Poškozený ořešák (Mars). Co s ním?



Stránky: 1,  2,  3   
Krist - (8) - 56.154 (?) 
1.6.2015 10:52, zobrazeno: 16452x

Dobrý den, prosím o radu. Ořešák byl koupen a zasazen 10/2013. Ještě tu zimu jej nahlodali srnky asi v půlce kmínku. Na jaře 2014 se teda pupeny objevily ale letos 2015 už je kmen ze dvou horních třetin mrtev a vyrašily větvě až odspodu. Tak nevím jestli z něj ještě může vyrůst normální vyšší strom s jedním kmenem. Takový ten keřovitý ořešák bych nechtěl. Mám nějaké větvičky odtřihnout už teď, případně které? Nebo na podzim vyměnit? Což bych nerad, jelikož ořešák není zrovna nejlevnější.
Jsem ve výšce 400 m.n.m, slunný a větrnější prostor. Pozemek již oplocen.

Přikládám foto nebo stahnout zde.

Oresak-okus-mix
Oresak-okus-mix
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 178.38 (?), 1.6.2015 11:12

Nejsem sadař-ovocnář, ale já bych vybrala jednu nejsilnější větví z těch hornějších, těsně pod tím, jak se trochu kroutí. Zbytek vylámala, původní kmen uřízla a táhnula nový špičák z této větve. V průběhu roku vyštipovala rašící boční. Po dosáhnutí rozumné výšky bych z nového obrostu(nejspíše až příští jaro asi) založila novou korunku. Ale určitě se vyjádří někdo, kdo tomu opravdu rozumí, takže ještě vydržtesmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.38 (?), 1.6.2015 11:14

Nejsilnější větev... píšu to jak hotentot, ale jsem si to opravila, aby to bylo srozumitelnější a nevšimla si, že ne všechnoblush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 1.6.2015 11:16

Mám podobné problémy s ořešákem, akorát, že mi ho okusují pesany. Nic moc nepokazíte, když vyberete větvičku, která se vám nejvíc líbí, tu necháte a ostatní hned vylomíte. A tu větvičku co necháte můžete vyvázat k suchému kmínku co tam zbyl, aby rostla rovně nahoru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 209.82 (?), 3.6.2015 20:10

co je prosím "pesana",  nějaká moucha?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 243.114 (?), 3.6.2015 21:26
Pesana je paní od psa ;)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 3.6.2015 22:33

Jinak též fena, čuba, sobaka...cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 1.6.2015 11:44

Postupů je mnoho.

Nejopatrnější je ten, kdy si vyberete letorost pro budoucí kmínek a ostatní zaštípnete těsně u vrcholu. Zaštípnuté ponechané výhony budou sloužit primárně jako pomocná asimilační plocha vytvářející živiny (cukry a bílkoviny) pro letorost hlavní (nezaštípnutý). V době ukončení hlavního růstu se pak pomocné výhony odstraní stejně tak jako ponechaný pahýl původního kmínku (výborná ochrana proti vylomení. Pokud nový terminál dosáhne výšky potřebné pro založení korunky, tak se v té úrovni zaštípne pro podporu předčasného obrostu (zpravidla 1,8 m).

Další způsob je ten, že dáte opěrný kůl a tudíž můžete čípek či pahýl původního kmínku říznout nad místem terminálního výhonu a vyříznout ho načisto už nyní. Vybraný výhon se vyváže ke kůlu a ostatní se zaštípnou nad 3-5 tým listem.  Odstraní se, až terminál doroste 1,2-1,5 m výšky.

Poslední způsob je ten, že se řízne vše načisto - bude jen jediný výhon vyvázaný ke kůlu. Výhodou je jednoznačné řešení, nevýhodou je menší roční přírůstek, zpravidla bez předčasného obrostu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 1.6.2015 12:02

J.f.K.yes. Snad jen malé doplnění-na snímku nejnižší výhon je možná podnožový, ten určitě vylomte nebo ustřihněte-čistě-beze zbytku. Zaschlý terminál bych zkrátil-prevence houb.chorob. Ani ten mulč nemusí být ku prospěchu... S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 1.6.2015 12:21

I podnožový výhon může plnit funkci pomocné asimilační plochy. Důležitá je míra potlačení, aby se nestal dominantním. Tj. je možné i hlubší zaštípnutí - třeba na 3 dobře vivinuté listy. Mám zkušenost, že takto poškozený ořešák dokáže mít s pomocnou asimilační plochou ponechanou do kunce července měl přírůstek 1,9 m (možná by byl delší, kdybych jej nezaštípnul v úrovni 1,7 m).

Prevenci houbových chorob bych nechal na Juglonu přirozeně obsaženém ve dřevě i listech (viz použití výluhu na houbové choroby na nohách lidstva).

cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika