Špičák ořešáku přestal růst



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 115.68 (?) 
26.7.2017 7:17, zobrazeno: 15749x

Dobrý den. Pro místní odborníky mám pár otázek ohledně ořešáku. V r. 2012 jsem zasadil špičák (odrůda Mars) cca 75 cm, povyrostl cca 30cm a abych zapěstoval korunku, tak jsem ořezal boční výhony. V r. 2013 jsem ho narychlo přesadil - pouze do jamky v drnu. Od té doby měl jen malé přůrůstky a v letošním roce pozdě vyrašilo pár lístků, které omrzly a opadaly. Další (4-5) ještě jakoby vyrašily, ty ale také uschly. Nyní začaly vyrůstat 3 výhonky od paty kmínku - patrně pod roubem. Dřevo ještě suché není, jsou na něm ve vrcholku i pupeny. Po přečtení diskuzí si nejsem jist, co s ním dál. Ještě mu dát šanci a odstranit výhonky u paty kmínku nebo vykopat a zasadit nový. Děkuji všem za případné rady. Standa78

Korunka
Korunka
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 115.68 (?), 26.7.2017 7:20

Detajl výhonků

Detajl výhonků
Detajl výhonků
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 26.7.2017 7:43

Co pozoruji na svých stromcích, tak pokud na větvi zmrzne listí a už nevyraší nové (nebo zaschne i vyrašené), další rok už je suchá a neobrazí. Pokud obrazil zespodu, jsem přesvědčen, že nahoře je po něm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 1.8.2017 10:52

Mám problém se 2 na jaře zasazenými ořešáky - na jaře začaly rašit listy, ale záhy ukončily růst, a stále zůstávají ve stejné velikosti. Další 3 ořešáky, které jsou ve stejné oblasti zasazené, se chovají korektně. Neví někdo, co by mohlo být za problém? Počkat do příštího roku, jestli se nespraví (což může znamenat zbytečně ztracený rok), nebo rovnou na podzim zasadit nové?

Jupiter
Jupiter
Seifersdorfský
Seifersdorfský
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 1.8.2017 13:58

Mně to připadá, že v místě výsadby je vysychavá nevýživná půda. V takové to ořešákům déle trvá než zakoření. Odkopal bych mělkou mísu a do ní dal vrstvu úživnější propustné ornice. Nejlépe ze záhonu, kde bylo na podzim přihnojeno hnojem nebo kompostem. Klidně také můžete podpořit růst a vyzrávání letorostů listovou výživou.

Jinak pokud se sází ořešáky, není chybou na ochranu paty stromku před vysycháním (i rašením jalováků) udělat dočasný hrůbek a mít připravenou drenážku pod kořeny k závlaze zespoda.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 2.8.2017 9:45

Půda sice není nic extra, nicméně v ní ostatní ořešáky v pohodě rostou. Stejně tak i spousta semenáčků, mnohé i po vysekání znovu bujně raší. Do výsadbové jámy jsem navíc dával 2 kyble kompostu. Co se týká vláhy, pravidelně letos po výsadbě nové stromky v sadu zalívám, a co jsem se někde rýpal v zemi, tak vysušená není. Spíš mi u některých ořešáků při sázení přišlo, že nemají nic moc kořeny, jestli to nebude způsobeno tím. Předpokládám, že letos by mohly tak nějak doživořit a vytvořit si nějaký ten kořen, a příští rok už by se mohly ukáznit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 4.8.2017 8:55

Jestli on ten kompost u oněch dvou stromků nebyl příliš mladý. U něj mohou zbytky saprofytních rozkladných společenstev bránit vývoji mykorhyzy podporující zakořeňování.

Ano, nyní je nejlepší počkat, protože i ten mladý kompost je nyní už o rok starší a pokud stromky neuhynuly, jakmile se chytí dostatečně hluboko do rostlého, pak pojedou...

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.94 (?), 3.9.2017 17:40

Vyuzil bych toto vlakno s podobnym problemem. Na jare vysazeny spicak, na fotce je videt aktualni stav. Vyrazily 2 pupeny, listy se ani poradne nerozvinuly a nyni jeste k tomu zacaly cernat. Myslite, ze ma jeste sanci na jare se zmatorit, nebo radeji nahradit jinym kouskem?
Je to nahrada za minuly podzim pokaceneho oresaku, byl vysazen na stejnem miste s castecnou vymenou pudy s pridanym uzralym kompostem a popelem z paleni vetvi. Ovsem z parezu (uriznuty pod urovni zeme) cele jaro a leto tekla mohutne miza, az byla puda mokra - mohlo to negativne ovlivnit novy stromek?

Oresak
Oresak
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 3.9.2017 20:14

Tak zatím je jakž-takž živý, pokud do jara vydržíte, dozvíte se odpovědi na Vaše otázky... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.213 (?), 3.9.2017 23:09

... stříkněte to mědí (Champion, Kuprikol,...) nebo pokud nechcete špinit nějaký postřikovač, vemte měkký štětec a povrch tím postřikem "omejte".

Na zimu pak u paty udělejte růvek do výšky až 30 cm na ochranu proti namrznutí paty kmínku.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika