(Ne)prosperita stromku



Stránky: 1,  2   
Pavel65 - (2) - 90.68 (?) 
23.3.2020 10:56, zobrazeno: 3074x
Dobry den, zkusite mi poradit? U kastanovniku mi zloutnou listy (zustava zelena zilnatina, ale plocha mezi ni je zluta) a nerostou nijak bujne. Ostatni stromky i jine rostliny na pozemku prosperuji dobre. Co se tyka vapniku, toho je taky dostatek. Prave tento fakt mi byl zjisten pruzkumnymi sondami pred stavbou baraku. Hnojeny je taktez stejne jako ostatni stromky, suchem netrpi. Nemel nekdo z vas podobny problem a dokazal by poradit?



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 45.65 (?), 23.3.2020 13:26

No a neni problem v tom dostatku vapniku? Kastanovnik rad kyselo, ne vapnik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.200 (?), 23.3.2020 13:35

Ano nejspíš chloróza, přebytek vápna blokuje příjem železa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Pavel65 - (2) - 90.68 (?), 23.3.2020 13:39
Ze by to byl ten problem? Z nejakeho duvodu mam zafixovano, ze ma rad vapenec. Ale ted googlim a ctu, ze je haklivy na aktivni vapenec. Puda je tu kysela, ta je vyhovujici, ale vapenec je tu v zemi diky spadu z byvale vapenky, coz nevim, jestli znamena "aktivni" a je to tedy ten problem. Da se to nejak napravit, nejak "deaktivovat"?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 45.65 (?), 23.3.2020 14:04

Mate 3 moznosti. 1) Pokud mate kysele podlozi (ale je to opravdu tak, kdyz mame v okoli vapenku?) tak cekat, az strom proroste hloubeji a doufat, ze to situaci vyresi. 2) Vymenit horni vrstvu pudy za novy substrat s vetsim obsahem kysele raseliny. 3) Strom vykopat a pripravit velkou vysadbovou jamu s kyselejsim substratem a strom znovu zasadit, terminove by to jeste slo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 24.3.2020 14:53

hořkou solí - síranem hořečnatým

a

zelenou skalicí - síranem železnatým

buď jako zálivku 10% roztokem nebo 2-4% roztokem jako listové hnojivo s močovinou.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 167.70 (?), 25.3.2020 8:55

Mám obdobné trable. Já síranem hořečnatým hnojím vdy na podzim. Myslíte, že zálivkou na jaře se tím vliv Ca omezí? A ta skalice je důležitá kvůli tomu Fe, jinak by ji strom ze země skrz Ca nedostal?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.57 (?), 25.3.2020 23:10

Důležitá je ta síranová forma obou složek (případně i + síran draselný), která z aktivní formy uhličitanu vápenatého dělá inaktivovanou formu vápníku, tedy síran (sádru). Železo se do rostlin dostává ve formě chelátů, tedy tak, že iont Fe je navázaný na organickou kyselinu. Pokud ale organickou kyselinu zneutralizuje Ca (a uhličitanová část se odvětrá jako CO2), pak rostlina trpí blokovaným příjmem železa (i kdyby ho v půdě bylo dost).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.65 (?), 26.3.2020 1:08

Nemyslim, ze situaci vyresi jen zalivka, respektive asi zalezi na mnostvi Ca v pude. Ja se takto natrapil s kastanovniky uz pred lety, podlozi mam vapnitou opuku. I tak jsem si rekl, ze to s nimi zkusim... a opravdu se jim nedarilo. Zkousel jsem upravit chemismus pouze vhodnou zalivkou, ale efekt jsem moc nepozoroval. Dal jsem pak tomu posledni pokus, stromy vykopal, pripravil poctive vysadbove jamy s vhodnym substratem a efekt neuveritelny, az jsem tomu neveril. Samozrejme jsem se obaval, co se stane az strom proroste z vysadbove jamy zpet do vapniteho substratu. Ale uz je to radu let a stromy prospivaji vyborne, pravdepodobne jsou starsi stromy vuci Ca tolerantnejsi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 167.70 (?), 26.3.2020 7:10

A zálivku 10 % roztokem mám chápat jakože 1 kg hořké soli + 1 kg zel.skalice na 1 konev (10 l)? A toto vylít ke stromku? To by byla docela drsná dávka, ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika