Proč po loňské bohaté úrodě ořech neplodí?



host - 124.164 (?) 
16.11.2013 22:25, zobrazeno: 8113x

Každý rok mi orech hodne zarodil, loni jsem na nej nadával že co budu delat s tolkýma orechama a letos bylo na nem jenom asi jedno kilo, asi jsem ho proklel, je to možný?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 192.41 (?), 17.11.2013 0:07

Neda sa to potvrdit ale ani vyvratit. Mozno si po velkej urode, dal rok pauzu. Mozne su aj dalsie pochopitelne dôvody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 11.12.2013 14:09

Není každý rok stejný. Letos i u nás (ZL) byla slabší úroda. Navíc v době dozrávání deštivo, takže i jádra jsou tmavší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 11.12.2013 14:41

V některých lokalitách bylo deštivo v době kvetení, což větrosnubnému opylení příliš šancí nedává. Zejména samostatně stojící ořešáky měly nevýhodu oproti těm v alejích nebo ve skupinách.

Taky přísušek v době růstu plodů způsobil, že zejména červenoplodé odrůdy byly velmi drobné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 11.12.2013 14:15

Pokud jste na přeplozený ořech nadával, tak je velmi pravděpodobné, že jste ho proklel... je to možné.Proklínat plodící ořech se nemá.

Slyšel jsem, ale nevím kolik pravdy na tom je, že pro lepší plodnost se mají větve ořechu vypráskat tyčí-jakože na holou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 11.12.2013 14:53

Stromy podél silnic plodí nejlépe na větvích, kam se otloukači s holemi nedostanou. Tyčí si akorát omlátíte pupeny na plodonosném obrostu, ale k jejich lepší difrenciaci nebo podmínkám pro opylení to nijak nepomůže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 16.212 (?), 11.12.2013 15:26

Četl jsem, že ořešáky můžou v některých letech plodit míň nebo vůbec, aby se snížila populace živočichů živících se ořechy. V dalším roce zaplodí hodně a semena tak mají větší šanci na přežití.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 11.12.2013 15:37

a jak by se spolu domlouvaly? letos ano, letos ne,...

Množství plodů je závislé z 70% na podmínkách v době květu a při oylení.

No a neznám živočicha, který by se živil pouze ořechy a na základě toho by klesla jeho plodnost. Nejvíc ořechů spotřebují krkavcovití (straky, vrány,...) a hlodavci. V tomto případě by se zřejmně musely ořešáky domluvit i s lískami, buky a duby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika