Přesazení cca 7 letého ořešáku



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
IvanHorseman - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 78.117 (?) 
24.2.2016 14:27, zobrazeno: 38756x

Chtěl bych se zeptat na zkušenost s přesazením cca 7 letého ořešáku. Pokud si dobře pamatuji tak je to Mars a již 3 tím rokem plodí - vloni 2015 byl cca košík, předloni nic- mrazy a 2013 tak 10 ořechů. Vzhledem k tomu, že budu měnit bydliště a mám k dispozici tento začínám uvažovat o jeho převezení. Nadmořská výška - půjde z cca 550 do 450 m.n.m.Samozřejmě předpokládám razantnější prořez a co největší kořenový bal propřesun. Průměr kmínku cca 12 až 14 cm a vypadá vitálně. Je vhodnější jarní nebo podzimní termín? Spíše bych upřednostnil nyní jaro, ať se aklimatizuje a za půlrok to bude oět větší strom.
IvanHorseman

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.22 (?), 24.2.2016 20:18

"Razantnější prořez" lze dělat buď při délce nových výhonů cca 8-10cm (cca červen) nebo v srpnu. Takže pokud jste ho loni v srpnu už neprořezal, udělala bych to letos a přesadila na podzim. Ještě během roku by šlo přerušit část kořenů, aby se zpevnil kořenový bal, bylo to tady popisováno (nebo na netu u přesazování vzrostlejších stromů).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 24.2.2016 20:42

Je otázkou, jestli se ta námaha s přesazováním vyplatí. Jestli není jednodušší koupit pětiletý kontejnerovaný a za ušetřený peníz si koupit na troje-čtvery vánoce ořechy z jiného stromu.

Ořešáky (a to i ty přesazované ze školky) rády vytvářejí jeden hlavní kůlový kořen "nejkratší cestou k podzemní vodě. Při průměru kmínku D=14 cm musíte udělat bal o průměru Db=7×14 cm rostlé zeminy (případně s trčícími hlavními kořeny +2×D.při výšce balu 0,7 m tak bude bal vážit cca 500 kg. Pomineme-li, že většina vozíků za osobák je s nosností 400 kg (páč až 350 je vlastní hmotnost do 750kg kategorie), tak prvotním problémem bude, že tuto váhu nemůžete přeházet jako fůrku hnoje, ale musíte naložit/složit najednou. Další je, že korunu musíte pro přepravu zmenšit do staršího dřeva, takže se po přesazení dostane do plodnosti až s pauzou 3 roky (což ten pětiletý v 75 l kontejneru také). ujímatelnost kontejnerovaného stromu se založenou korunkou je lepší, než u toho rok předem připravovaného, natož přesazovaného "zčistajasna najedou".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 78.117 (?), 25.2.2016 11:36

Děkuji moc za obě reakce. Přiznám se, že to vím - ohledně termínu prořezávání / nové cca 10 cm výhony/ ale vůbec jsem si to neuvědomil. Spíše jsem uvažoval - sázím stromek, který jsem přivezl ze zahradnictví, tak upravím korunku, teda v mém případě by to byla korunka průměru cca 3 metry. Asi bych odstranil větve pod 2 m od země a v červnu prosvětlil zbytek. Asi to i přes Vaše varování risknu / samozřejmně je mi jasné maximum kořenového balu a intenzivní zálivka včetně kvalitní zeminy s kompostem/  a podle mne by mohlo být na podzim vidět výsledek a pokud bude negativní, tak zasadit nový mladý stromek. Ta cena kontejnerového mne trochu šokovala, vím, že v zahradničení nemá člověk šanci na jiná než "červená čísla" ale toto je i přes můj vnitřní limit.
IvanHorseman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 40.121 (?), 25.2.2016 12:06

Souhlasím se Standou, ručně takový ořešák bez fatálního poškození nevykopete. Přesazoval jsem ořešáky tak 2-3 roky staré a bylo to na hranici možností rýče. Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 25.2.2016 12:11

Što eto fatální poškození?

Samozřejmě, že stromek při přesazování poškodíte. Dělat to jen rýčem je hloupost, potřebujete ještě krumpáč a pantok, ten hlavně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 73.186 (?), 25.2.2016 22:53

sekeru, abyste přesekal hlavní kořen. Rýč hlavně později, až ho budete vyrývat a vyhazovatwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 25.2.2016 12:00

Ořešák jsem nikdy nepřesazoval, z ovocných jen švestky a jabloně podobného stáří. Stromky jsem vykopal s minimálním balem, o průměru cca necelého půl metru a hloubkou cca 30 cm, spíš to bylo skoro jako prostokořenný stromek koupený ve školce. Sromky jsem hodně ořezal, žádná z ponechaných větví nebyla delší než 30cm. No a ujaly se všechny, které jsem takto přesadil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 173.2 (?), 25.2.2016 12:26

Prumer 14cm za 7let, to je nejak moc ne? Kazdopadne se taky priklanim ke Standove rade s koupi noveho v kontejneru. Tri roky zpet jsem presazoval dve asi 5ti lete Nashi(asijske hrusne) a po presazeni spise zivorily. Loni na podzim jsem nad nimi zlomil hul a nasadil nove. 

Od klavesnice to tak nevypada, ale je velky problem strom dostat ven s velkym korenovym balem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 25.2.2016 12:32

Co se tu furt třepe něco o balu? Když to ořežete tak bal nepotřebujete.

Jak moc jste ty nashi ořezal?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika