Přesazení cca 7 letého ořešáku



Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 227.26 (?)
7.9.2017 21:32

Ivane, ať hledám jek hledám, žádné zastřižení na fotce z loňského podzimu nevidím. Tak jak je to?

Pokud bych stromek přesazoval já, zbyla by tam tak polovička větviček, rozhodně by to bylo vidět a myslím, že by strom měl dvojnásobnou šanci na přežití.

Tak příště...

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 0.146 (?), 6.4.2017 21:49

Musela s tím být hromada práce. Ale jak se říká, škoda je jenom dobrého šlověka.

Ale možná se ještě vzpamatuje, až ho "dostatečně ořeže" místní Ferda Mravenec :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 199.250 (?), 7.4.2017 7:32

O tom zda je schopen rašit se dá snadno přesvědčit. Pokud v horní části kmínku je pod kůrou "zeleno", tak se dá zachránit. Ořešák má velkou regenerační schopnost. Můžu doložit snímek, kdy celá nazemní část umrzla a téměř z pařezu roste dnes už velký strom. Takže dejte zprávu, zda má ještě živou kůru na kmínku. Pak pouze hluboce seříznout a na 90% by měl rašit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 78.117 (?), 11.4.2017 13:20
Tak další zpráva o stavu přesazeného ořešáku. Koupen nový v kontejneru, ale zatím ponechaný v kontejneru neboť v neděli jsem chtěl provést přesazení a abych si to ulehčil začal jsem od spodu odřezávat silné větve. Jaké bylo moje překvapení, že větev je živá. Suché jsou pouze konce větví / cca 3/4 cm průměr/. Když jsem toto po odříznutí dvou spodních větví zjistil, zatřel jsem rány lakem / nic jiného jsem neměl po ruce/, zalil cca 50 litry vody a ještě mu dám šanci. Bohužel telefon vybitý, tak o velikonočním víkendu dodám foto IvanHorseman
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.117 (?), 7.9.2017 0:36

Tak další díl - po dubnovém zjištění živých větví jsem mu ještě dal šanci. Jenže za dva následující měsíce vyrašily nové lístky - velmi malé - pouze na spodních větvích a spíše blíže kmeni. Celkem cca 10 - 12 lístků. Mladý stromek v kontejneru začínal chřadnout, i když byl zaléván, a tak jsem rozhodl pro vytažení starého a zasazení kontejnerového stromku- jáma byla vysypána hnojem a kompostu. Starý stromek by asi časem možná obrazil, ale předpokládám, že by to trvalo možná i několik roků a tak jsem raději vsadil na jistotu nového kontejnerového, který se po přesazení do volné země krásně rozjel a tak předokládám, že po nějakých 5 letech by se situace vyrovnala, ale u přesazovaného jsem tu jistotu neměl a tak jsem zbaběle "povolil". Pokud by se jednalo o jabloň nebo švestku, tak bych jej nechal se předvést. Ale u ořešáku jsem jej situoval s rezervou okolo stromu a toto omezuje možnosti např dvou ořechů - dva ořechy jsou podle mne stejně nesmysl, protože pokud květy pomrznou, tak není nic a pokud se urodí, tak i z jednoho stromu je plodů dostatek. Samozřejmě pokud není nadbytek plochy zahrady a nebo touha mít více odrůd.
IvanHorseman


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.117 (?), 7.9.2017 0:37

Předchozí foto je z podzimu oňského roku
IvanHorseman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 7.9.2017 6:55

Na vině může být velké množství hnoje a kompostu-to není špatné zapravit-zasekat, smísit se stávající zeminou- na periferie výsadbové jámy, ale nejbližší okolí kořenů je lepší ponechat jalovější. Až se stromek vzpamatuje ze stresu z přesazení, tak si pro vydatnější stravu postupně doroste. Zálivkou a přírodními srážkami i díky dalším půdním procesům se síla hnojiv naředí a bude působit příznivě a ne naopak. SPCH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.117 (?), 7.9.2017 10:08

Ten hnuj byl překryt vrstvičkou zeminy a kompostu, tj přímý styk byl minimální. Ale samozřejmě při manipulaci s cca 1 m průměrem balu kořenů není vyloučeno, že někde byla zem či kompost odhrábnuta

IvanHorseman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 7.9.2017 10:26

Vloni jsem si vyrejpnul několik semenáčků ořešáku právě na kompostu, kde se jim dařilo skvěle. Stejně tak se mnohým rostlinám daří nejlépe právě na kompostu či hnojišti. Takže styk některého kořene s kompostem nebo hnojem s největší pravděpodobností ten důvod chřadnutí nebude. Spíš to bude způsobené tím, že přesazením se většina kořenů narušila nebo o ně přišel, a během sezóny nezvládly živit listy. Listy chvíly tahal pouze strom, a po vyčerpání stromu už jen živořily z toho, co těch málo kořenů poskytlo. Mám stejný problém na 2 na jaře nově zasazených ořešácích, které také neměly nic moc kořeny. Na jaře vyrašily lístky, ale růst se záhy zastavil, a do dneška zůstaly ve stejné pidivelikosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.117 (?), 7.9.2017 10:52

Přesně takto to na mne působilo- vloni v létě se částečně udržely listy zelené, ale strom živořil- tj kořeny tahal minimum a listy živil strom. Nyní na jaře mírně obrostl- cca 10 až 15 lístečků, ale progres v průběhu cca 2 měsíců prakticky žádný - péči dostával poměrně dobrou- zahnojení, kompost, zálivka, ukotvení. Věřím tomu, že pokud by se mu dal čas, tak by po několika letech obrazil v plném rozsahu. Ale to již nový zdravý stromek bude mít lepší stav, tudíž šel ven- a bohužel poměrně snadno- bylo vidět, že žádné nové kořínky si nepustil- a to tam byl cca rok.
IvanHorseman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 227.26 (?), 7.9.2017 21:32

Ivane, ať hledám jek hledám, žádné zastřižení na fotce z loňského podzimu nevidím. Tak jak je to?

Pokud bych stromek přesazoval já, zbyla by tam tak polovička větviček, rozhodně by to bylo vidět a myslím, že by strom měl dvojnásobnou šanci na přežití.

Tak příště...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika