Omlazení ořešáku



host - 180.133 (?)
15.5.2008 18:40

Vždy je lepší zmlazovat postupně, nebo aspoň nechat tažné větve. Chtěl jsem ale říct něco jiného. Takovýhle radikální řez provedli sousedi před dvěma roky, myslel jsem, že to ten strom nerozchodí, ale velmi rychle obnovil korunu, která má rozměry jako ta původní, takže si moc nepomohli. 

Je třeba pochopit rovnováhu mezi korunou a kořeny. Jedna část zotpovídá za druhou. Když omezíte korunu, odumřou v odpovídajícím množství kořeny a vzniknou vstupní brány pro různé choroby.

Zmlazování je možné provádět u keřů, nebo zababčených ovocných stromů s vyholenou korunou. Pokud strom normálně přirůstá a vy ho ořežete, nelze tento zásah považovat za zmlazení. Zmlazení má podnítit růst.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 27.105 (?), 14.5.2008 18:56, zobrazeno: 18651x

Mám pět dobře rodících ořešáků. Jeden, košatý, stíní okna a rád bych jej zcela ořezal a ponechal cca půlmetrové zbytky hlavních větví. Chtěl bych dosáhnout, aby strom časem vytvořil novou korunu. Ořechů mám z ostatních stromů dost a plné obnovy ořezaného stromu se těžko dožiji. Nerad bych jej zcela zlikvidoval, o jeho osudu ať rozhodnou dědici. Můžu takto řez provést, aby byla šance regenerace stromu?. Řezat chci na přelomu června, července, řez natřít roztokem fungicidu (pentachlorfenolu) v luxolu. Děkuji za rady. Olda.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.133 (?), 15.5.2008 16:00

 Tímto řezem silně narušíte rovnováhu mezi kořeny a korunou. Pokud to strom přežije, do dvou let bude mít koruna stejný objem. Jediný rozdíl bude v tom, že v koruně i v kořenové soustavě vzniknou vstupní brány pro různé choroby.

Nejsem přesvědčený o vhodnosti luxolu na natírání živých pletiv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 27.105 (?), 15.5.2008 17:54

Bylo by tedy vhodnější radikálně seříznout polovinu větví letos a zbytek příští rok?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.133 (?), 15.5.2008 18:40

Vždy je lepší zmlazovat postupně, nebo aspoň nechat tažné větve. Chtěl jsem ale říct něco jiného. Takovýhle radikální řez provedli sousedi před dvěma roky, myslel jsem, že to ten strom nerozchodí, ale velmi rychle obnovil korunu, která má rozměry jako ta původní, takže si moc nepomohli. 

Je třeba pochopit rovnováhu mezi korunou a kořeny. Jedna část zotpovídá za druhou. Když omezíte korunu, odumřou v odpovídajícím množství kořeny a vzniknou vstupní brány pro různé choroby.

Zmlazování je možné provádět u keřů, nebo zababčených ovocných stromů s vyholenou korunou. Pokud strom normálně přirůstá a vy ho ořežete, nelze tento zásah považovat za zmlazení. Zmlazení má podnítit růst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 15.5.2008 21:45

Všichni, co psali výše, mají, dle mého, pravdu . Napsal bych to taky tak. Jestli je Vám ořech nadbytečný - taky bych 5 velkých ořešáků nechtěl - tak jej raději vykopejte a nahraďte čtvrtkmenem jiného ovocného druhu, který stínit nebude. Pokud nechcete do 2 let umřít, regenerace koruny se dožijete. 
  Asi před 20lety kompletně vymrzly ve dřevě koruny řady ořešáků kolem silnice z| Brna na Svitavy před Černou horou. Myslel jsem, že je po stromech. Kupodivu z kmenů vyrazily nové výhony a za pár let měy stromy koruny nové. Pár jich tedy odešlo úplně. Žádnou velkou péči stromy neměly, pár let měly ořešáky korunu suchou a novou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 27.105 (?), 16.5.2008 7:41

Po přečtení příspěvků jsem trochu na rozpacích co se stromem udělat. Myšlenka na radikální řez ve mně zraje již několik let, zejména proto, že původně měl strom poměrně dost zaschlých větví. A tak jsem uvažoval o omlazení radikálním řezem. Protože se mně však do tak velké práce nechtělo (a ani jsem neměl vhodné nářadí), během několika let jsem oschlé větve postupně ořezal, s výjimkou vrcholu (kam jsem se nedostal) a teď ořešák vypadá docela pěkně. Je však na velmi nevhodném místě (sázel jej ještě otec) a nemít ohled na skutečnost, že se jedná o krásný, zdravý, rodící strom, skutečně bych jej dávno porazil.

Děkuji všem za poskytnuté informace. Je mi jasné, že dále mi už těžko může někdo poradit a dilema si musím vyřešit sám. Olda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 30.154 (?), 17.4.2019 8:50
Dobry den.Letos na jare cca za tyden provedu zmlazeni oresaku do stareho dreva o promeru +-10 cm.Je to statny strom ale moc neplodi a take je dost zanedbany a prileha k domu.Co jsem se docetl, nemelo by to mit zasadni vliv na rust stromu.Udelam to.na metrovy pahyl a po kompletnim rozpuku dorezu zbytek a zatru rany balzamem.Popripade na podzim opravit nater a pridat latex nater.Jsem zvedavy jak se s tim popere a budu mu venovat duslednou peci.Nejde mi az tak o sklizen ale o bezpecnost a estetiku.Na podzim napisu jak to s nim dopadlo. Zahrade zdar B
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 107.212 (?), 15.9.2023 14:03

Dobrý den, mohl byste se podělit, jak to s odstupem od Vaší akce s ořešákem teď vypadá? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika