Extrémně hořké jádra



host - 204.1 (?)
19.10.2007 11:45
Je divné že jsou tak hořké asi špatně sušené nebo žluklé nebo napadené chorobou přeroubyt vám asi nepůjdou tak velké stromy se neroubují uvydíte příští rok.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Kaktus - (10) - 210.4 (?), 15.10.2007 14:29, zobrazeno: 18285x

Mám asi 5 let zasazený ořešák Mars, loni měl první 3 ořechy, letos (i po jarním omrznutí) asi 20 plodů. S růstem a zdravím stromu, začátkem plodnosti i velikostí ořechů jsem spokojený, jen mě zatím velice zklamala jejich chuť (samozřejmě již usušených ořechů) .....je extrémně nahořklá. Mám rád ořechy jak samotné, tak v cukroví, ale tyto se téměř nedají jíst! Mám sto chutí ho přeroubovat (kdybych to uměl) starou neznámou menší odrůdou polopap. (možná dokonce neroubovaného semenáče), která roste na stejné zahradě a má jádra výborné.

Je možné, že se hořkost po rozplození upraví a nebo mu něco chybí? Nebo je to snad odrůdová vlastnost (Mars)? Díky za odpovědi.  

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 204.1 (?), 19.10.2007 11:45
Je divné že jsou tak hořké asi špatně sušené nebo žluklé nebo napadené chorobou přeroubyt vám asi nepůjdou tak velké stromy se neroubují uvydíte příští rok.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 19.10.2007 12:06
Odrůdova vlastnost to určitě není, mám taky Mars a chuť jádra je lahodná. Zkontrolujte, jestli strom nevyrosl pod místem roubování z podnože. Pokud je odrůda pravá, věřil bych, že se chuť upraví. Přeroubovat plodící ořech snad ani nejde.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kaktus - (10) - 210.4 (?), 19.10.2007 12:54

Částečně jste mě uklidnili, taky doufám, že se to upraví....tak snad bude taky jednou lahodný :-) Určitě není vyrostlý z podnože, osobně jsem jej sadil a ještě stále je zřetelně vidět na kmenu místo robování. Byl koupený se štítkem Uznané sadby. Ořechy jsou dost velké podélně oválného tvaru se středně silnou slupkou. Sušené byly dobře, stejně jako ostatní. Jedl jsem ořechy z různých stromů, i čerstvě plodících, ale nikdy nebyly tak hořké. Je to záhada a nezbude než počkat na další úrody..... mimo jiné je náhrada za starý pomalu odcházející ořešák, tak by se měl snažít :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří Procházka - (1) - 249.131 (?), 11.11.2007 13:36

Jiří Procházka Děčín Mě se též urodily hořké ořechy ačkoliv to původně nebylo.

Ořešák 40 let starý po 2 léta jsou tak hořké že jej asi porazím 30 m vedle je též ořešák ten hořké nemá. Je to stejná odrůda vlašáku. Tedy dle vašich příspěvků je to jiná zrada.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kaktus - (10) - 210.4 (?), 19.11.2007 11:40

No až tak jiná zrada to být nemusí... já osobně si myslím, že to bude způsobeno nějakou nemocí (ale jakou - a co proti ní dělat)... není možné, že by to bylo nevhodnými podmínkami, nebo půdou... to by byly hořké i jádra ostatních stromů vedle rostoucích. Rozdíl mezi mnou a p. Procházkou je jen v tom, že mu se objevily hořké ořechy po mnoha letech, kdežto mi hned při začátku plození... možná se ten můj nakazil hned za mlada.

Jen ještě jedna poznámka k mým předchozím přízpěvkům... nenapsal jsem totiž (celkem podstatnou věc), že onu hořkost způsobují slupky jádra a ne jádro samotné, ona i ta barva slupky i po správném usušení nebyla nijak zdravě vypadající, byla tak nějak divně žluto-zeleno-hnědá a u všech cca 20 ks ořechů, co se urodily. Nevím sice, jakou správnou barvu by měl mít Jupiter, ale zdravě nevypadala. (ne Mars - bohužel jsem si spletl odrůdu, celou dobu jsem myslel že mám Mars a až po nedávném nahlédnutí do plánu zahrady, jsem zjistil, že se mi v hlavě přeházely planety :-) )... ale to už sem nepatří...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 19.11.2007 14:30
Planety jsou fuk, Jupiter má stejně sladké jádro jako Mars. Jádra obou ořechů jsou ve sklizňové zralosti bílá a se slupkou žlutobílá. Tipl bych si na nějakou houbovou chorobu - vzhledem trmavé (jakoby vlhké hnědozelené slupce - taky jsem to někde viděl). Snad antraknóza, septrioza, nevím.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kaktus - (10) - 210.4 (?), 20.11.2007 8:19
Nojo, bude to asi nějaká mrcha houbová :-) Příští rok uvidím....jestli se to objeví zase (doufám, že ne), tak už přinejmenším udělám fotky....když teď tak uvažuju, tak vlastně měl už v létě i nějaké abnormálně flekaté listy (oproti jiným stromům)....zaměřím se i na list. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 20.11.2007 10:19
Myslím, že antraknóze se říká "skvrnitost listů ořešáku". Lze s ní bojovat  postřiky, ale trochu bývá problémem  velikost stromů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.80 (?), 25.11.2007 20:35
Nechci radit, jen že tato příhoda se stala před pár lety u souseda a ten to řešil, že navezl kopky hnoje cca 3 roky po sobě a ta hořkost zmizela, možná shoda okolností. P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika