Nová pohroma ořechů se jménem vrtule ořechová



Stránky: 1,  2   
EvaV. - (9) - 86.101 (?) 
21.9.2020 10:56, zobrazeno: 5170x

Tak je to tady. Nový invazivní škůdce, který byl zaznamenán v roce 2017 na JM. Rozšíření se očekává, stále se monitoruje jeho výskyt v ČR. Není vypracovaná ochrana a dokáže zlikvidovat všechny ořechy na stromě. Pokud zaznamenáte výskyt i u vás, je dobré jej nahlásit na webu najdije.cz.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 60.4 (?), 29.9.2020 22:57

Nevím, jestli nějaký monitoring pomůže. Loni jsem měl ořechy v pořádku a cca 500 m ode mne a všude v okolí už ta vrtule řádila. Letos už mám také 90 % plodů napadených. Je to hrozný humus a i když jádra jsou v pořádku, kdo to má čistit. K tomu ještě pořád prší.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 27.111 (?), 30.10.2020 10:40

Příští rok nebudete mit ani jádra v pořádku.

Miloš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 61.177 (?), 1.11.2020 7:23

Díval jsem se na webu na možnosti ochrany. Stříkání, likvidace černých ořechů teď na podzim a také zakrytí půdy pod stromy v čeervenci a srpnu síťovinou aby vylíhlé mušky nemohly vylétnout. S tou likvidací to bude asi problém, protože si myslím, že ti červíci už jsou z těch spadlých černých ořechů dávno zalezlí v zemi. O stříkání vůbec neuvažuji, ořešáky mám poměrně velké a techniku kterou bych to efektivně zvládl nemám. K tomu bych musel ještě hlídat, kdy přesně dochází k letu těch mušek. Zbývá mně jen to zakrývání, tak to příští rok zkusím. Třeba to tím aspoň trochu omezím i když sousedi asi nebudou dělat nic.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.233 (?), 29.4.2021 10:39
U nas v dedine je to všade (juhozapadne Slovensko). Všetky orechy sú čierne a prakticky nepoužitelné. Vlani som to nahlásil - odpovedali mi že o tom vedia, ale že s tym nič nevedia robiť, plošné striekanie orechov neplánujú. Problem je v tom, že u nas rastú orechy aj nadivoko na medziach, pri cestách a okolo železničných tratí, takže aj keď si to niekto v zahrade postrieka, tak to doletí od vedla...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 21.2.2022 11:17

Dobrý den. Máte nějaké nové poznatky k tomuto tématu? Zaslechl jsem nedávno v rádiu diskuzi o vrtuli ořechové. Údajně může být postiženo až 100% úrody. Ocharna je komplikovaná a představuje ošetření insekticidem celého stromu a to několikrát. Na mapě výskytu je už i zdejší oblast.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 91.196 (?), 21.2.2022 13:06

Haná je už ztracenáangry! Minulou sklizeň jsem zachránil jen za cenu mnohahodinového odstraňování mazlavé rubiny, která se hýbala tělíčky bělavých larevfrown, následného praní ořechů v teplé octové vodě. Jádra jsou ok, jejich cena rovna poskytovateli poslední energ.záchranycheeky. Rubinu jsem v pevně zavázaných ig.pytlech daroval kontejnerům na směsný odpad, na stromech jsem nenechal ani toť plodů a slupek, listí jsem poctivě do posledního vyhrabal a pod plachtou nechal zapařit. Nejen kvůli úbytku mých sil nemíním používat na ořešáky postřiky-konflikt s kultivovanou i divou přírodou+ sousedícím člověčenstvem mi ani za tu vlašskou Manu nebeskou nestojí. Snad se v naší oblasti objeví nějaký např. opeřený, krtčí či bakteriální predátor, který si na vrtulích oř.s chutí smlsne a udrží ji v přijatelném počtucool. Zkusím na jaře vyvěsit žluté lep.desky-na třešních to funguje. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 21.2.2022 13:24

dobrým predátorem by mohly být slepice

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 21.2.2022 14:35

Da ist der Wunsch der Vater des Gedankens, Herr Walter. Přání otcem myšlenky. Rád to používá Jaromír Bosák ve fotbale, když se nepovede přihrávka. Soused měl taky podobnou touhu, když pod pozdní třešně umístil slepičí "farmu", ale nepomohlo to. Vrtule se v třešních přece jen vrtěly. sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 208.138 (?), 15.6.2022 20:40

Je tohle rané stádium vrtule ořechové? Příznaky se objevují na některých listech, nepovšiml jsem si, že by plody byly nějak postižené.

Pořídil jsem si ořech před cca 17 lety (ale může to být i 20) spíš jen náhodou. Od té doby rostl bez toho, abych mu věnoval nějakou péči či jen zájem. Ke své škodě. Před 3 lety začal plodit a letos to vypadá na slušnou úrodu, tedy pokud se nestane něco nepředvídaného. A tahle vrtule je jeden z možných hororových scénářů.

Děkuji za odpověď.

Milan HP

Nemoc ořešáku 14.6.22
Nemoc ořešáku 14.6.22
Spodní strana listů.
Spodní strana listů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika