Choroš na ořešáku



Jitka Brožová - (1) - 102.93 (?) 
30.5.2009 22:48, zobrazeno: 17092x

Máme asi 5o let starý ořešák., stále plodí ořechy.  Letos na jaře ve staré dutině mu začal růst choroš šupinatý. Neradi bychom o strom přišli. Poraďte, prosím, co s tím. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 30.5.2009 23:31

Nejprve je nutné dutinu vyčistit a odstranit shnilé dřevo až na pevné dřevo.Poté je nutné udělat zastřešení tak, aby v žádném případě do dutiny nezatékala voda.Vnitřek se natírá Boraxem, ten likviduje podhoubí hub, celé ho ale nezničí, výrazně zpomalí jero prorůstání.Dřevokazné houby se Váš ořešák již nikdy nezbaví, takto se dá velmi efektivně zpomalit její šíření do zdravého dřeva.Více jsem se rozepsal o tomto problemu ve vláknu,,vyhnívání stromu, jeho odkaz je zde.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 238.140 (?), 2.9.2018 17:51
Dobrý den, Můj ořešák cca 15m vysoký je napaden chorosem. Má relativně dost dutý kmen. Vystříkal jsem to boraxem, bohužel jsem se přehlídka v dávkování a udělal jsem na 2l vody cca 50g boraxu, což je asi 10x více než je správné dávkování. Přežije to strom? Nastrikal jsem to preventivně i na jiné stromy, které mají řez větví. Mohu ořechy konzumovat? Děkuji Filip
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 2.9.2018 19:31

Vaše údaje nejsou jasné. Použil jste celých 50g boraxu-dekahydrátu na dřevo jednoho obrovského stromu (ořešáku)? Nebo i na plody? Vzhledem k tomu, že borax obsahuje 11,34% bóru, si můžete přepočítat koncentraci v jádrech při zcela rovnoměrném zředění v biomase. Mám dojem, že se dostanete někde na 3 mg bóru v 1 kg ořechů. Je to dávka, která se dává do tablet pro sportovce ke každodennímu užívání. Toxické množství je pak asi 100x vyšší. Větší množství vadí hlavně těhotným ženám a lidskému plodu.

Pokud jde o samotný strom, asi mu to neublíží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 238.140 (?), 2.9.2018 21:23
Dekuji za odpověď, pro upřesnění: Udělal jsem roztok 2l vody a 50g boraxu. A vystříkal jsem cca 1l do dutiny ořešáku napadené houbou. Zbytek jsem stříkal vždy na řez větve, které nebyly ošetřeny voskem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 114.38 (?), 3.9.2018 9:34

A prosím ostatní obsažené látky nebudou nebezpečné v použitém množství 50g boraxu na 2l?

Obsah rizikových prvků

splňuje zákonem stanovené limity v mg/kg hnojiva: kadmium 1, olovo 10, rtuť 1,0, arzen 10, chrom 50

Děkuji Filip

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 3.9.2018 21:23

Předpokládám, že jste koupil borax k zahrádkářskému využití a ne jako průmyslový odpad s obsahem boraxu. Běžný borax bývá velmi čistý (s minimem těžkých kovů), takže bych to vůbec neřešil. Navíc jste ho nepoužil jako hnojivo, ikdyž částečně skončí v půdě. Samozřejmě nevím, co jste konkrétně použil. Na obalu by mohla být norma nebo detailní složení příměsí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 114.38 (?), 6.9.2018 13:48

Dobrý den,

použil jsem toto: Borax 500 ml

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 60.170 (?), 31.5.2009 18:58

Máme podobně starý ořešák a choroše jsme na stromě pozorovali už před 5 lety. Strom byl napaden, ale dnes stále přežívá, i když bylo nutné jej omladit. K zakrytí jsme využili střížku (myslím, že zrovna podle návodu pana Ládi). Ořešák stále bojuje - je to silný strom - ale věnujeme mu větší péči než před lety. Choroše samozřejmě odstraňte.

S pozdravem Ladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vrana1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (171) - 18.164 (?), 5.10.2009 22:15

Pokud ten choroš je žlutý, tak z toho jsou výborné řízky, když je mladý.
když mi to dali na oběd, myslel jsem že je to telecí. Ale když je tam houba, mám strach, že strom na někoho spadne. Je možná lépe ho zavčas odstranit bezpečnou cestou, nežli se pak divit, co se stalo.V naší republice je strach jet po silnici, na moc místech stojí staré stromy a často nemocné, větve usychají a visí nad cestou.Nikdo nenese odpovědnost, jako za komunistů, měli moc a žádnou zodpovědnost a ono to zůstáváí, moc lidem to vyhovuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika