Neúspěch s výsadbou Marsu



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 83.176 (?) 
15.10.2018 13:25, zobrazeno: 14692x

Loni jsme zasadili Mars, ale letos ho pokáceli (nenarašily ani listy - uschnul nebo zhnil, nevím). Pravda, bydleli jsme daleko, tak jsme se o něj prakticky nestarali. Letos tomu dáme větší péči, ale nevíme přesně, kde se stala chyba:

1) mohl mít příliš mnoho vláhy - v místech, kde jsme jej zasadili, je vysoká podzemní voda a po oblevách se tam tvoří laguny

2) naopak mohl uschnout, protože jsme jej ani v létě skoro nezalévali

Co myslíte? Jde mi hlavně o to, jestli volit pro novou výsadbu stejné (vlhké) místo nebo jej raději zasadit pár metrů více na kopec, kde se již laguny netvoří. Co má ořech radši? Byla půda přemokřelá? Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 103.238 (?), 17.10.2018 16:10

Dobrý den,

vlašské ořechy absolutně nesnášejí podmáčenou nebo přemokřenou půdu. Není to původně naše domácí dřevina - pochází z jižní Evropy, proto by měla být volena dobrá poloha - spíše chráněné místo, kde nejsou časté pozdní jarní mrazy (ne na dnech údolí) stanoviště slunečné, půdy humózní, hluboké. Vydatná zálivka již do jámy při výsadbě nutná (zvláště při tak nízké vlhkosti v celém půdním profilu, jako letos), později (po ujmutí) snáší dobře i mírně sušší polohy. Ale vzhledem k teplomilnému původu volit stanoviště co nejlepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 247.222 (?), 17.10.2018 16:36

Hmm, pěkná teorie... Máme více než padesátiletý ořešák na dně mírné mrazové dolinky, kde jsou časté jarní mrazíky, spodní voda je v 80cm, přesto to ořešák nerespektuje a vede se mu skvěle. wink Je sice pravda, že čas od času při nepříznivém průběhu jara při rašení namrzne, ale to je prkotina. Letos z něj bylo cca 10 přepravek ořechů, které minimálně zase na 3 roky vydrží.

K dotazu tazatele - u nás rostou ořešáky i na kopci, kde je hooodně sucho, ale rostou i v zahradách na dně údolí, kde je vysoká spodní voda. Ideální je něco mezi - podle mnohých zdrojů lépe a déle prosperují v dostatečně vlhké půdě. Nechal bych jej spíš na vlhčím místě - laguny tam máte zřejmě pouze po zimě na promrzlé půdě, kdy se voda nevsakuje, a během léta normální nepřemokřenou půdu, že? Pokud nevyrašil, tipoval bych spíš na vysušení během zimy nebo poškozené kořeny během prodeje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 116.68 (?), 17.10.2018 19:57

Soused má obrovské ořešáky staré téměř 80 let na vyloženě podmáčené půdě - spodní voda je cca 10 cm pod povrchem. Chystám se letos, pokud seženu, vysadit právě Mars o kousek dál, kde je o něco sušeji, neboť sousedův strom, ze kterého máme v létě nádherný stín a na podzim mraky ořechů, nevydrží věčně :-)

Je to samozřejmě taky v dolíku, kam stéká voda z kopce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 34.63 (?), 26.10.2018 16:05

Mám taky Mars a ještě Jupiter, jen nevím jestli neúspěch, ale... výsadba špičáků 80 a 120cm na podzim 16 každý zakoupený jinde, na jaře 17 zkráceno o třetinu, loni jsem to nesledoval, ale oba dva s bídou se vytáhly jeden o 5cm a druhý asi o deset. Je tohle normální a bude z nich něco? Jinak mám vedle nic dva dosluhující staré ořešáky, které letos hodně zaplodily, ale nebudou tady věčně, že... Asi zkusím ještě pro sichr zasadit z nich ty ořechy než kupovat docela drahé roubované, a jaká je vlastně životnost takového roubovaného ořechu? A koruna bývá menší o kolik asi? Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 185.178 (?), 26.10.2018 19:54

Vidím, že nejsu sám, a že chyba asi nebude u mě. Taky mi jich několik (různé odrůdy) 2 roky živoří. Nyní jsem přistoupil k tomu, že jsem je uřízl na pařízek s poslední nadějí, že toto je přiměje vyhnat rozumný výhon. Fakt netuším, co s nimi ve školce provádí, jak s nimi zacházejí po vyorání a co je tak špatně, že oproti semenáčům (i přesazovaným) se tyto kupované vůbec nemají k růstu. sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 250.205 (?), 26.10.2018 20:37
Nezkoušeli jste úroveň očkování utopit a tím stromek zpravokořenit? Stejně jsou roubované na semenáči a ne na podnoži omezující růst
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 28.101 (?), 27.10.2018 10:20

Zkuste ještě chvíli vydržet, mě také dva roky jeden 40 cm malý chcíploučký roubovanec Marsu skoro vůbec nerostl a až letos se konečně rozjel. Kmínek zesílil na trojnásobek a přírůstek má víc jak metr. Asi se napřed kořeny snažil dostat k vodě, jak se píše. Je zasazený na suchém svahu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 149.16 (?), 27.10.2018 10:34

Místo experimentů, je lepší se podívat co píší a říkají odborníci, kteří se tímto živí. Např: Ořešáky Vaněk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 136.198 (?), 27.10.2018 12:32

Co tím myslíte? Na jejich stránkáchh je uveden popis výsadby. O tom, jak postupovat, když 2 roky neroste, ani slovo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika