Semenáč ořešáku - první plody



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.220 (?)
25.9.2018 22:49

Velikost u první úrody a zvlášť letos, když bylo sucho, může být nestandardní a může i záviset na tom, jestli plody vznikl\ z opylených květů a nebo apomikticky. Letos jsem/mám na odrůdě Sychrov dvojí velikost ořechů. Drobounké a normálně střední. Při pátrání v literatuře jsem došel k závěru, že budu muset ověřit, jestli není právě odrůdou apomiktickou, která z neopylených samičích květů utvoří malé plody a z opylených (nedaleko jsou tři jiné odrůdy) vytvoří plody poměrně větší. Tedy pokud by tomu tak bylo i u matky Vašeho ořešáku, tak tím, že jste vybral ze souboru dostupných plodů ty největší k výsevu, tak jste vybral "náhodné semenáče" oproti apomiktickému klonu. K apomiktickým odrůdám prý patří Franguette = pokud samičí květy nepomrznou, nezáleží na opylení a úroda je co do počtu kusů bohatá.

Máte pravdu, že pokud plod obsahuje spoustu přepážek, tak se luštitelnost nezlepší. Pokud jde ale o plod s minimem přepážek a hladkým vnitřkem skořápky, tak při zvětšování plodu je skořápka prakticky stejně tlustá a tudíž plod větší (z téhož stromu) je lépe luštitelný než plod drobný. Dejte fotky rozloupnutého a vyluštěného plodu. Posoudíme, jestli mu dát ještě 2-3 roky šanci.

Na očkování 10 letého a staršího stromu zapomeňte. Je lepší koupit hotový stromek, pokud máte vybranou odrůdu nebo kombinaci odrůda+podnož. SWvépomocí se vyplatí očkování/roubování pouze pro krajové odrůdy, kdy potřebujete namnožit konkrétní strom.

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 20.9.2018 8:48, zobrazeno: 12792x

Letos mi 10-15 letý ořešák poprvé zaplodil. Vkládal jsem v něj naději - jeho matka měla obrovské dobře luštitelné ořechy, ale přišlo zklamání. Ořechy jsou malé - poměr váhy skořápky ku jádru je 9g / 4g, a jsou špatně luštitelné.

Pochytil jsem, že z prvních plodů se nemá nic usuzovat, nicméně předpokládám, že v dalších letech se asi příliš nezvětší, a rozhodně se nezmění luštitelnost? Tedy nezbyde mi než jej porazit. sad

Vím, že naroubovat jej je téměř nemožné, ale škoda zbavit se dobře ujmutého stromku - byla by aspoň mizivá šance, že se mi podaří jej naočkovat rozumnější odrůdou? A pokud ano - který způsob očkování a ve kterou dobu bych tu malou šanci měl?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 20.9.2018 9:31
Nedoporucuji. Nicmene miziva sance se da docilit v kvetnu, prstencovym ockovanim dvojnozem a naslednym temperovanim mista stepovani az do leta pomoci 2W elektricke podusky. Mam ten dvojity nuz, ale sam bych radeji ten strom po dvou letech odstranil. V interieru je stepovani oresaku o neco nadejnejsi. Hlavne vyberte rustovy pupen.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 212.49 (?), 20.9.2018 10:13

Můžu se zeptat jestli původní strom s velkými ořechy byl roubovaný nebo planý?

Protože co jsem zjistil od místního zahrádkáře, tak on má planý neroubovaný ořech co má obrovské plody, dobře luštitelné. To by nasvědčovalo tomu, že vlastnosti ořechů z ušlechtilé roubované velkoplodé odrůdy se už v první vysázené generaci rozpadají a výsledek je špatný jak uvádíte. Zatímco ořech-plod původem z pláňky si vlastnosti drží na další generace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 20.9.2018 10:58

Bohužel nemám tušení. Ale spíš semenáč, protože to už tenkrát byl docela starý vzrostlý strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 40.130 (?), 25.9.2018 14:03

Bohužel, nedrží. Můj otec měl ořechománii a na ochranné hrázi Moravy vysadil postupně kolem stovky ořešáků po vyhynulých třešních. Na jižní Moravě rostly svého času nejrůznější variety ořechů, dokonce se říkalo, že je přinesli hospodáři z italské fronty. Co humno, to jiný ořech. Takže otec měl možnost výběru, ale potom bylo spektrum velice široké, když jeho výsadba začala rodit.Jsou tam ořechy pěkné, ale i hodně úplně kamenitých, dají se jen roztloukat kladivem sýkorkám. Takže do zahrady určitě jen roubovaný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.220 (?), 25.9.2018 22:49

Velikost u první úrody a zvlášť letos, když bylo sucho, může být nestandardní a může i záviset na tom, jestli plody vznikl z opylených květů a nebo apomikticky. Letos jsem/mám na odrůdě Sychrov dvojí velikost ořechů. Drobounké a normálně střední. Při pátrání v literatuře jsem došel k závěru, že budu muset ověřit, jestli není právě odrůdou apomiktickou, která z neopylených samičích květů utvoří malé plody a z opylených (nedaleko jsou tři jiné odrůdy) vytvoří plody poměrně větší. Tedy pokud by tomu tak bylo i u matky Vašeho ořešáku, tak tím, že jste vybral ze souboru dostupných plodů ty největší k výsevu, tak jste vybral "náhodné semenáče" oproti apomiktickému klonu. K apomiktickým odrůdám prý patří Franguette = pokud samičí květy nepomrznou, nezáleží na opylení a úroda je co do počtu kusů bohatá.

Máte pravdu, že pokud plod obsahuje spoustu přepážek, tak se luštitelnost nezlepší. Pokud jde ale o plod s minimem přepážek a hladkým vnitřkem skořápky, tak při zvětšování plodu je skořápka prakticky stejně tlustá a tudíž plod větší (z téhož stromu) je lépe luštitelný než plod drobný. Dejte fotky rozloupnutého a vyluštěného plodu. Posoudíme, jestli mu dát ještě 2-3 roky šanci.

Na očkování 10 letého a staršího stromu zapomeňte. Je lepší koupit hotový stromek, pokud máte vybranou odrůdu nebo kombinaci odrůda+podnož. SWvépomocí se vyplatí očkování/roubování pouze pro krajové odrůdy, kdy potřebujete namnožit konkrétní strom.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.81 (?), 26.9.2018 17:21

Protože tu nikdo nepochválí semenáče ořešáku, pochválím je alespoň trošku já. Na obrázku je asi 8-9 letý, pod starým ořešákem, bez zásahu rostoucí semenáč. Letos poprvé symbolicky zaplodil, asi 25 pěkných ořechů. Je vysoký (i s listím) trošku přes 4 m.
O žádném plodícím roubovaném ořešáku v okolí nevím. Na dalším obrázku jsou vzorečky ořechů. Číslo 5 jsou ořechy z tohoto semenáčku. Jsou letos z mých ořechů asi největší, plné a chutné. Číslo 3 jsou ořechy starého prosychajícího stromu, pod kterým mladý semenáček roste. Starý má bohužel hodně ořechů drobných. Mám ještě třetí strom, mladý a bujně rostoucí, vzoreček číslo 4. Vyrostl v kopce suti. Ořechy vyrovnané, luštím prsty. Úroda tak 2-3 bedničky. Vzorečky číslo 1 a 2 jsou ořechy semenáčů sousedů. Ořechů mám dost. Kdyby bylo drobných ořechů ze starého stromu méně, tak bych řekl, že semenáče jsou bezva.
Na třetím obrázku je řádek letošních semenáčků ořešáku. Loni u nás květy ořešáků pomrzly. Přesto jeden ořešák (semenáč), ve vsi nedaleko, normálně zaplodil. Má velmi pěkné ořechy. Z jeho deseti loňských ořechů mi vyklíčilo sedm semenáčků. JG

semenáč ořešáku asi 8-9 let
semenáč ořešáku asi 8-9 let
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.81 (?), 26.9.2018 17:24

Druhý obrázek

vzorečky ořechů semenáčů
vzorečky ořechů semenáčů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.81 (?), 26.9.2018 17:27

Třetí obrázek

letošní semenáčky ořešáku
letošní semenáčky ořešáku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 226.60 (?), 26.9.2018 19:26

Tak dávám foto luštění jednoho plodu. Druhý se mi podařilo při troše snahy dokonce v celku. Váha jádra je 3.5g. A co se týká chuti, na posouzení nejsem ten pravý - pro mě ořech jako ořech. smiley Co tedy o tom soudíte?






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika