Ochrana ořešáku před mrazem



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?) 
5.4.2017 9:10, zobrazeno: 5792x

Mám rok starý malý ořešák, cca 70cm vyský, a s hrůzou jsem zjistil, že mu začaly rašit listy (obvykle raší nejdříve tak za 3 týdny), a jsem si jistý, že přízemní mrazíky, které jistě přijdou, ho zničí.

Hodlám na něj posadit domeček z bílé netkanky, který přes zimu sloužil fíku. Nicméně mám dotaz - máte někdo prakticky změřeno, o kolik stupňů dokáže netkanka snížit mráz? Jde mi o to, jestli když u nás bude celonoční přízemní mráz -5°, je tato ochrana dostatečná, nebo bude nutno přitápět, třeba svíčkou?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 254.91 (?), 5.4.2017 10:10

Stejný promlém mám i já.Mám špičák, dole narostla malá větvička a po obvodě začali rašit lístky. Kdyby přišli mrazy, tak napíchnu okolo tyčky a vrstvou netkanky obalím, snad bych ho zachránila... Možná i na noc nasadit igelit. pytel ještě  .MÍLA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.232 (?), 5.4.2017 14:26

Pro jistotu bych udělal u paty vyšší hrůbek, tak 25-30 cm vysoký. Když pomrznou listové pupeny nad hrůbkem, tak se dá vždy střihnout na probuzení spících oček dole u paty špičáku.

Obecně bych ale nedělal domeček, co vše ještě přirychlí, ale na noci, kdy mají přijít mrazy obaloval novinovým papírem nebo rákosovými rohožemi.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 5.4.2017 14:37

Myslel jsem použít domeček jen přes noc, kdy by hrozil mráz. O kolik °C tak pomůže?

Přihrnout samozřejmě můžu, to je dobrý nápad.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.232 (?), 5.4.2017 15:22

Domeček nemá akumulaci a tak pomůže stejně jako těsný obal novinami. Pokud by měly hrozit mrazy pod -3°C, pak jedinou ochranou bude na špičák nasunout 150 mm trubku. Do ní mezi špičák obalený novinami a jednu stranu trubky zasunout postupně nad sebe PETky naplněné vodou. Voda má úžasnou akumulaci tepla a podrží v trubce teplotu na limitu -0,1°C. V novinovém obalu by tak teplota neměla klesnout pod nulu. Je pak otázkou, jak daná odrůda ořešáku snáší v meristémech teploty kolem nuly.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 5.4.2017 15:40

Jasně! V tom případě by to mohlo jít docela jednoduše - dát ke stromku 20l kanystr s teplou vodou a přiklopit domečkem. Do rána by to mělo v pohodě teplotu nad 0° udržet, předpokládám. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.232 (?), 5.4.2017 15:51

Nevím, jak bude fungovat distanční topení, protože v domečku bude teplý vzduch stoupat ke stropu...

Ten koncept s PETkami přiloženými těsně ke kmínku obaleném novinami pracuje s malým rozsahem teplot, ale o to stabilněnji. Voda v PETkách bude na počátku teplá jen 4-10°C (studená z kohoutku nebo z sudu na dešťovou).. Bude využívat jen skupenské teplo při přeměně na led a až v době, kdy bude opravdu v trubce "zima". Nejhorší pro rostliny je tepelný šok, nikoliv absolutní hodnota minima.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 236.112 (?), 5.4.2017 17:01

Asi kacířský názor, když tak mně umravněte.
Jaký je rozdíl v mrazuvzdornosti malého špičáku a velkého stromu?
(Já nevím...)
Není lepší když několikrát zmrzne malý ořech hned v prvních létech a ukáže tím na nevhodnost odrůdy nebo stanoviště, než aby se časem až vyroste trápil s nízkou mrazuvzdorností?
(Jeden takový mám - srdeční záležitost, všude namrzal a tak jsem ho stěhoval jak kočka koťata než jsem pro něj našel vhodné stanoviště. Nebýt to pamateční semenáč, tak už by dávno nebyl).

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 178.124 (?), 5.4.2017 19:00

No, dnes jsem se díval, stejně se chová i vedlejší velký ořech. Letos je všechno nějak uspíšeno...

Ano, stává se tu, že občas ořechy na jaře omrznou, nejsme úplně nejvhodnější lokalita. Nicméně ořešáky tu normálně rostou, ten velký má minimálně 50 let a je to mohutný strom, takže v tom bych zas tak problém neviděl. Někdy prostě ořechy jsou, někdy zas ne, podle průběhu jara. Jde mi jen o to, abych ten malý ochránil v prvních letech a měl šanci se trochu rozvinout. Pak už se bude muset starat sám. Druhá možnost je, že ho přesunu nahoru na kopec, jenže tam jsem letos zasadil 4 jiné, takže už pro něj není místo. No, uvidíme, při troše snaze by se snad něco našlo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.232 (?), 5.4.2017 19:46

Rafaeli, ta ochrana je chápána jen pro letošek, aby se zbytečně neztratil rok při zakládání kmínku. Přikopčení hrůbkem je pro případ, že by terminální pupen/y namrzly až do apikálního meristému. Pokud ale dojde k prodloužení terminálu o cca 1-1,5 m z vrcholového pupenu, bude už zakládána korunka v trvalé výšce. Navíc v následujících letech bude možné oddálit rašení nabílením kmínku. V pupenech a dřevě jsou ořešáky před rašením dosti odolné.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika