Ořešák a vliv na stromky v okolí



host - 150.105 (?) 
23.10.2018 11:50, zobrazeno: 5414x

Zdravím, říká a píše se že ořešák má negativní vliv na rostliny a stromy v okolí, je to pravda? Našel jsem názory že jednoznačně ano ale i příspěvky od lidí kteří údajně přímo pod ořešákem nebo v bezprostřední blízkosti bez problémů dlouhodobě pěstují různé druhy menšího ovoce a ovocné stromky. Mě jde o to že chci vysadit ořešák(Mars) na vyhlédnuté místo, a zhruba 5-6m od tohoto místa už mi stojí mladá švestka a cca 6-7m(jiným směrem) třešeň, může je to negativně ovlivnit? Švestka je zároveň cca o 1,5m výškový metr nad budoucím stanovištěm ořešáku, je tam takový terénní "schod".

Zajímá mě jestli ořešák ovlivňuje okolí např. nějákou chem.látkou z kořenů či listů, a nebo pouze tím že si stáhne pro sebe vláhu a stíní což by v tomto případě nebyl problém protože vláhy je v místě dost(jeto nedaleko potoka) a ořešák by od zmíněných stromků byl na stranu kde by jim stínil nanejvyš chvíli na sklonku dne.

Děkuji za rady a nározy.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 23.10.2018 12:38

Mám 5 m od ořešáku (koruna nad ni nepatrně přesahuje) jabloň a 6m slivoň. V azimutu takovém, že střed stínu padne na stromy v pravé poledne - tedy poměrně zastíněné. Obojí roste a plodí bezvadně - Čačanská byla v létě obsypaná a včil jsem z jabloně sklidil 8 přepravek výborných jablek.

Vláhu neřeším a neporadím - v 80 cm mám spodní vodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 23.10.2018 13:47

Už jsem to psala v nějaké jiné diskusi a překvapuje mne, že normálně uvažující člověk, se na tohle musí ptát. Ořešák je strom jako každý jiný, jen je na rozdíl od ostatních ovocných stromů prostě strašně velký. Stíní, ubírá vláhu - ano, tím stromy kolem omezuje. Měli jsme pod ním velkou jabloň. S ní si vyloženě konkurovali a byla už stará, tak šla ven, třešeň je pod ním částečně, té to nijak nevadí, je pod ním ještě poměrně mladý nízkokmen rubínub (mezi ořechem a třešní) a ten se snaží ze stínu vylézt tak, že se natahuje na jednu stranu. Asi tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 23.10.2018 15:48

Částečně to může být pravda. Ořechové listí, obsahující alkaloid juglandin (juglandine), může brzdit růst některých rostlin. Já jsem to nepozoroval, ale je možné, že mi dotyčné rostliny pod ořešáky nerostou. Kompost pocházející z ořechového listí používám i na rajčata. Přestože jde o citlivé rostliny, nepozoroval jsem ani na nich žádný vliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika