Velikost ořešáku Mars



host - 79.52 (?) 
4.3.2014 9:39, zobrazeno: 11837x

Dobrý den, hemží se to tu samými odborníky, tak mi nedá abych se nezeptal na otázku, jak daleko od sebe sadi ořešák odrůdy Mars. Nikde jsem nenašel jak veliký je robovanec v dospělosti. Mám vedle chaloupky nevyužitý slunný pozemek 1000 m2 a rád bych zde zasadil několik stromů. A když už se zde tážu, nevíte náhodou, jaká je výnosnost takového dospěho stromu? Předem děkuji a přeju hezký den. Jarmil

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 25.2 (?), 4.3.2014 20:19

Mars je výnosná robustní odrůda ořešáku. I pokud se bude jednat o roubovanec, měla by vzdálenost mezi jednotlivými stromy být deset metrů a více, a pozor od obytných a jiných staveb raději dvanáct. Koruna v dospělosti 15-25 let je rozložitá a nedá se tvarovat aniž by se ublížilo stromu. Nevím o jakou výnosnost vám jde, pro běžnou čtyřčlenou rodinu, pokud paní je cukrářkou nebo ji baví cukroví a máte mnohačetné příbuzenstvo tak postačí dva stromy. Pokud se vám jedná o kčeft, tak i deset je málo. Jádra vlašských ořechů se dost dobře prodávají a je o ně velký zájem. Nevíhodou je pracné luštění jader.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 150.18 (?), 4.3.2014 20:37

Mockrát děkuji za reakci a cenné rady. Momentálně máme na zahradě dva padesátileté stromy blíže nespecifikované odrůdy, ale hádám, že už tady dlouho nebudou. Ten pozemek v sousedství je stavební parcela, ale nerad bych nějakého nepříjemného souseda, spíše příjemný stín ořešáků. Co se týče výnosnosti, měl jsem na mysli kolik kg oříšků je z takového jednoho stromu. Kšefty nechme stranou, páč je mi jasné, že se čtyřmi krasavci moc parády neudělám. Spíše jde o to, že většina příbuzenstva žije ve městech a i ti co žijí v RD na venkově ořechy nemají. A věřím, už podle zkušeností, že jádra vlašských ořechů jsou výborným směnným artiklem, respektive darem. Tak kdyby někdo z Vás věděl, alespoň přibližně něco bližšího o výnosnosti, budu rád za reakci. Jinak budu nucen zde za 10 - 15 let napsat své vlastní údaje o sklizni. Ještě jednou velké díky. Jarmil

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 4.3.2014 21:23

Když se urodí, stačí jeden strom pro šest rodin, když to pomrzne v květu jako předloni, tak sami máte málo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika