Pěstování orchideí



host - 44.120 (?)
8.8.2009 21:33

Zdravím všechny pěstitele orchidejí a mám dotaz-při přesazování phalenopsisu můžou se zdravé kořeny zkrátit, když je jich hodně?Nebo raději volit stále větší květináče.Milka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 147.174 (?), 31.7.2009 17:00

Zdravím, taky doufám, že ta kůra bude na zemi kolem stromů. Nejsem žádná ničitelka.  A určitě ji převařím.

Ahojky Zdenca

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.120 (?), 8.8.2009 21:33

Zdravím všechny pěstitele orchidejí a mám dotaz-při přesazování phalenopsisu můžou se zdravé kořeny zkrátit, když je jich hodně?Nebo raději volit stále větší květináče.Milka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 218.209 (?), 9.8.2009 9:10

Do zdravých kořenů vůbec nezasahujte. Odstraňte ostrým nožem pouze nahnilé nebo polámané kořeny. Řez ošetřete prachem dřevěného uhlí. Doporučuje se i živočišné uhlí nebo mletá skořice, ale s tím zkušenosti nemám. Pokud je kořenů hodně, zvolte cca o 2 cm větší květináč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.120 (?), 9.8.2009 20:25

Moc díky za radu, budu se řídit vašim doporučením, ale u jedne jsem už kořeny trochu zkrátila tak musím doufat, že se nic nestane, ale bylo jich tak moc, že se mi nevešly ani do květinače 16 cm.Dřžte mi palce Dík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Efertiny - (21) - 51.246 (?), 12.5.2010 20:07
dobrý den, minulý rok jsem dostala phal, minulý rok bylo to asi v květnu mi kvetla. Od té doby nekvete, hnojím, nerosím. Substrát z kůry pro orchidee a polystyrenu. Květináč průhledný, nepřelívám, zalévám až substrát uschne. Má poupata, ale ty se do dneška ani nezvětšili, nezmenšili nic. Nevíte kde by mohla být chyba? Myslíte že už nemá cenu phal zkoušet pěstovat? Děkuju za rady
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.5 (?), 21.12.2009 11:22

Dobrý den chtela bych sezeptat co je spatny kdyz ji listy zloutnou. Mam dendroniici jak se presne ten druh nazývá a ta mi jde krasne jen ji rosim a kvete a ma i nove stonky ale u te druhe plhaneopsisy me listy zloutnou ale dole ma novy vyhonek bud na list nebo kvet jeste nerozeznam. Co je to:(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 38.239 (?), 22.8.2009 16:24

Prosím, mám dotaz. Pěstuji orchidee asi tři roky, mám jich doma zatím šest. Vše bez problémů, daří se jim. Teď jedna odkvetla, po odštípnutí stonek obrazil (jako vždy), ale stala se jedna věc. Místo aby se tam začaly vytvářet květy, tak tam rostou pravděpodobně listy. Nejdřív jsem myslela, že se květ zasekl a bude "hluchý", ale čím to je větší, tak to vypadá na list. Nemůže tam tedy vznikat nová odnož? Ještě jsem se s tím nesetkala, aby na stonku místo květu rostl list. Děkuji za případné rady nebo přípomínky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 218.243 (?), 22.8.2009 17:52

je to "miminko" kterému se říká keiki. Nechte ho růst na rostlině dokud nebude mít alespoň tři minimálně 5 cm dlouhé kořeny. Oddělit teprve potom. Klidně i později. I tak se někdy stane, že se keiki nechytí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 102.172 (?), 9.9.2009 18:18

Dobrý den.

Prosím o pomoc s mými umírajícími orchidejemi. Mám, totiž měla jsem 10 orchidejí, vesměs phalaenopsis, ale poslední 2 byly i dendrobia. A tím to začalo. Jeno z dendrobií začalo schnout a než jsem se rozkoukala, víc než polovina rostliny prostě uschla a začaly vysychat listy a vadnout květy i ostatním. Hned jak jsem si toho všimla, tak jsem nejnapadenější rostlinu vyhodila a těm ostatním alespoň odstanila poškozené listy, ale zdá se, že to nepomáhá. Další začínají mít příznaky a úplně zdravé se zdají už jen 3.

Zkoušela jsem hledat na internetu, ale nepodařilo se. Nejeví to známky žádného škůdce, i když pod mikroskopem jsem se nedívala. Prostě nic na tom není vidět, dokud nezačnou schnout listy, pak květy a pak prostě umře celá kytka. Budu moc vděčná, když mi kdokoli poradí.  Předem děkuji za jakoukoli radu. harpie@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 215.26 (?), 9.9.2009 22:09

No, bez aktuálních fotografií těžko určíme příčinu. Vadnutí listů může být důsledkem sucha, ale taky naopak přejití. U Phalaenopsisů preferuju zálivku máčením do nádoby s vodou. Interval je závislý na tom, kde jsou květiny umístěné.

Každopádně, začít léčbu od listů je úplně špatně. Když se orchideji bez zjevného důvodu nedaří, vždycky je třeba začít od kořenů. Kořeny jsou srdcem orchideje. Takže doporučuju následující postup. Pokud Vám odcházejí kvetoucí rostliny, nemilosrdně odstřihněte celý květní stvol. Jen rostlinu vysiluje. Ihned vyndejte rostliny z květináčů. Oklepte kořeny od substrátu a osprchujte. Pak je důkladně kousek po kousku prohlédněte kořenový systém, ale i nadzemní část rostliny.. Veškeré náznaky hniloby nebo mechanicky poškozené odřízněte velmi ostrým nožem tak, abyste nepoškodila část, která zůstane na rostlině. Řezy zasypte prachem z dřevěného uhlí. Nechte je na vzduchu důkladně oschnout, klidně několik hodin. Mezitím si připravte nový substrát. Phalaenopsisy vyžadují velmi vzdušný. Pokud nemáte zkušenosti s mícháním svého substrátu, doporučuju čistou borovou kůru s příměsí několika malých kousků dřevěného uhlí. Kůru buď nasbíráte pod stromy v lese, nebo se dá koupit na internetu. Jen zapomeňte na substrát pro orchideje z běžných obchodů. Je příliš jemný a pro Phalaenopsisy zcela nevhodný. Mimo kůry se dají použít i kokochipsy.

Pokud jste vyloučila všechny škůdce a zkontrolovala a ošetřila kořeny, máte reálnou šanci orchideje zachránit. Mimochodem, i pokud by byl stav kořenů tak zoufalý, že by skoro žádné nebyly, vězte, že i taková orchidej se dá zachránit. Je to jen běh na dlouhou trať a ne každého to baví.

Přeju hodně úspěchů, Věra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika