Kaštanovník - semenáč



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
29.9.2019 16:29

Tím roubováním bylo zřejmě míněno tzv. "roubování do rozštěpu". Najděte si to někde s obrázkem. Dá se použít i roubování kopulací. Plody (semena) bez opylení poznáte podle toho, že neklíčí.

Kdysi jsem koupil pro známé dvě rostliny kaštanovníku v Plantexu. Měly se vzájemně opylovat. Nevím, jak to dopadlo. Dnes už je Plantex nenabízí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 13.69 (?), 29.9.2019 10:08, zobrazeno: 2463x
Dobrý den, před ca. 7 lety jsem si pro potěchu zasázel 2 semenáče kaštanovníku setého. Nejedná se o roubovanou odrůdu. Oba semenáčky se velice pěkně ujaly, mají silný růst, i přes panující sucho zdravé zelené listy a již druhým rokem mi začínají plodit. Potíž je v tom, že plodí velice malé plody, samotný plod kaštanu má zhruba délku 1 cm. Chtěl bych se zeptat, zda plody budou takto malé již pořád, nebo se časem zvětší (minulý rok mi plody připadaly ještě menší)? Jelikož je možné, že oba semenáčky pochází ze stejného stromu, není možné, že malý plod je důsledkem "příbuzenského" opylování? Pokud je nutné na podnož naroubovat jiný kaštanovník, kde vzít "ozkoušený" roub s velkými plody? Platí u kaštanovníku standardní roubovací pravidla, anebo jsou tam nějaké odlišnosti? Rudolf

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 132.55 (?), 29.9.2019 11:48

Mohu sdělit zkušenost jen s poslední částí vašeho dotazu.

Roub si musíte sehnat od někoho, kdo má velkoplodou odrůdu (pokud jste z okolí Brna, mohu vám poskytnout 1-2 rouby Bojara). Je nutné dodržet nějaká pravidla při roubování, ale neznám jaká. Ten, kdo se tím zabývá komerčně, mi je odmítl sdělit. Zkusil jsem to tedy sám různými způsoby. Podařilo se mi to vloni, když jsem rouboval v září vyzrálým roubem do rostoucího terminálu. Do "V" výřezu. Letos to zkouším anglickou kopulací, rouboval jsem 2x - na konci srpna a na začátku září, zatím vypadají živě, tak uvidíme. Časem sdělím výsledek.

Pokud jde o první část vašeho dotazu - jsou skutečně plody opylované? Protože jeden strom sám sebe spíš neopyluje, k rozumné plodnosti potřebujete nejmíň 2. To na fotce mi přijde právě jako hluché, neopylované plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 13.69 (?), 29.9.2019 14:40

Takže principiálně platí, že pokud na stromě rostou "velké" kaštany, mohu si z takového stromu pořídit roub? Co se týká principu roubování, "V" výžez tedy znamená, že se roub nedává na větvičku, ale přímo na pupen na terminál (špičku kmenu) nebo kamkoliv na terminál? S tím opylováním - nevím jak zjistit, zda stromy jsou nebo nejsou opylované, nicméně jestli to není problém toho "příbuzenského" opylování - jestli prostě nepotřebuji ještě kaštanovník z jiného místa. Vím že tam je problém s rozdílným kvetením samčích a samičích "orgánů", nicméně v jednom z příspěvků (týkajících se kaštanovníků) tu někdo zmiňoval, že v kaštanovníkovém "lese" našel jeden strom s plody - čili jestli také někdo vysázel jeden druh a pak tam dosadil jeden strom jiné "pozdější" odrůdy... Takhle bych ale nerad dopadl - nemám prostor na "les". To roubování mi přijde praktičtější - bohužel jsem ze středních Čech, ale kaštanovníky s velkými kaštany nám tu také rostou (jenom ne u mě). Děkuji Rudolf.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 29.9.2019 16:29

Tím roubováním bylo zřejmě míněno tzv. "roubování do rozštěpu". Najděte si to někde s obrázkem. Dá se použít i roubování kopulací. Plody (semena) bez opylení poznáte podle toho, že neklíčí.

Kdysi jsem koupil pro známé dvě rostliny kaštanovníku v Plantexu. Měly se vzájemně opylovat. Nevím, jak to dopadlo. Dnes už je Plantex nenabízí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 29.9.2019 19:18

To roubování - ano, do rozštěpu, resp. v ještě nevyzrálém rostoucím výhonu udělat rozštěp, lépe dlouhý "V" zářez. A do něj zastrčít do špičky seřízlý vyzrálý roub. Dal jsem to 3x - do terminálu a 2 bočních výhonů, pouze terminál se ujal. Zatím můj jediný potvrzený úspěšný pokus. Třeba to jde i jina, lépe, v jiném období, ale z mnoha pokusů vyšel zatím jen tento. Ale i kopulace zatím drží, uvidím za měsíc...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 162.21 (?), 4.10.2019 14:02

Dobrý den,

také mi to připadá spíš jako hluché, tedy reálně neopylené plody, nejen o drobné plodné kaštánky (asi bych zkusila, jestli ve vodě plavou, ale výsledek bude určitě takový, že ke dnu nepůjdou).

Prosím, mohl by jste přidat fotku jak sedmileté stromky vypadají? A jak velké semenáče jste sázel? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika