Odrůdy ořešáku



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 197.143 (?) 
26.10.2008 19:25, zobrazeno: 74526x

zdravím všechny, o ořešácích se toho mnoho nepíše, jak tedy hodnotíte následující odrůdy: Mars, Jupiter, Lake, Apollo, Seiferdorfský, Sychrov, Bohumil, má-li je někdo na své zahradě. A to nejen po stránce plodů ale i po vzrůstové stránce, odolnosti k mrazíkům a pod.

Zakoupil jsem si Seiferdorfský a Apollo, jsem na ně zvědavý.

Juraj Kafka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?), 26.10.2008 21:56

Těžko hodnotit, málokdo má více ořešáků pohromadě, aby mohl srovnat. Já mám jen Mars (asi 10 let) a další nepotřebuji, opyluje se sám (nejbližší ořech 500 metrů). V zimě 2006 nevykvetl (asi zmrzly pupeny), jinak dík pozdnímu rašení mrazům uniká. Velikost ve strovnání s krabičkou zápalek na obrázku.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.28 (?), 31.10.2008 16:53

V zahrádkáři vycházela pomologie všech ovocných druhů jak drobného tak velkédo ovoce a i ořechů tak se skuste zeptat vyšla i svázaná publikace jistě by se dala sehnat nakladatelství zahrádkáře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ketupa - (18) - 152.138 (?), 31.10.2008 18:44

Dobrý den, obrazový atlas peckovin z edice Knihovnička zahrádkáře jsem sehnal v prodejně Levné knihy za 39 Kč, mají tam dva typy, V prvním je přehled slivoní, třešní a višní a v druhém jsou brosvoně, meruňky a ořešáky. Jsou tam podobné popisy o o každé odrůdě společně s fotkou plodů dané odrůdy. Myslím že za 39 kč je to výborná koupě. Snad vám to pomůže. Nashledanou

Foto knihy
Foto knihy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 31.10.2008 18:48

Dobrý večer.Při hodnocení odrůd se musíte dívat hlavně na lokalitu(místní mikroklíma).Jak píše Dr.Vysloužil, Mars je spolehlivý jak svou odolností k pozdním jarním mrazíkům, tak i velikostí plodů.Má tak jako já zahradu v 500 m.n.m.Ořešáci jsou v zimě vcelku všichni odolní chladu, ale důležitá je u nich doba rašení.Brzy račící odrůdy jsou nejzranitelnější právě pozdními jarními mrazíky, hlavně pak jejich květní orgány.Teploty s nástupem jara jsou v posledních létech nevyspytatelné a proto je dobré volit pozdě rašící odrůdy jako je Mars.Vysoký stupeň samosprašnosti a podobné vlastnosti má i Lake.Pokud jste v teplé lokalitě, velké plody má i Bohumil a Apolo.Seiferdorfský je kvalitní a velkoplodý ořešák, ve dřevě proti mrazu je vysoce odolný, ale v loni mě namrzly květní orgány proto že dříve raší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Beruna - (40) - 224.2 (?), 31.10.2008 20:12

Dobrý večer. Mám odrůdu Lake. Strom je starý 14 let, výšku odhaduji na 10 m.  Je zasazen vedle potoka v nevelkém údolí a od jihu "chráněný" zdí, zřejmě raší později - u uniká tak mrazíkům. Od roku 2002 (deštivý povodňový rok) jej léčím z antraknózy. Stav se zlepšil, mám 3 malé přepravky plodů, ale asi tak další 2 jsem vyhodila. Ořechy jsou velké a jdou velmi snadno louskat, což považuji za příčinu velkého podílu nakažených plodů. Sousedka má nějakou starou odrůdu s menšími plody, které se jen o něco málo hůře louskají, a má je bez ošetřování podstatně zdravější - z většiny černých slupek se vykutalí oříšek se světlou skořápkou a zdravým jádrem. Když má můj ořech černou slupku, tak je vždy špatný. Má někdo podobnou zkušenost? Beruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 11.5.2009 22:15

Pane Vysloužile! Prosím o vysvětlení jak zacházíte s ořechy po sklizni. Perete je?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 11.5.2009 22:40

Neperu. Sbírám je spadané (srážené) bez zeleného oplodí. Nechám je proschnout v průvanu, vylouskám a přesteriluji jádra nasucho ve sklenicích. Vůbec nevadí, když nejsou úplně vyschlé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.197 (?), 26.11.2009 6:29

Co znamena "přesteriluji nasucho ve sklenicích"? Dáte je do zavařovaček bez vody, zavíčkujete a pak povaříte v zavařovacím hrnci?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 26.11.2009 6:57

Přesně tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika