Očkování lísky turecké



- ()
0.0. 0:
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?), 19.8.2019 7:32, zobrazeno: 4532x

Má někdo zkušenost s (Fokertovým) očkováním lísky turecké a poradil by? Já jsem letos v březnu rouboval 4ks podnoží turecké lísky, ujaly se mi tři. Chtěl bych zkusit opravné očkování, ale netuším, zda je to u lísek možné a jaká je úspěšnost, popř. kdy je nejvhodnější termín.Děkuji za radu, Bohouš.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.164 (?), 19.8.2019 7:42

Tři ze čtyř, to je u skořápkovin dobrý výsledek. Lísku jsem nikdy neočkoval, vždycky rouboval v předjaří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.81 (?), 19.8.2019 9:29

Lísku tureckou jsem nikdy neočkoval. Očkoval jsem odrůdy Lísky obecné mezi sebou. Ale mohlo by to být podobné. Očkoval jsem začátkem prázdnin loňské zastíněné pruty T řezem. (Ty jsem pak vyklonil z keře a výhonky z oček zakořeňoval k pořízení keře další odrůdy.) Už je to dost dávno, ale asi žádný problém. Někde jsem tu o tom psal. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.47 (?), 19.8.2019 16:23
Zkušenost nemám, ale mám velké cukání to zkusit, přestože takové vyfikundace by měl dělat mladý člověk, navíc v dostupné literatuře se dočítám, citace - lískové oříšky se pěstují nejen jako keře, ale i jako stromky s různě vysokými kmeny(od 100 do 160cm). Jako podnož se používají semenáče lísky turecké. Roubují se na jaře, v březnu až dunu. Výhodou stromkových lísek je to, že neodnožují a tvoří pěkné vznosné koruny - konec citace. Takže literatura je celkem strohá, spíše skoupá. U ořešáku vlašského, je to ještě horší. Nic vám, ale nebrání zkusit očkování na spící očko a abyste měl jistotu, tak v dané výšce na podnož umístíte protilehle očka dvě, jeno do T řezu a druhé Forketem, v případě nedostatku mízy, t.j., že kůra nejde lehce odchlípnout, se obě očka udělají Forketem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.81 (?), 19.8.2019 21:29

Ale jejdamane, Vy s očkováním (ještě lísky) naděláte štráchy. Vemte zítra nožík, pásku, proutek (s očky), možná brýle a šup. A je to. Když půjde kůra odchlipovat, tak to nejspíš dopadne dobře a můžete říct: taky jsem očkoval lísku. Žádná škoda vzniknout nemůže. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 23.8.2019 10:50

Lísku tureckou je potřeba očkovat Forketem, protože má silnější korkovou vrstvu kůry a při očkování do T rádaočka zavalí. Pokud jsou výhony silnější, je vhodné dát dvě očka proti sobě pod jeden úvazek. Vznikne tak pravidelnější korunka (zejména u kroucené contorty je to důležité). Pokud je očko na slabším výhonu jediné, vyplatí se nejprve vytáhnout letorost jako prodloužení kmínku a pak teprve zaštípnutím cca 15-20 cm nad místem očkování založit korunku.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.81 (?), 22.8.2019 21:47

Mikeš13: Ale já Vás přeci pane Mikeši vůbec nenapadám. Jak Vás to mohlo napadnout? Já přeci jen „diskutuji“ se zahrádkáři (možná trošku vulgárními a nezahrádkařícími, a už smazanými), kteří používají IP adresy stejné jako někdy používá nicek Mikeš13. To se u počítačů stává přeci pořád. To ví každý. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 23.8.2019 10:39

Zkušenost je taková, že pořadí kdy se očkují jednotlivé skupiny rostlin je každoročně stejná (obdobně jako u roubování) a vychází z poznání chdu mízy a průběhu dormance.

Očkování lísek se proto provádí v časném létě, téměř hned poté co se skončí s očkováním růží. Růže se očkují cca 14-20 dní po odkvětu hlavní vlny = kolem svátků věrozvěstů a upálení MJH. týden na to už se dělají lísky, pokud matečný keř má dostatečně vyzrálé letorosty na odběr oček.

Pokud se očkování provede v nevhodném termínu, zpravidla dojde k ujmutí očka, ale s vývojem vyzrávání a dormance může dojít k tomu, že očko prospí dvě zimy místo jedné. Stejně tak Vám mohly rouby z jarního roubování přirůst a zůstat spát, pokud jste rouboval na postraní obrost a rouby nebyly v apikálním postavení.

Poslední termín na očkování lísek je, když se na obrostu loňských letorostů začnou vedle pupenů objevovat zárodky jehněd. Pokud mám soudit podle svých lísek, jehnědy na příští rok se začaly vyvíjet už minulý týden. Tedy položil jste letos dotaz příliš pozdě.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika