Líska Lombardská červená



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?)
21.1.2018 22:20

Pokud odkopek byl v době oddělení od matečného keře tříletý, mohl už mít pár samičích květních pupenů. Nyní máte výhon šestiletý a jak píši výše, v této době by jste měl už mít juvenilní zálohu, která se za 2 roky (v r.2020) dostane do plodnosti a toto co máte budete moci za 3 roky (tj. XII.2021/II.2022) vyříznout pro udržení mladého malého keře.

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 21.1.2018 22:20

Pokud odkopek byl v době oddělení od matečného keře tříletý, mohl už mít pár samičích květních pupenů. Nyní máte výhon šestiletý a jak píši výše, v této době by jste měl už mít juvenilní zálohu, která se za 2 roky (v r.2020) dostane do plodnosti a toto co máte budete moci za 3 roky (tj. XII.2021/II.2022) vyříznout pro udržení mladého malého keře.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 21.214 (?), 22.1.2018 13:05

Pane Stando, děkuji za velmi inspirativní příspěvek.Jak jsem psal výše, jeden výhon jsem vloni ponechal, s tím, že jej dám dceři.Nějaký další výhon si tedy ponechám i já, abych mohl postupovat podle Vaší rady.Zřejmě jej ale přesadím jinam, protože chci zkusit pěstovat mou původní lísku jako stromek, jak jen to půjde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 138.47 (?), 21.1.2018 17:44

Mám Lombardskou červenou pár let, ze stromku je keř. Pár oříšku má každý rok, hodně oříšku je prázdných. Letos zasadím vedle ní dva řízky kvůli opylování a trochu keř prosvětlím. Víc nevím jak ji pomoci, jen co jsem tady vyčetl. smiley  snad ji neublížím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 22.1.2018 3:09

Když už se bavíme o lískách, rád bych se zeptal na úrodnost v jednotlivých letech. Mám cca 10 keřů různých odrůd a mnoho semenáčů roste v okolí  (Standa i Miloš ví). Velká úroda se povede zpravidla jednou za 3 roky. Předpokládám, že je to počasím v lednu a únoru, přesto bych se rád zeptal, zda neexistuje u lísek také něco podobného jako střídavá plodnost.

V letech, kdy je úroda menší, je zpravidla naše veverka rychlejší. Ne že bych jí to nepřál, je na ni pěkný pohled když skáče po plotě pro další oříšek a vnučka z toho má radost.

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 22.1.2018 9:56

Střídavá plodnost je dána spíše lokalitou než odrůdou. Proto se plantáže zakládají spíše tam, kde je zimní klima vnitrozemské. V ČR je pak lepší mít polohu na hřebeni než v údolí. Třetí věcí je pak stáří keře, respektive jeho plodných větví. Mladé větve mají málo samičích květů, přestárlé pak trpí červnovým propadem a moniliovou hnilobou. Proti veverkám je částečně účinné pěstovat více odrůd, kdy ony preferují spíše plody snadněji louskatelné (Webovu, Lombardskou) než tvrdé a velké (Halský, Římský).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.99 (?), 22.1.2018 10:36

Mně lísky taky plodí dost nepravidelně. V posledních letech skoro vůbec. Někdy mráz, častěji ale násada je, ovšem ke sklizni nedojde. Veverku vídám vzácně, prim hrají ptáci ořešáci, kteří sklidí úplně všechno. Pod každým stromem v zahradě pak nacházím hromádky vyloupaných punčošek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 206.182 (?), 29.3.2019 16:20

Na ořeších si pochutnávají strakapoudi a žluny. U mě jsem ořešáka nikdy neviděl. Lokalita Brandýs n/L

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 224.9 (?), 27.3.2019 15:31

Moc bych chtěla lísku, ale nevím, jak se mi za pár let vejde na zahradu. Jak moc se časem rozroste Lombardská roubovaná na kmínek? Zůstane jen jako stromek? Nebo nějaká převislá - Pendula (tu jsem zatím viděla jen zelenou, nevím, co je to za odrůdu. Mám jen prostor mezi domem a garáží, a chtěla bych oříšky, ne jen parádu. U sousedů lísky mají, ale na volném prostoru, ti velikost neřeší

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika