Odrůdy ořešáku



host - 86.101 (?)
4.11.2017 22:11
Tak to mamáme podobně. Já koupila 10 kg ořechů kamenaku velikosti hašlerky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 140.146 (?), 10.6.2017 17:53

Dík, ale tam jsem se kdysi o Kájovi dozvěděl.

Pak jsem o něm ještě četl v nějakých.pdf. Ale nic konkrétního. Zajímaly by mně nějaké praktické zkušenosti s ním.

Tak mně napadlo, že Ty jako odborník na ořešáky o něm budeš vědět něco víc.

(Před pár léty, na začátku stromořadí u polní cesty jsem vysadil, s velkými obtížemi přesadil dva jedlé vzrostlé kaštany. Pro oživení krajiny a potěchu kolemjdoucích. Bez nároku na nějaký osobní užitek, jen aby tam rostlo něco zvláštního. A ten jeden, byly to dva druhy, úplně vymrznul. A to tak, že nemá snahu ani obrazit z kořenů nebo odněkud ze země. Přitom jsem oběma skoro nestačil ty výmladky stříhat.)

Tak mně napadlo, nahradit ten uhynulý "červeným" ořechem...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 10.6.2017 18:03

Pro potěchu na veřejné prostranství stačí i náhodný semenáč. Je to zajímavé, ale straky je neraději schovávají v pásech u železničních tratí a u silnic i. třídy "zásoby na zimu". často ale tyto zásoby nespotřebují a příslušná skořápkovina vyklíčí. Ty později rašící pak u železnice nejsou zasaženy prvním jarním herbicidním postřikem, takže bezkonkurenčně přežijí. Bohužel, nejsou to roubovanci a tak do plodnosti přicházejí později. To ale na veřejném prostranství nevadí = nejhorší je, když mladý stromek je zničen sklízečem typu "kdo dřív přijde, ten dřív má" hned s první úrodou a dvěmi ranami bidla.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.146 (?), 10.6.2017 18:29

Semenáčů mám dost, dokonce je můžu nazvat plevelnými dřevinami.

(Několik starých vzrostlých ořešáků na samotě u lesa jich vyprodukuje neskutečné množství...  A kolega zemědělec si je ode mne bere, někdy i nerad, a sází je na meze nebo na kraj svého lesa... Zvlášť od té doby kdy jsem mu s tím přestal pomáhat...)

*

Ale já chci na okraj své aleje, polní cesty, něco zvláštního. Ten červený ořech!

(Do jedlých kaštanů už jít nechci. Jedna špatná zkušenost mi stačila..)

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 10.6.2017 18:44

Castanea sativa (jedlý kaštan) má specifické požadavky na pH. Pokud se pamatuji, tak opačné než právě Juglans regia (ořešák vlašský).  Nedaleko Bordeaux ve francii je geologický zlom. na jedné straně je zásadité krasové území s vápenci a dolomity a na druhé straně je kyselé území s červenými pískovci (křemen, železité sloučeniny,...). Okraj zlomu tvoří různé kry jednoho či druhého materiálu přesmyku vrásy. A podle toho mají tamní lidé na zahradách a v sadech buď ořešáky nebo naopak kaštany.  Jenže se mi teď nechce hledat, jestli má kaštanovník požadavek na neutrální až kyselé a nebo na neutrální až zásadité podloží. Podle toho, ale že nejstarší české kaštanovníky v čr jsou geologicky v prostru Železných hor, či v červených pískovců v podkrkonoší, tak spíše bude ta varianta neutrální až kyselá reakce podloží.

Pokud tedy kaštanovník uhynul nikoliv z důvodu vymrznutí, ale z důvodu špatného pH (může nastat i až poté, co většina kořenů není ve výsadbové jámě ale hlouběji v podloží). pak určitě je vlašák dobrá volba.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 86.101 (?), 3.11.2017 12:25

Dobrý den, hledám odrůdy ořešáku. Jsme vinařská oblast, v tom problem není. Chci olejnatá, kvalitní nesesychavá jádra, zdravý růst stromu. Uvažuji o Mars, Lake, Milotai 10? Co vy na ně?  O jaké odrůdě byla řeč, pokud se mluvilo o francoukých?

Děkuji E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.168 (?), 4.11.2017 1:59
Po dlouhé rozvaze jsem objednal jako druhý Mars, jako jeden z mála má šanci po posledních zkušenostech z let, plodit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.250 (?), 4.11.2017 18:30

V pátek jsem v zelenině koupil ořechy a dneska jsem je chtěl loupat ale marně. SICO kleště sice je rozdrtily ale vybírat se nedají. To jen na ukázku jak člověk dobře může nakoupit, když už je řeč o ořešácích


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.172 (?), 4.11.2017 21:20

Pro ptactvo budou dobré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 86.101 (?), 4.11.2017 22:11
Tak to mamáme podobně. Já koupila 10 kg ořechů kamenaku velikosti hašlerky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 1.82 (?), 5.11.2017 10:53

Situace se zásobením ořechy se regionálně velmi různí. Na Litoměřicku, ve viniční trati Pod Košťálovem, byla letos nadprůměrná úroda ořechů, které skoro nikdo nesbíral. Rozdal jsem nejméně padesát kilo, deset ještě mám. Žádný velký zájem o ořechy nebyl, což mě vzhledem k vysokým cenám v obchodech překvapilo, stejnětak jako otázka: "Dáš mi je už vyloupaný?"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika