Okus stromu - ořešáku



Stránky: 1,  2,  3   
kopretina06 - (1) - 104.2 (?) 
5.3.2012 15:34, zobrazeno: 20259x

Prosím o radu, ovce okousali 4roky starý ořech, dá se něco udělat aby nezahynul?Je moc pěkný, byla by ho škoda.Děkuji za radu


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.2 (?), 5.3.2012 15:51

Škoda ho nebude, škoda ho je. Vykopat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 5.3.2012 17:18

Stalo se mi totéž, ovce mi okousaly stejným způsobem kmen asi sedmileté třešně, také kolem dokola. Rozsah poškození byl zhruba stejný jako na Vašem foto. Zatřel jsem celé poškozené místo štěpařským voskem a po roce jsem zjistil, že třešeň přežila bez následků. Takže bych na Vašem místě se pokusil strom zachránit. Zdraví jenamater.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 14.199 (?), 6.3.2012 6:19

Jenže třešeň není ořešák. V jiném vlákně se tu rozebírá jak a kdy provést řez ořešáku, který je na něj mimořádně citlivý a tady máte ořešák ořezaný v tom nejhorším termínu. Jak v tom místě vyrobíte novou kůru? Možná u jabloně, ale u ořešáku nikdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 241.86 (?), 5.3.2012 22:43

Za pokus zachránit ho ten ořech jistě stojí. K jenamatérově návodu bych doplnil ještě vcelku radikální ostříhání korunky, asi tak o polovinu. Samozřejmě vždy tak, aby každá ponechaná větev měla své pokračování menší boční větví, tedy nenechat žádné pahýly bez pupenů. A zatřete to co nejdřív, hned zítra. A přestože ořech bude při rašení velmi slzet (pokud se míza opravdu protlačí přesokousaná místa, bych se stříháním také neotálele a také bych ho ostříhal hned. Je to snad jediný případ, kdy bude vhodné ořešák stříhat nyní a ne až v době deseticentimetrových přírůstků. Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.3.2012 23:04

Mám obavu, že jestli je strom olkousaný dokola a až na dřevo, bude jeho záchrana obtížná, ne-li nemožná.
   Co se týče ořezání korunky, jak píše pan Josef, tu bych provedl v případě, kdyby byly poškozeny kořeny, aby se vyrovnal poměr mezi podzemní a nadzemní částí. Tady ale pro řez nevidím důvod. Jistě, letos nelze očekávat velké přírůstky, ale o ně přece nejde. Jde o to, aby se zahojil defekt na kmínku. Ten se zahojí tím spíš, čím více mízy bude proudit dřevním válcem a zbylými pletivy. A čím víc pupenů zůstane v koruně, tím víc mízy potáhne.
   Je to samopzřejmě jen teoretizování, nikdy jsem podobný ořech v praxi nezachraňoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 5.3.2012 23:12

Pokud je ohlodán dokola až na dřevo, je jediná možnost. Seřízněte ho u země. Obrazí. Jestli je ale roubovaný, přijdete o ušlechtilou část.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 241.86 (?), 5.3.2012 23:16

Na okousaném místě jsou vidět tmavší zbytky kůry. Z toho usuzuji, že stromek jistou šanci na záchranu má.

Myslím, že (v tomto případě) je spíše rozhodující "kořenový vztlak". A přerušeným místem se míza bude muset spíše protlačit. Je téměř jisté, že se jí nepodaří protlačit tolik, aby vyživila celou neostříhanou korunku.

Ani já jsem podobný ořech nezachraňoval a také pouze teoretizuji.

Doplněk k víítkovu příspěvku: seříznout u země se strom dá vždycky a v tom případě bude lepší počkat s tím do doby, než někde od kořenového krčku či z kmínku obrazí (pokud neobrazí přímo v korunce).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 5.3.2012 23:31

Stromek se jistě zazelená. Míza do koruny jde dřevem. Lýkem by ale měly téct asimiláty zpět ke kořenům.  Tento efekt se využívá při kroužkování např. jabloňí...

I staré pařezy ořešáků spolehlivě obrážejí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 6.3.2012 23:27

Stará rada je-namazať kravincom, zabaliť hoci aj do novín... a najlepšie vraj od čerstvo otelenej kravy... čítal som to v nejakej literatúre zo 60.rokov...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika