Přesazení cca 7 letého ořešáku



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?)
25.2.2016 15:22

Neřídil jsem se věkem, ale udaným průměrem D z kterého jsem pak dopočítával velikost balu. Ta je dána jednak staticky, aby se stromek nevyvrátil i s kůlem, ale také z hlediska příležitostí k zakořenění.

Smozřejmě, že pokud bude mít tazatel k dispozici ženijní techniku s dvoukubíkovou lžící, pak ať neváhá a přesazuje ihned (v únoru, nejpozději v první polovině března).

Ale pokud má liché představy jako Ferda, pak ať radši nechá strom novému majiteli. Při vykopávání všech ořešáků jsme měli vždy problém se spodními kořeny (nebo dokonce tím jedním kůlovým. Většinou se jednalo o náhodné semenáče (in situ i přesazované jako dvouleté), které ani při třetí úrodě nedali to správné ovoce a tudíž museli uvolnit místo.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 173.2 (?), 25.2.2016 13:30

Jak moc chcete orezat vetve orechu s kminkem o prumeru 14cm, kdyz mu seberete skoro vsechny koreny? Ty Nashi nemeli kminky ani 5cm a myslim, ze jsem je zastrihl dostatecne. Urcite by se jeste vzpamatovaly, ale ja se rozhodl je radeji nahradit i chutove lepsi odrudou. Nashi plodi uz i treti rok po vysadbe, u tech presazenych bych se urody dockal mozna o rok/dva driv, mozna taky ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 25.2.2016 13:36

Tož se pochlubte, čemu říkáte dostatečně?

Nejspíš jste truhlík, co neví co je to dostatečně, a protože se vám to nepovedlo kvůli vaší vlastní hlouposti, tak od toho odrazujete i ostatní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 173.2 (?), 25.2.2016 13:59

Mozna jsem truhlik nebo vrtak, kazdopadne radim podle nejlepsiho vedomi a svedomi.

Nepamatuji si, kolik jsem tam nechal ocek a fotku taky nemam. Ale pri pohledu na treti stejne starou Nashi vedle, kterou jsem nepresazoval, z nich po sestrihani zbyly mrzaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 25.2.2016 15:22

Neřídil jsem se věkem, ale udaným průměrem D z kterého jsem pak dopočítával velikost balu. Ta je dána jednak staticky, aby se stromek nevyvrátil i s kůlem, ale také z hlediska příležitostí k zakořenění.

Smozřejmě, že pokud bude mít tazatel k dispozici ženijní techniku s dvoukubíkovou lžící, pak ať neváhá a přesazuje ihned (v únoru, nejpozději v první polovině března).

Ale pokud má liché představy jako Ferda, pak ať radši nechá strom novému majiteli. Při vykopávání všech ořešáků jsme měli vždy problém se spodními kořeny (nebo dokonce tím jedním kůlovým. Většinou se jednalo o náhodné semenáče (in situ i přesazované jako dvouleté), které ani při třetí úrodě nedali to správné ovoce a tudíž museli uvolnit místo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 73.186 (?), 25.2.2016 22:59

Pytlík je jen provokatér, o podstatu problému mu nejdedevil

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
IvanHorseman - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 78.117 (?), 25.2.2016 19:01

Ommlouvám a kaju se za své "oko z Kašparovy krávy" či jak se to říká. Dnes jsem změřil metrem a je to v metru výšky 8,5 cm. Můj odhad byl hodně přestřelený. Nechtěl jsem rozbouřit poklidné zahrádkářské vody, ale dostat rozumnou radu zkušenějších - no a podle ná se rozhodnout. Jinak pro Standu- u ženistů jsem byl, ale bohužel v kanceláři a nebo max s ženijní lopatkou - tak zkusím okolo stromu vykopat zahnutý okop pro ležícího střelce. K již zmíněným zásadám přidávám Standovo co nejranější přesazení / kor v letošní zimě- nezimě/.
IvanHorseman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 25.2.2016 20:10

Tož dosadíme jinou proměnnou průměru kmínku D=8,5 cm musíte udělat bal o průměru Db=7×8,5 cm rostlé zeminy (případně s trčícími hlavními kořeny +2×D.při výšce balu 0,6 m tak bude bal vážit cca 300 kg. Přívěs za osobák bude stačit, 6 chlapů na nakládku, 2 m pletiva králičího nebo kvalitnějšího šíře 1 m na stažení balu proti vydrolování zeminy, jutová pytlovina mezi bal a pletivo, vázací drát, kolíky na rozepření koruny, 4 kolíky a napínací dráty k uvázání koše pro vyzvednutí,... další pomocný materiál.

Okop začni kopat v pásu šíře rýče cca 70-90 cm od kůry kmínku na hloubku tří rýčů. U vnější strany okopu přetni kořeny s lícem jámy, aby nepřekážely. Na straně ke kmínku přetínej kořeny opatrněji, nejlépe pákovými nůžkami, protože nejzáludnější je podélné rozštípnutí kořene směrem k pařezu. Když znáš, kde jsou hlavní kořeny do boku a šikmo dolů, odstraň mezi nimi část balu tak, aby se zmenšila jeho váha a dostal jsi se na distanc 3D od kůry kmínku, na bal dej jutovou pytlovinu a přes ni stahovací pletivo s provlečenými hlavními kořeny (u králičího si pomůžeš prostřižením, u pleteného roztažením oka). Pletivo zajistíš stahovacími dráty a ty vyvážeš k 4 kolíkům daných do dvojitého kříže (tj. #) s kmenem uprostřed. Je dobré je mít podepřené na nějakých cihlách, aby se až nastane zvedání balu dobře daly uchopit. Pak podkopeš pod balem, nejlépe pilou na řezání plynosilikátu nebo kaprovkou na podřezávání baráku (oceníš, že máš ten okop 2×90=180 cm široký). Pokud nebude k dispozici 6 chlapů na vyzvednutí z jámy, dá se jedna strana odkopat do šikmé rampy a na podložených fošnách smykem naložíš stromeček ve třech lidech. Na vozíku rozepřeš bal proti stěnám ukurtováním # a korunku tyčemi do rohů. Zajistíš kurtami a...

Na novém stanovišti budeš mít připravenou jámu s drenáží, husími krky závlahy, a spodní vrstva substrátu s hydrogelem. Po umístění stromu těsně vedle balu zatlučeš tři kůly. které nahoře těsně pod korunou spojíš převázkou nebo dvojitou převázkou. Vyvážeš kmínek k převázkám třemi osmičkovými úvazky a pak pod bal začneš podbíjet (pěchovat substrát,... Zemina se hutní jednak ušlapáváním, natloukáním pěchem, proléváním vodou. Pletivo zajišťující bal nemusíš odstraňovat a jutová pytlovina vyhnije.

Po skončení transportu sem dáš fotoreportáž!

cool


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 134.75 (?), 25.2.2016 23:44

Nedělal bych z toho vůbec žádnou vědu.
Přibližně po obvodu koruny obrýt, přesekat povrchové kořeny a vůbec se nesnažit rýt směrem ke kmínku a ani nějak se pokoušet stromek podrýt a ani přeseknout hlavní kořen. Tím byste jen porušil kořenový bal a spoustu jemných kořínků. A pak "surově" vytáhnout traktorem nebo i osobním autem apod.
Kořenového balu i kořenů zůstane dost.
Pokud někdo třeba trhal stromy, likvidoval sad podobným způsobem a to i bez osekávání povrchových kořenů jistě potvrdí, že kořenový bal zůstal skoro nepoškozen a většina kořenů zůstala. A jaká pak byla fuška se toho zbavit - jak tam ta hlína a "zbytky" kořenů drží.

Rafael. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 26.2.2016 0:35

Ořešák Mars v prvních letech po ujmutí přirůstá poměrně hodně. přibližně po obvodu koruny v tomto případě tipuji tak 1,5 až 2 m od kmínku...

Rafaeli, já jsem hodně velký "pohádkář", ale doporučit trhat 4 tunový bal na hulváta v době, kdy má vlašák už mízu znamená udělat si píšťaličku jak k varhanům (tj. oddělit kůru od lýka). Tak to jste mne trufnul yes.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.234 (?), 26.2.2016 13:16

Sedmiletý ořešák Mars... To o velikosti stromu moc neřekne!
Bych se spíš řídil přenositelnějším údajem - průměr kmínku ve výšce 1m je 8,5cm.
A to není žádný obr.
*
Kdybych to nedělal a neměl v tom směru zkušenosti, tak o tom nepíšu. Já žádný "pohádkař" nejsem.
O trhání v době mízy jsem nic nepsal a o uvazání na "hulváta" aby se sedřela kůra kmínku taky ne!
Váše tvrzení, že bal bude važit 4000kg je jen teoreticky výpočet. Tak silně zas ta hlína na kořenech nedrží. Ale třeba jste to myslel jako sílu která bude potřeba k vytržení toho stromku. Nicméně v každém případě to kmínek vydrží - mnohokrát prakticky vyzkoušeno.

Rafael. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika