Očkování ořešáku



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
31.10.2018 19:21

Já bych se v tomto případě k takovému názoru nepřiklonil. Ne, že bych měl něco proti Bc. Vaňkovi, ale není jasné, jestli to skutečně řekl.  Pouze v jednom příspěvku zaznělo, že:....nedávno mě někdo upozornil, že sám p.Vaněk na jednom videu na svých stránkách o sázení ořešáků upozorňuje, že je nutno sázet místem štěpování nad zem, aby nedošlo ke zpravokořenění, protože by se tím stromek oslabil a přestal růst. Pokud uvidím odkaz na to video, kde to takto říká, vezmu svá slova zpět.  Ono to mohlo znít trošičku jinak - třeba: je nutno sázet místem štěpování nad zem,  protože jinak by se stromek oslabil a přestal růst. Což je pravda a zní to velmi podobně.
   Jinak je mi bližší to, co píše p. Standa

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 31.10.2018 17:54

Pro mě je zásadní, že stromy, se podsazovat nemají.  Nevím, jestli někdo vysadil 20 ořešáků na jedno místo, z toho 10 podsadil, přeměřil jak rostou a pak ty podsazené vykopal a kouknul se, jestli zpravokořenily. Já tedy ne a troufám si říci, že nikdo. Takže na Vaši "zásadní" otázku těžko někdo odpoví z vlastní zkušenosti.  Obecně platí, že podsazené stromy spíš strádají -  trpí asfyxií, rakovinou. Že by zpravokořenění utlumilo růst považuji za nesmysl. Každá rostlina - v rámci boje o životní zdroje - se snaží uzpůsobit svůj růst tak, aby rostla co nejvíc. Že by dobrovolně měnila charakter růstu tak, aby rostla míň, to nedává logiku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 149.16 (?), 31.10.2018 19:01

Rozsoudit to mohou jen ti dva pánové. Já bych se přiklonil panu Vaňkovi, je to sice jen Bc a stará se produkci ořešáků, takže o nich musí vědět hodně. O panu Standa z Hradce Králové, nevíme nic, představil se v mnoha tématech a proto si myslím, že jeho znalosti v takové šířce, mohou být jen povrchní. Vždy budu raději přijímat informace od člověka, který je z oboru a nehýří cizími slovy a odbornými výrazy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 31.10.2018 19:21

Já bych se v tomto případě k takovému názoru nepřiklonil. Ne, že bych měl něco proti Bc. Vaňkovi, ale není jasné, jestli to skutečně řekl.  Pouze v jednom příspěvku zaznělo, že:....nedávno mě někdo upozornil, že sám p.Vaněk na jednom videu na svých stránkách o sázení ořešáků upozorňuje, že je nutno sázet místem štěpování nad zem, aby nedošlo ke zpravokořenění, protože by se tím stromek oslabil a přestal růst. Pokud uvidím odkaz na to video, kde to takto říká, vezmu svá slova zpět.  Ono to mohlo znít trošičku jinak - třeba: je nutno sázet místem štěpování nad zem,  protože jinak by se stromek oslabil a přestal růst. Což je pravda a zní to velmi podobně.
   Jinak je mi bližší to, co píše p. Standa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 242.167 (?), 31.10.2018 19:39

Myslíte, že si to cucám z prstu? surprise

Je to jeho video z pořadu Po lopatě, p.Vaněk má na něj odkaz na svých stránkách v sekci Výsadba ořešáků, po 5. minutě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 31.10.2018 19:48

Máte pravdu, říkal to.
Přesto - použiju-li selský rozum - mi není jasné, proč by stromek, když vyrazí další kořínky z roubu, by měl přestat růst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 31.10.2018 20:05

Myslím si, že spousta lidí přejímá beze zbytku onu frázi o zpravokořenění, která byla sledována spíše u jádrovin a pak ji použije bez ohledu na druh ovocné dřeviny a jeho specifika.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.16 (?), 1.11.2018 7:03

Doktore, v medicině máte také všechno jasné?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.11.2018 8:21

Kdybyste uměl číst, všiml byste si, že píšu...není mi jasné... nikoli  ..je mi všechno jasné..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.16 (?), 1.11.2018 9:42

V podstatě je to jedno!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 1.11.2018 11:33

A nebylo by možné produkovat sorty ořešáku vegetativně jako pravokořené? To by pak byly stromy veliké, nebo malécool? Jeden z Murpyho zákonů: "Nikdy neříkej, že to nejde-protože se jednou objeví někdo, kdo to udělá"...laugh, SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika