Očkování ořešáku



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
31.10.2018 19:48

Máte pravdu, říkal to.
Přesto - použiju-li selský rozum - mi není jasné, proč by stromek, když vyrazí další kořínky z roubu, by měl přestat růst.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 31.10.2018 17:54

Pro mě je zásadní, že stromy, se podsazovat nemají.  Nevím, jestli někdo vysadil 20 ořešáků na jedno místo, z toho 10 podsadil, přeměřil jak rostou a pak ty podsazené vykopal a kouknul se, jestli zpravokořenily. Já tedy ne a troufám si říci, že nikdo. Takže na Vaši "zásadní" otázku těžko někdo odpoví z vlastní zkušenosti.  Obecně platí, že podsazené stromy spíš strádají -  trpí asfyxií, rakovinou. Že by zpravokořenění utlumilo růst považuji za nesmysl. Každá rostlina - v rámci boje o životní zdroje - se snaží uzpůsobit svůj růst tak, aby rostla co nejvíc. Že by dobrovolně měnila charakter růstu tak, aby rostla míň, to nedává logiku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 149.16 (?), 31.10.2018 19:01

Rozsoudit to mohou jen ti dva pánové. Já bych se přiklonil panu Vaňkovi, je to sice jen Bc a stará se produkci ořešáků, takže o nich musí vědět hodně. O panu Standa z Hradce Králové, nevíme nic, představil se v mnoha tématech a proto si myslím, že jeho znalosti v takové šířce, mohou být jen povrchní. Vždy budu raději přijímat informace od člověka, který je z oboru a nehýří cizími slovy a odbornými výrazy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 31.10.2018 19:21

Já bych se v tomto případě k takovému názoru nepřiklonil. Ne, že bych měl něco proti Bc. Vaňkovi, ale není jasné, jestli to skutečně řekl.  Pouze v jednom příspěvku zaznělo, že:....nedávno mě někdo upozornil, že sám p.Vaněk na jednom videu na svých stránkách o sázení ořešáků upozorňuje, že je nutno sázet místem štěpování nad zem, aby nedošlo ke zpravokořenění, protože by se tím stromek oslabil a přestal růst. Pokud uvidím odkaz na to video, kde to takto říká, vezmu svá slova zpět.  Ono to mohlo znít trošičku jinak - třeba: je nutno sázet místem štěpování nad zem,  protože jinak by se stromek oslabil a přestal růst. Což je pravda a zní to velmi podobně.
   Jinak je mi bližší to, co píše p. Standa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 242.167 (?), 31.10.2018 19:39

Myslíte, že si to cucám z prstu? surprise

Je to jeho video z pořadu Po lopatě, p.Vaněk má na něj odkaz na svých stránkách v sekci Výsadba ořešáků, po 5. minutě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 31.10.2018 19:48

Máte pravdu, říkal to.
Přesto - použiju-li selský rozum - mi není jasné, proč by stromek, když vyrazí další kořínky z roubu, by měl přestat růst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 31.10.2018 20:05

Myslím si, že spousta lidí přejímá beze zbytku onu frázi o zpravokořenění, která byla sledována spíše u jádrovin a pak ji použije bez ohledu na druh ovocné dřeviny a jeho specifika.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.16 (?), 1.11.2018 7:03

Doktore, v medicině máte také všechno jasné?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.11.2018 8:21

Kdybyste uměl číst, všiml byste si, že píšu...není mi jasné... nikoli  ..je mi všechno jasné..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.16 (?), 1.11.2018 9:42

V podstatě je to jedno!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 1.11.2018 11:33

A nebylo by možné produkovat sorty ořešáku vegetativně jako pravokořené? To by pak byly stromy veliké, nebo malécool? Jeden z Murpyho zákonů: "Nikdy neříkej, že to nejde-protože se jednou objeví někdo, kdo to udělá"...laugh, SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika