Jak rozlišit odrůdu ořešáku?



Stránky: 1,  2   
host - 234.247 (?) 
1.10.2014 4:38, zobrazeno: 11169x

O víkendu jsem v prodejně provozované místní rodinnou farmou koupila naprosto famózní ořechy, bezkonkurenčně nejlepší, jaké jsem kdy jedla. Vypravila jsem se tam o pár dní později, abych vyzvěděla, o jakou odrůdu se jedná. Paní byla vstřícná, ale řekla mi, že nemá nejmenší tušení, že je to starý strom. Má smysl se pokoušet vypěstovat semenáče? Ořechy jsou středně velké, polopapíráky, výborně se louskají, kdy jde snadno vytáhnout celé nepoškozené jádro, výborné chuti. Poradí někdo prosím? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 182.227 (?), 1.10.2014 8:23

Nějaký velký polopapírák se snad najde v každé vesnici.Jsou to v drtivé většině právě semenáče.Můžete zkusit, zda budete mít štěstí a vyroste Vám ze zasazeného ořechu strom se stejně velkými plody.Možnost je jej na semenáč naroubovat.Ale v amatérských podmínkách je úspěšnost dost mizivá.Už jsem párkrát narazil na někoho, kdo velké polopapíráky sbírá.Tam možnost je, že za darované rouby Vám jeden naoplátku dopěstuje.Ale kontakty žádné nemám.Snad Vám někdo poradí.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.10.2014 8:36

Vypěstovat semenáč z jakéhokoli skvělého ořechu nemá smysl. Jednak byste na plody čekala řadu let, navíc bez jistotžy, že budou stejně dobré. Musela byste jich vyset několik desítek a pak vyselektovat ten nejpodobnější (asi by tam nějaký byl). Dokonce byste měla šanci najít ořech ještě lepší.
   Reálnou možností je odebrat roub z onoho skvělého ořešáku a naštěpovat jej na semenáč nebo jinou ořešákovou podnož. To se ale v amatérských podmínkách podaří málokomu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 1.10.2014 9:32

Dejte fotky ořechů po vylouskání a před vylouskáním.

Před vylouskáním by měla být fotka ze 4 stran (od špičky, od paty, zboku a shora), po vlouskání snímek jak vyplňuje jádro skořápku a snímek samotného jádra.

Pomůže i PSČ Vámi zmíněné farmy.

České odrůdy jako Mars a Jupiter se pěstují už od 70tých let a nyní jsou nejstarší stromy v optimální plodnosti. Určitě mají lepší vlastnosti než náhodný semenáč a to včetně toho, že si můžete vybrat předpokládaný vzrůst stromu (střední nebo velký, rozložitý).

mars
mars
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 1.10.2014 10:14

Jen jedno upřesnění: Mars aSaturn byly zapsány do odrůdové knihy až v roce 1994. Od roku 1971 jsou zapsány odrůdy Apollo, Bohumil, Jupiter a dále Lake (1976), Magdon (1971), Seifersdorfský, Sychrov, Vilém  (2002).

                                         Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.10.2014 12:26

Nechci se přít, ale myslím si, že Mars i Saturn jsou v sortimentu již od 70. let. V Dvořákově pomologii z r. 1978 figurují oba. Můj Mars má už taky přes dvacet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 1.10.2014 12:31

Mars je registrovaný od 8.4.1976 P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 1.10.2014 12:31

nevím, jaký máte zdroj, ale v databázi ÚKZÚZ je u Marsu uvedeno datum registrace 08-04-1976...

Jinak odrůda jako taková mohla a musela existovat i před podáním přihlášky k registraci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 1.10.2014 14:32

Překvapivě mám podobný zdroj, Věstník ÚKZÚZ, kde je psáno: Odrůda Mars zapsána do Státní odrůdové knihy v roce 1994. Já si myslím, že až po zapsání do této knihy lze s rostlinným materiálem obchodovat. Jinak ani Mars ani jiné odrůdy nebyly předmětem žádného šlechtění, ale byl proveden výběr nejvhodnějších polopapíráků z krajových odrůd na území celého Československa (velikost plodu, poměr jádra k celkové hmotnosti, skladovatelnost, atd.)- důvod: ověřeno roubování ořešáků. Takže stáří jednotlivých odrůd není známo- může být sto, sto padesát, možná i více let. Ale vlastně o nic nejde, hlavně, že si člověk může takového Marsa pořídit a nemusí kupovat semenáč s neurčitým výnosem různě kvalitních ořechů, jak jsem to museli dělat my, když jsme v roce 1975 kupovali ořešáky (po roubovaných nebylo v Brně ani vidu ani slechu).

                                    Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.10.2014 15:15

Roku 1978 už jsem v JZD Brno - Tuřany štěpovaný ořešák koupil. Pravda, nebyly pro každého...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika