Co říkáte na tento barbarsky poškozený ořešák ze školky



Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?)
8.11.2016 8:17

Človíčku, já přeháním? A kdo si začal s BARBARSKY POŠKOZENÝM? Když jsou ty kořeny celkem OK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
PavelRabek - (43) - 211.125 (?), 7.11.2016 23:20, zobrazeno: 30879x

Zakoupil jsem přes internet ořešák Sychrov - bohužel jsem si kvůli tomu nemohl před koupí prohlédnout stav kořenů. Kořeny naprosto barbarsky přesekány - a mohutný kůlovitý kořen hned nahoře ufiknut - viz foto v příloze.

Kůlovitý kořen již znovu nenaroste, vzhledem k tomu, že chci velký strom a bujný růst, tam by strom nejspíše živořil a nevyrostl (neplodil) tolik jak bych chtěl. Zahradnictví zatím nebudu jmenovat. Co si o tom myslíte, reklamovali byste takový stromek?

Pozn. z jiného internetového zahradnictví mám ořešák Lake a ten má kořeny krásné a neporušené...

poškozené kořeny ořešáku
poškozené kořeny ořešáku
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.14 (?), 8.11.2016 5:50
Pán Rábek, vzorná vyorávka to teda nie je... Toto sú úskalia nakupovania cez internet. Na druhej strane, regeneračná schopnosť stromov je niekedy prekvapujúca. Z mojej skúsenosti: kamarát raz dostal z e-shopu jabloň s koreňmi v katastrofálnom stave, bolo to doslova len pár vlákienok. Tvrdil som mu že z toho nič nebude, a dnes je to jeden z najkrajších stromov v jeho záhrade. Vždy mi to rád pripomenie keď ideme okolo toho stromu :-) Ale s orechmi skúsenosti nemám. Rozhodnutie je na Vás - buď zasadiť a dúfať, alebo reklamovať a zohnať si kvalitnejší stromček. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 8.11.2016 7:27

Kořeny naprosto barbarsky přesekány - a mohutný kůlovitý kořen hned nahoře ufiknut...a co byste chtěl, metrové kořeny? A bal 2 tuny?

Co si o tom myslíte, reklamovali byste takový stromek?...není co reklamovat, leda byste to vrátil bez udání důvodu ve 14 denní lhútě, je-li to eshop.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PavelRabek - (43) - 30.238 (?), 8.11.2016 7:52

Proč tak přeháníte? Jedná se o roční špičák a prostokořenný, tak nevím proč zmiňujete ten bal. Znovu opakuji že od jiného zahradnictví mi přišel ořech s neporušenými kořeny,

Ale díky za zmínku o odstoupení od smlouvy do 14 dnů...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 8.11.2016 8:17

Človíčku, já přeháním? A kdo si začal s BARBARSKY POŠKOZENÝM? Když jsou ty kořeny celkem OK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 50.172 (?), 8.11.2016 8:32

Jelikož firem co dělají ořešáky není moc, nedivil bych se kdyby byly oba ořeřáky z jedné školky.

Ono to někdy prostě takto vyjde.

Vzorově to vyorané není, ale měl by se chytit.

Každý prostokořený stromek  je BARBARSKY vyoraný (zničí se převážná čast kořenů a ještě se jich dost potrhá).

Doba jde do předu, časem se budou prodávat jen stromky v kontejneru. Prostokořené stromky budou vysazovat pouze sadaři a odborníci.

První vlaštovky tu jsou, např : Limbach, Arboeko (balovky),A garden, Hoby markety.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 129.250 (?), 10.11.2016 20:12

Však jak ty kontejnerované stromky v těch hobby marketech vypadají... Pár týdnů zpět jsem se na ně v jednom marketu v Brně díval. Bylo mi jich líto.

Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.119 (?), 8.11.2016 8:34

Vlasových kořinků - a ty jsou důležité pro ujmutí - je tam dost.  Mně to tak hrozné nepřipadá.  Když si vzpomenu, co občas vykutám se své školky... Stromek se ujme bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PavelRabek - (43) - 30.238 (?), 8.11.2016 8:42

Dobře, máte v nicku "zahradnický guru", takže předpokládám, že o tom asi něco budete vědět. Tak mi prosím bez urážek vysvětlete:

opravdu nevadí, pokud strom přijde o kůlovitý kořen? (tady se bavíme o ořešáku, který má mohutný kůlovitý ze kterého odnožují další kořeny viz obrázek, ne např. o jabloni, která má kůlovitý menší a více zapojuje i postranní kořeny - u té bych čekal, že by to až tak vadit nemuselo).

V literatuře se uvádí, že pokud se při přesazování utrhne kůlovitý kořen, tak ten již znovu nenaroste. Jak to tedy s tímto je? Je to tradovaná pověra, nebo roli kůlovitého kořene přebere nějaký postranní kořen?

Pokud mě vyvedete z omylu, tak si rád tento strom na zahradu zasadím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.207 (?), 11.11.2016 2:25

Náhodné semenáče tak kolem 12 - 18 roku ukáží "jakost ovoce" a přichází doba kdy jsou nejčastěji skáceny a pařez likvidován vytržením nebo vykopáním. Přál bych Vám mít zkušenost s tímto na 3-5 případech. Pak zjistíte, jak velké pohádky se píší o důležitosti kůlového kořene. Například sousedovic ořešák měl nejsilnější kořeny ty, které šly vodorovně do septiku jiného souseda... no místo aby šly 3-4 m do hloubky tak vedly 12 metrů vodorovně. cca 0,5 - 0,7 m pod povrchem každoročně rytých záhonků. Není však vyjímkou, že na vodorovně rozložené kořeny ořešáku narazíte i ve vzdálenostu 5 násobku poloměru koruny (tedy např. 4× 5m = 20 m.)

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika