Ořešák Mars - nepravidelný růst - obří přírůstek



Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 42.216 (?) 
8.3.2016 21:08, zobrazeno: 6794x

Dobrý den,

v listopadu 2014 jsem zasadil ořešák Mars (špičák) a během jara a léta 2015 stromek celkem nepatrně přirůstal až asi do začátku srpna 2015, kdy měl jen asi 15-20cm dlouhé větvičky. Terminál byl jakýsi zakrnělý a nerostl, měl jsem dojem, že vrcholový pupen je nějak poškozený ptáky, jak na něm sedávali (ale neviděl jsem je při tom).

Výška rozvětvení je asi ve 130cm. Bylo u nás loni velké sucho ale stromek jsem od jara pravidelně zaléval.  Pak jsme byli asi na 3 týdny pryč po návratu jsem zjistil, že stromek vyhnal strašně rychle asi 1,2m dlouhý a silný výhon, tlustý skoro jako kmínek. Takže teď má stromek asi 2,5m a je to znovu špičák, jen má dole asi 5 krátkých větviček. V té výšce jsem chtěl původně začít s korunou. 

Prosím o radu, jestli a jak mám zasahovat nebo ne.

Rychlý přírůstek za srpen
Rychlý přírůstek za srpen
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 12.10 (?), 9.3.2016 8:32

Na detailu to vypadá, že převážně šel do výšky ten roubovaný. Nebo se pletu???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 184.133 (?), 9.3.2016 9:35

Štěp bude asi už od země, málokdy se dělá u ořešáků až v korunce. Jestli jste chtěl korunu ve 150 cm nebo až někde okolo 2 metrů, nechte koncový pupen (pokud je zdravý, pokud ne, nechte si vršek jako čípek a pupen ze kterého poženete strom dál k němu vyvažte), dva, tři pod ním vyloupněte a nechte to na přírodě. Nové větve o které stojíte - pokud by byly v ostrém úhlu můžete pozvolna rovnat do lepšího úhlu (kolíčky nad ně v době, kdy mají do 15 cm Blažek Ovocnictví str.182). Z těch tří bych na jaře, jakmile se zpomalí tok mízy ten nejsilnější na větevní kroužek vyřízl. No a za rok ty dva slabší. Mají dost ostrý úhel na základ koruny.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 42.216 (?), 10.3.2016 22:43

Zkusím to zopakovat, jestli jsem to pochopil správně. 

Čtyři loňské větvičky jsou rostlé příliš strmě nahoru a mám je časem uříznout, protože už je pozdě na nápravu. Původně jsem v té výšce asi 130cm chtěl začít patro. 

Když chci korunu co nejníž, nyní třeba 150cm, tj.  nad (uříznutými) loňskými větvičkami, tak mám prostě nechat terminál na pokoji ale pod vrcholovým koncovým pupenem mám vyloupat 3 pupeny. Ono něco naroste a uvidí se. Je to tak? 

Nové větve mám oddalovat do úhlu cca 45 stupňů nějakou pomůckou, dokud jsou mladé.  Knihu Blažek Ovocnictví asi neseženu.

Jinak místo roubování je opravdu dole u země.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika