Lískové ořechy



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 48.213 (?) 
13.7.2006 20:35, zobrazeno: 194655x
Prosím o radu. Již 2 rokem mám problémy s ůrodou.Ořechy dříve než dozrají seschnou a opadnou. Poraďte co dělat dík.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 37.93 (?), 4.9.2007 16:51

Jak sušit lískové ořechy po sběru a jak odstranit "košilky" jader po vyloupání? Prosím, poraďte!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 4.9.2007 18:34
Lískáče se suší normálně na lísce v jedné vrstvě. "Košilky" se odstraňují blanšírováním - krátkým povařením, schlazením a propráním v tekuté vodě. Pak znovu sušit. Nevím, jestli to stojí za to.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 37.93 (?), 4.9.2007 18:50
Moc děkujeme za radu, vyzkoušíme!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 215.8 (?), 4.9.2007 23:11
"Košilek" se můžete zbavit i nasucho, ořechy opražit a pak vymnout v utěrce. Je to lepší dělat až před použitím, ne do zásoby, aby nežlukly.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 140.63 (?), 10.9.2007 16:12

Dobrý den. Potřeboval bych poradit pokud někdo nevíte jak se zbavit červů a jak zvíšit kvalitu a kvantitu plodů a pěstevní potřeby lísky.

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 10.9.2007 16:37
Nosatec lískový - původce červivosti - zimuje pod keřem v listí. Pomůže vyhrabání listí a spadených oříšků. Někdy ale ani to. Jistě existují i postřiky, ale nezkoušel jsem je.
   Jako všechny skořápkoviny má líska ráda lehčí humózní půdu s dostatkem vápníku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 167.111 (?), 10.9.2007 21:32

Nosatce lískového je třeba likvidovat v místech většího výskytu běžnými insekkticidy (Sumithion, Zolone) - v období konec května, začátek června. Někdy pro moniliosu je třeba postřik v době kvetení - konec března, jinak jak uvádí p. Vysloužil - humosní půdu, zjara přihnojit, v době velkého sucha zalít - a ůrody se jistě dočkáte

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 11.9.2007 15:33
Dobrý den. Larvy Nosatce lískového, které vypadávají koncem července a v srpnu z červivých plodů na zem, aby tam přezimovaly jsou pochoutkou pro slepice. Pokud máme slepice a umožníme jim pod keř přístup, velkou část jich zlikvidují. Je třeba tam natahnout plachtu nebo folii atp.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 241.243 (?), 10.9.2008 0:13

mám špatnou zkušenost z uskladněním lískových ořechů.Minulý rok jsem nazbíral asi kilo a chtěl ho nechat do vánoc.dal jsem ořechy sušit a o vánocích jsem je chtěl vyloupat a použít.Jenže většina z nich byla budto díravá..jakoby ty larvy přelezly a nebo vevnitř byly scvrcklé oříšky, z níchž bylo jedlých jen pár.Proto jsem se letos kvůli veliké úrodě rozhodl se zeptat jak na to aby vydržely a byly dobré.(myslím že nemají žádnou chorobu... letos jsem nazbíral cca1kg na odskoušení přebral už u stromu díravé, všechny je vyloupal a odskoušel.Víc než 95%jich bylo velkých, zdravých a velice chutných)

Jak tedy doporučujete skadovat?děkuji... začátečník Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika