Vlašský ořech



víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?)
30.3.2012 16:38

Možná něco vyšlechtily. Vývoj podnoží ořešáků nesleduju. Obecně platí, že J. Nigra je hypersenzitivní na CLRV (tuším, že se ta viróza nazývá svinutka třešní). Symptom na stromech roubovaných na hypersenzitivních podnožích se projevuje tzv. blackline. To je černý pruh ve dřevě a kambiu mezi roubovanou odrůdou a podnoží. Strom předčasně odumře.

Jestli se chcete dozvědět více, klíčová slova pro googlení jsou : Blackline. CLRV, Walnut, Juglans nigra...

Blackline
Blackline
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
host - 161.138 (?), 11.10.2008 20:39

Pracné a nejisté přesazování vzrostlého ořešáku byh nahradil výsedbou jiného - roubovaného stromku ořešáku (nejodolnější odrůda "Mars"), který během několika málo let spolehlivě začne plodit. Skála

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 29.3.2012 12:12

mám starý ořech, který už má dost za sebou a je čas vysadit nový, máte někdo zkušenosti s roubováním?Mám malé ořechy ze semen, vyrostly v kompostu, asi je tam zatáhla nějaká havěť.Prý je ořešák ze semen sázka do loterie, že bych jeden narouboval roubem ze starého ořechu, ktarý rodí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 29.3.2012 13:44

Doma to asi půjde těžko, je na to zvláštní postup se speciálním vlhkostním a teplotním režimem, nelze to dělat venku na stromě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.3.2012 14:16

Úvaha je to správná, ale ujímavost amatérského štěpování (manžetové očkování, obrácený klínek) bude malá. Zkusit to lze, takový strom by skutečně zaplodil dřív než semenáč a stejnými plody jako starý matečný.   Jístější bude poohlédnout se po koupi nového stromku - ten bude navíc naštěpován na osvědčené podnoži (obvykle černém ořešáku).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 29.3.2012 15:15

a kopulace nebo do rozštěpu se ořech roubovat nehodí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 29.3.2012 16:16

Černý ořešák má hypersenzitivní reakci na CLRV, proto se jako podnož pro vl. ořech už dávno nepoužívá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.250 (?), 29.3.2012 19:52

Sice skoro každý kdo tu je od roubování odrazuje, ale proč to nevyzkoušet. Je pravda, že venku to nepujde, jelikož ořešák snad nesrůstá pokud je teplota nižší než 18°C. Ale proč se o to nepokusit doma. Já jsem před 3 dny rouboval čtyři semenáče, které mám v květináčích. Původně jsem chtěl, aby mě ořešák naroubovali odborníci v jedné školce, která se tím zabývá a která na svých stránkách i nabízí naroubování vlastního ořešáku. Bohužel ale vůbec neodpovídají na dotazy a případné objednávky (pěkná firma). A jelikož se bude ořešák co nevydět kácet, nezbývalo mě nic jiného, než to zkusit doma. Po přečtení odborných knih jsem semenáče nechal narašit a narouboval jsem je ang. kopulací. Zalel jsem je, přehodil přes ně PE pytle pro zajištění vlhkosti a dal jsem je k radiátoru. Jelikož se topí, teplota se u něj po většinu dne pohybuje kolem 25-30°C a nepadá pod 20°C. Zdali se to povede nevím. Byla to bohužel jediná šance, jak ořešák s kvalitními plody zachovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 30.3.2012 8:09

Jeden satromek  na čeném ořešáku (podle visačky). jsem koupil v Tuřanech  r. 1999

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 30.3.2012 16:38

Možná něco vyšlechtily. Vývoj podnoží ořešáků nesleduju. Obecně platí, že J. Nigra je hypersenzitivní na CLRV (tuším, že se ta viróza nazývá svinutka třešní). Symptom na stromech roubovaných na hypersenzitivních podnožích se projevuje tzv. blackline. To je černý pruh ve dřevě a kambiu mezi roubovanou odrůdou a podnoží. Strom předčasně odumře.

Jestli se chcete dozvědět více, klíčová slova pro googlení jsou : Blackline. CLRV, Walnut, Juglans nigra...

Blackline
Blackline
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 142.147 (?), 2.4.2012 14:54

Dobrý den, na zahradě po předchozím majiteli máme 8 stromků ořechů. Chtěli bychom jejich počet zmenšit - dá se podle nějakých znaků poznat, jaké odrůdy máme?Mám jako laik šanci to nastudovat třeba na netu, nebo máme čekat do podzimu?Díky za nápovědu

Zdena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika