Rozverná rodinka orchidejí



host - 21.214 (?)
6.4.2017 0:08

Dobrý den,

orchideje můžete přesadit všechny najednou. Odstraňte jen shnilé kořeny a žluté listy, krapet oklepejte starou "zeminu" a přesaďte. Váhala bych ale s přesazením orchidejí, které kvetou. Je totiž pravděpodobné, že květy po přesazení opadnou. Spíš bych se zaměřila na ty které jsou momentálně bez květů. V žádném případě ale stonek s květy nestříhejte!  Orchideje kvetou opakovaně na stejném stvolu. Odstraňte pouze stonek který je viditelně žlutý nebo suchý. A zda pokvetou do léta? Pakliže jim necháte stonek, který je třeba již bez květů, je velmi pravděpodobné, že co nejdříve pustí poupata. Je-li však kytka bez stonku, pak je to sázka do loterie. Mně třeba vypouští neustále nové stvoly zespod rostlinky a přitom mi kvetou opakovaně i na stávajích stoncích. A to jim tedy nějak extra péči nedopřávám :-) Tak hodně štěstí. Pusinová

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
hana-dul-set - (2) - 203.146 (?), 5.4.2017 21:55, zobrazeno: 3106x

Dobrý den všem ve spolek :)

Obracím se na vás s prosbou o radu... Před nedávnem jsem se donutila převzít si na starost péči o květiny v práci. Dlouhou dobu jsem se tomu vyhýbala, ale už se dál na ty chudinky nemohu koukat, předchozí majitelka je velmi zanedbávala a tak jsem se přiměla ke studiu jejich potřeb. Většinu jsem úspěšně identifikovala a nastudovala si jejich podmínky pro správný růst, starost mi ale dělají orchideje.

Je jich celkem 7 (6 phalaenopsis a 1 miltonia). Každá je v jiné fázi cyklu (jestli se to tak dá říct). Některá kvete, některá právě odvétá, některá se zrovna chystá kvést, tahle se soustředí na růst listů a téhle zase raší kořeny... 

Potřebují přesadit, protože ze zásady stály ve vodě den nebo i dva, mám vážné podezření, že kořeny uhnívají a rostliny jsou vesměs dehydratované.

Skloubila jsem vědomosti z několika zdrojů (včetně tohoto fóra), abych se připravila na všechno, co mě může čekat při přesazování... Hrubý a vzdušný materiál, odstranění uhnilých kořenů, mírné a rozvážně zalévání.

Nejsem si ale jistá, jestli mohu přesadit všechny naráz bojím se narušit každé květině její činnost tak drastickým způsobem jako je přesazení, byť se zdá, že ho všechny potřebují.

Mám ustřihnout stonek s květy nebo ho nechat?

Šlo by takhle všechny květiny v rámci možností (podle jejich stavu) synchronizovat? (Jako všechny ženy v domě :D)

A bylo by popřípadě možné, že by se do léta vzchopily a znovu vykvetly?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 21.214 (?), 6.4.2017 0:08

Dobrý den,

orchideje můžete přesadit všechny najednou. Odstraňte jen shnilé kořeny a žluté listy, krapet oklepejte starou "zeminu" a přesaďte. Váhala bych ale s přesazením orchidejí, které kvetou. Je totiž pravděpodobné, že květy po přesazení opadnou. Spíš bych se zaměřila na ty které jsou momentálně bez květů. V žádném případě ale stonek s květy nestříhejte!  Orchideje kvetou opakovaně na stejném stvolu. Odstraňte pouze stonek který je viditelně žlutý nebo suchý. A zda pokvetou do léta? Pakliže jim necháte stonek, který je třeba již bez květů, je velmi pravděpodobné, že co nejdříve pustí poupata. Je-li však kytka bez stonku, pak je to sázka do loterie. Mně třeba vypouští neustále nové stvoly zespod rostlinky a přitom mi kvetou opakovaně i na stávajích stoncích. A to jim tedy nějak extra péči nedopřávám :-) Tak hodně štěstí. Pusinová

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 6.4.2017 9:03

Orchideje v neřízené přírodní kultuře kvetou jednou ročně. Obvykle napodzim, nebo koncem zimy. Některé za okny furt, než se vysílí. Substrát drcená borová kůra + drcený polystyren + hrabanka z bukového lesa 1:1:1. Hrabanku můžete nahradit koupeným substrátem. Pokud možno průsvitné květníky. Přesadit můžete uniformně teď zjara. Když nad tím budete váhat, nepřesadíte nikdy. Buď kvetou, nebo jim rostou kořeny nebo nemáte čas. Odstraňte spodní odumřelé kořeny, přimíchejte je do nového substrátu a rostliny vsaďte níž, aby v substrátu byly nově narostlé kořeny ze stonku. V pralese to tak funguje, že na ně postupně svrchu furt něco padá a postupně je zasýpá. Stonek - květní - odstřihněte, když je viditelně suchý. Střihat stonek s květy je snad nesmysl? Na zeleném odkvetlém se sem tam může probudit poupě, ale nevypadá to hezky, trčí z toho drát, takže jestli máte jako kolegy nějaké estéty, bude problém. A ponechte to vyšší moci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika