Krajové odrůdy lísek - víte o nějaké?



Stránky: 1,  2   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?) 
5.11.2015 23:31, zobrazeno: 12675x

Nemáte někdo kvalitní lísku, která nebude mít tlustou skořápku jako má Hallská, malé oříšky jako má Contorta a nebude červivá jako Webbova? Dejte mi tip (do SZ) kde sehnat odkopky nebo rouby.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 243.114 (?), 9.11.2015 18:45
Máme lísku z odkopku z keře ve vesnici. Co je to za odrůdu nevím - podlouhlé oříšky, čerstvé jádro má jasně červenou barvu, po usušení je vínová. Listy jsou na jaře načervenalé, pak zezelenají. Úrodu jsme měli za těch deset let, co jí máme jen jednou, než si zvykly chodit veverky a ořešáci...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 9.11.2015 20:51

To by mohla být Lombardská červenoplodá, Karlova mandlová a nebo nějaká krajová. V každém případě mám zájem a dejte mi kontakt do SZ. Pokud by byly plody více kulaté (zellské) a jádro méně červené, byla by to Lenka (tu už mám).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 243.114 (?), 9.11.2015 21:44
Já vám zítra ty oříšky nafotím, ale Lombardská to nebude, to listí je načervenalé jen na jaře a oplodí je zelené. Možná je to nějaký kříženec.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 10.11.2015 0:35

Pro Lombardské lísky (Lombardská bílá, Lombardská červenolistá a Lombardská červenoplodá) je typické, že punčoška je delší než plod cca 2× a je úzká. Lombardská má nejvyšší podíl tuků v sušině, takže proto patří k nejchutnějším (ale taky ptactvem i hlodavci k nejvyhledávanějším).

Ano, kříženec nebo nepopsaná krajová odrůda to být může. Na jaře jsem cestoval po severních čechách a v jedné vesnici měli všichni červenolisté lísky. Jenže jsem si tenkrát nezapsal jméno vesnice a do týdne zapoměl, jak se jmenuje a kde ji hledat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 10.11.2015 8:26
Tak tady jsou ty fotky. Oříšky nejsou moc velké, jádro vyplňuje celou skořápku.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 10.11.2015 8:45

Z jiných krajů - Lambertova a Barcelonská. Na fotce ho nemám, ale možné by byly i rouby Jevesova semenáče. Mám i červenolistou, plodící Corylus maxima. Ta s listem na jaře červeným by mohl být kříženec C. maxima (z ní vychází oříšky lombardského typu) a nejspíše C. avelana  


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 10.11.2015 8:55

No a ještě bych měl nějaké stromečky C. colurna.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 10.11.2015 17:21

Tureckou lísku (C. colurna.) nepotřebuji. Vím kde nasbírat oříšky pro jejich stratifikaci a výsev k získání podnoží. Nyní mám podnože a nemám zajištěné rouby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 13.11.2015 23:08

Barcelonskou jsem zahlédl v nabídce jednoho e-shopu, ale s poznámkou připravujeme (zatím není skladem).

Lambertovu jsem chtěl loni koupit od VUOOD Bojnice, ale nechtěli prodat ani rouby ani hotové sazenice- odkopky.

Jeevovu mám. Je na ní zjímavé/špatné to, že je na 99% červivá i přes opakovaný postřik. 1% nejsem schopen zkontrolovat před požerem hlodavců. Myši jsou schopny dožrat i zbytek jádra po nosatcově larvě. Rejsci naopak prokousávají skořápky (velmi tenké) aby se k larvě dostali dřív než vyleze ven.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika