Výchovný řez kaštanovníku



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 231.179 (?) 
14.2.2016 18:22, zobrazeno: 4561x

Na jaře jsem zasadil 2 roubované kaštanovníky. Oba měly 3 - 4 výhony, ale žádný terminál. Do podzimu se trochu prodloužily.

Vůbec nemám tušení, jak provést výchovný řez. Každý zdroj, co se mi podařilo dohledat, říká něco jiného (3-4 větve, zkrátit o 1/3, zkrátit o 3/4,...). Bohužel nemám žádný terminál - jak postupovat? Jednu z větví (tu nejsilnější) tvarovat směrem nahoru jako terminál (tvarování by nebyl problém) a ostatní ponechat jako větve? Na jednom stromku by takto zůstaly jen 2 boční větve a terminál, u druhého 4 a terminál. A všechny větve i terminál o 1/3 zkrátit, nebo nezkracovat? Ony totiž nejsou nijak dlouhé... A jestli řezat, tak na pupen směrem ven, nebo dovnitř?



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 18.2.2016 9:05

Nikdo nemá zkušenost s pěstováním kaštanovníku? Jestli mi neporadíte, tak to srovnám, střihnu a děj se vůle boží... cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 18.2.2016 16:48

Ve Velichovkách si obec naškolkovala kaštanovníky na jednom obecním pozemku. Se změnou zastupitelstva obce se na ně zapomělo a tak místo přesazení na plánované místo u hřbitova jsou stále na "obecním dvorečku". Nikdo je nikdy po výsadbě nestříhal a netvaroval a přesto z nich jsou pěkné stromečky nebo keře.

Proto nevím, proč musíte nyní stříhat, když to jste měl udělat po výsadbě. Pokud opravdu nutně potřebujete vyšší kmínek a stromek s terminálem, pak to ustříhněte těsně pod založeným základem duté korunky a vyvětvěte spodní obrost. Z výhonu co vyraší pak začněte odznovu a tedy se zpožděním 2 sezón.

Pokud chcete opravdu kvalifikovanou radu, poraďte se s panem Vaňkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 233.59 (?), 18.2.2016 17:56

Jak říkám, nechal jsem to tak, protože jsem nikde nedohledal relevantní informace o výchovném řezu kaštanovníku. Koupil a zasadil jsem na jaře s takto zapěstovanými "korunkami", protože jsem předpokládal, že to tak má být. Ty větve byly fakt velmi krátké (20 cm), tak mě ani nenapadlo je na jaře ještě víc zastřihnout...

Ale děkuji za tip, zkusím kontaktovat p.Vaňka (i když on je tuším odborník přes ořechy?).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
JirkaS - (15) - 139.105 (?), 24.3.2016 8:39

Zdravím vespolek,

jsem začátečník a nevím si rady se střihem kaštanovníku - u nás nemá tradici tak se o jeho střihu málo ví - poradí někdo zkušený?

Jedná se o semenáček zasazený na podzim 2014 tj před 1,5 rokem, výška dnes kolem 90 cm. Spodní 2 větve má nasazené hodně nízko, nějakých 15 cm nad zemí (viz obrázek), já chci spíše vyšší tvar. Myslíte, že můžu teď provést "výchovný řez" jak jsem naznačil na fotce? Kaštan už má nalité pupeny a nechci mu ublížit.

Moc díky za radu!

Jirka S.

semenáček, výchovný řez
semenáček, výchovný řez
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika