Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Orchideje > Pěstování orchideí

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.44.120 (?)
8.8.2009 21:33

Zdravím všechny pěstitele orchidejí a mám dotaz-při přesazování phalenopsisu můžou se zdravé kořeny zkrátit, když je jich hodně?Nebo raději volit stále větší květináče.Milka

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna

Pěstování orchideí

kodadamartin (1) - xxx.xxx.184.21 (?)
27.9.2008 17:58, počet návštěv: 125213
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Tak nám domu přibyla nádherná orchidej, tak doufám že se jí bude dařit.

Při té příležitosti se chci zeptat jak se o ni nejlépe postarám v panelovém domě?

Děkuji

Obrázky:
Phalaenopsis
Phalaenopsis
Připojit reakci   

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.67.226 (?)
27.9.2008 19:32
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

... v panelovém domě to zřejmě bude úplně stejné, jako v domě dřevěném, zděném či jiném.
Ale vážně Martine, na tomto serveru, v příslušných diskuzích, konkrétně o Phalaenopsisu už toho bylo napsáno tolik, že asi nikdo nic nového nevymyslí a další text by byl nošením vody do moře.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.50.155 (?)
28.9.2008 10:55

Přesně tak, proč zakládat nové téma? Vše už tu bylo napsáno.

Karlos

Připojit reakci

Pěstování orchideí

Imer (52) - xxx.xxx.217.67 (?)
14.5.2009 18:01

Dal by se na orchideje (Phalaenopsis) použít Lignohumát? Nebo jak urychlit růst nového stvolu a tím i kvetení. Ona orchidej bez květů není nic moc Díky.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

Věrka2 (133) - xxx.xxx.216.40 (?)
14.5.2009 22:45

a co jí nechat čas, aby si po dlouhém kvetení odpočinula...

Připojit reakci

Pěstování orchideí

Houdaaal (243) - xxx.xxx.248.30 (?)
14.5.2009 22:58

Dostali jsme orchidej darem minulý rok v červnu. Jednou za 3 dny ji zaleji, ale jen tolik, aby nevytékalo spodem z její nádoby příliš vody - prostě trochu :-) A zatím bez přestání kvete, to jsme vážně nečekali. Vytvořil se i další stonek s novými květy. Ničím jsem ji nehnojil, stojí na vnitřním parapetu okna, pod kterým je topení.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

15.5.2009 11:01

Věrko2, nejsem žádný nelida, ale orchidej odpočívá už více než 3/4 roku...

Připojit reakci

Pěstování orchideí

PP. (5356) - xxx.xxx.70.100 (?)
15.5.2009 11:04

Když se jí tam nebude líbit, bude odpočívat furt. Moderní hybridy nemají s indukcí květu takové problémy, jako botanické druhy, ale přece jen nějaké podmínky splněny být musí.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

Věrka2 (133) - xxx.xxx.216.40 (?)
15.5.2009 20:06

Jejda, takhle jsem to nemyslela, že byste se ji chystal umořit kvetením. To mě mrzí, že jste to tak pochopil, to se omlouvám.

Jen jsem chtěla stručně říct, že si všichni po vydané energii potřebujeme odpočinout a týká se to i květin. Netušila jsem, že vaše orchidej nekvetla tak dlouho.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.158.178 (?)
17.5.2009 19:50

Můj jeden phal nekvete 3 roky, nezbývá než čekat

Připojit reakci

Pěstování orchideí

Věrka2 (133) - xxx.xxx.68.31 (?)
17.5.2009 23:09

no tak v tomto případě bych nečekala, ale udělala opatření, abych ho ke kvetení přinutila. Mám phalaenopsisů 17, ale takhle dlouho neodpočíval ani jeden. Jeden mi dokonce kvete bez přestání druhý rok

Připojit reakci

Pěstování orchideí

29.5.2009 22:03

Můžete napsat svůj recept na kvetení?

Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.30.42 (?)
27.7.2009 7:30

Dobrý deň, ja mám 8 orchideií, moc sa o ne nestarám. Polejem raz týždeň, nehnojím rastliny. Mám štyri orchidee, kvitnú mi už 3 roky. Mám ich na parapetách pri okne a darí sa im dobre.Takže všetkého moc škodí. Iva

Připojit reakci

Pěstování orchideí

Věrka2 (133) - xxx.xxx.218.216 (?)
27.7.2009 11:31

Je pravda, že příliš péče orchidejí spíš škodí než prospívá, ale Vaše rady jsou spíš zkušenostmi než radami.

To co píšete, je velmi obecné a nedá se podle toho řídit. Ona totiž není orchidej jako orchidej, různé druhy mají různé nároky. Jak na vodu, tak na teplo a světlo atd. Takže i Vaše "Mám ich na parapetách" může být pro orchidej vražedné. Například horské druhy masdevallií většinou vyžadují stín a chlad. takhle zobecňovat péči o orchideje prostě není možné, pokud nenapíšete konkrétní druhy, které máte, polohu oken, a podobně.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.209.251 (?)
27.7.2009 22:29

Já Masdevalie mám a chci si pořídit ještě nějaké temperované druhy, přesně jak říkáte, musí člověk vědět co je to za druh, odkud pochází atd...

Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.147.174 (?)
28.7.2009 13:08

Zdravím pěstitelé orchideí. Pročetla jsem si diskuse a moc chytrá z nich nejsem. Měla jsem dvě (Phalaenopsis) a obě mi, promińte to slovo, chcíply. Začaly mít měkké, gumové listy, no prostě bylo po nich. Ač se mi orchidee moc líbí,  už jsem si žádnou nepořídila. Teď jsem dostala od maminky novou, je krásná má tři stvoly plné květů. Mám strach, že u mě jí moc dobře nebude. Mám jí na západním okně.  Největší problém vidím v zalivce. Někdo zalévá 1 někdo 2 krát týdně, jiný když je substrát suchý, někdo substrát vyschnout nenechá.  Jiný zalévá konvičkou, druhý je namáčí, ten je zas rosí a jiný zas né, ten používá hnojivo a ten zase né, no prostě nevím, jak se o ní starat, aby mi zase neuhynula.  Zdenca

Připojit reakci

Pěstování orchideí

PP. (5356) - xxx.xxx.128.44 (?)
28.7.2009 15:21

Pro člověka, který se na pěstění nechce specializovat je to oříšek a sázka do loterie. Rostliny jsou připravené a dovedené do květu ve vědecky stanovených podmínkách. Odkvetou si svoje a co bude dál je opravdu ve hvězdách. Pokud máte zájem rostlinu uchovat delší dobu, něco si k tomu najděte, tady na fóru je řada rad, snad i dobrých. Jen připomenu že základní podmínkou úspěchu je zálivka - nepřelívat a vzdušný substrát. Jakmile substrát ztratí vzdušnost, speče se a zhutní, je konec.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

belavista (15) - xxx.xxx.203.161 (?)
28.7.2009 16:14

Plně souhlasím s předchozím příspěvkem.Rozhodně sucho orchidejím zdaleka tak neuškodí jako přílišné vlhko. Proto se spíše nebojte trochu je přesušit. Většina z nich má nějaké zásobní orgány, které jí pomohou překlenout sucho.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

28.7.2009 16:21

Napíšu Vám, jak phalaenopsisy pěstuju já. Mám přes 20 barevných variannt a ještě mi žádný neodešel.

První co je třeba mít na paměti, že phaly spíše umoříte vodou, než vysušením. Nedá se jednoznačně říci, jestli zalévat jednou nebo dvakrát... každý pěstitel má jiné podmínky, jiné teplo, jiné světlo. Musíte se naučit vnímat rostlinu. Jde to velmi dobře, protože phaly jsou prodávané v průhledných květináčích, pohled do květináče v mnohém napoví. Takže, já zalévám koupáním. Vezmu květináč a ponořím ho do vany s vodou pokojové teploty. Naskládám plnou vanu a nechám je tam klidně i dvě hodiny, minimálně však 15 minut, aby kůra, ve které jsou rostliny zasazené, nasákla pořádně vodu. Poté vyndám květináč z vody, oklepu a postavím na místo. Další zálivka je na řadě až tehdy, kdy není viditelné orosení v květináči. Teprve tehdy je ten pravý čas, kůra totiž vyschla. To celé opakuju dokola. Interval si musíte zvolit sama, podle toho, kde máte rostlinu umístěnou. Já nemám jiná okna než jižní, substrát tedy vysychá rychleji, v létě koupu 1x za týden. Každé druhé koupání dávkuju do vody hnojivo, v poměru cca 5x nižším, než je v návodu. Ve stejně slabém poměru mám namíchané hnojivo i v postřikovači, a denně ráno všechny orchideje "přejedu" rozprašovačem. V miskách pod orchidejemi mám keramzit, který je tam ze dvou důvodů. Za prvé zabrání dotyku kořenů s vodou, která by po koupání mohla ještě vytéct z květináče, za druhé ho udržuju stále mokrý, zvyšuje se tím vlhkost vzduchu.

Dalším důležitým bodem je substrát. Jak už Vám tu dole někdo napsal, musí být vzdušný. Je potřeba si uvědomit, že orchideje rostou epifitycky většinou na kmetech stromů. Takže jakmile uvidíte, že se kůra rozpadá, je nejvyšší čas orchidej přesdadit. Univerzální návod na to, do jakého substrátu, neexistuje. Znám lidi, kteří pěstují v čistých kokochipsech, znám paní, která pěstuje pouze v keramzitu, jsou lidé, kteří si svůj substrát míchají a pak jsou takoví, kteří si kupují kůru a sází opět do ní, což je můj případ. Ať si zvolíte jakýkoli způsob, pro všechny je společná nutnost, aby kořeny mohly dýchat.

Fotky mých phalaenopsisů najdete ve stromech Rhynchostylis a Catasetum nebo Jaká orchidej bude vhodná. Pro mě je důležité, že téměř všechny fotky jsou mé vlastní kvetení, to znamená, že zakoupenou orchidej, která doma odkvetla, se mi podařilo znovu dovést do květu.

I na toto téma se lidé se svými názory různí. Co se týká květního stvolu, je asi nejobvyklejší názor, že se má ustřihnout květní stvol nad třetím očkem, on později pokračuje v růstu a kvetení. Jiní říkají, že se stvol nemá stříhat vůbec, že znovu nasadí květy. Neříkám, že je to špatně, ale mám zkušenosti, že květů už pak nikdy není moc a nejsou tak velké. Já sama odkvetlý květní stvol stříhám u báze rostliny a to v okamžiku, kdy vidím, že špičky už nepučí dalšími poupaty. Jednak jsem přesvědčená, že se tak phalům dopřeje nutný čas odpočinku mezi dalším kvetením, a také jsem přesvědčená, že pokud chce rostlina vykvést, cestu si najde. Jako důkaz bych Vám mohla vyfotit jeden z mých phalaenopsisů, který nasadil právě nyní dva nové květní stvoly z rostliny.

Snad Vám to jako náhod, nebo předání zkušeností, do začátku stačí. Přeji hodně úspěchů v pěstování, Věra

Obrázky:
Dva nové květní stvoly, vlevo dole je vidět odstřižený starý stvol
Dva nové květní stvoly, vlevo dole je vidět odstřižený starý stvol
Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.186.98 (?)
29.7.2009 7:57

Jen bych dodal, že substrát z obchodu je pro další pěstování často dost nevhodný a bývá i důvosem proč kytky přicházejí o kořeny. Brzy ztratí kvalitu. Chápu že lidi si většinou neumí namíchat svůj, ale borová kůra s polystyrenem opravdu stačí. Samozřejmě nějaký ten přídavek Hrubé rašeliny či rašeliníku nemusí být špatný, ale rozhodující je velikost částic. Lepší jsou větší!  Zálivka to je opravdu o zkušenostech, ale já jsem po čase zjistil, že stačí aby třeba několik kořenů bylo ve vlhku a kytka nevysychá. Pokud máte kvalitní substrát, hrubý, vzdušný, stačí ucvrnknout z konve do květníku a ta vlhkost se tam už rozloží, čemuž samo napomůže nasáklivá složka, jako je mech, kterého se ale dává minimum, max 10% a spíš do horní třetiny substrátu, aby dole nezahníval.  Poslední dobu praktikuju zálivku rozprašovačem, kdy pootočím kloboučkem na závitu, který z vířivého rozprašování přejde na jakési kropení, nebo jednoduchý proud vody, a tím jen pokropím povrchové kořeny, něco samozřejmě proteče i do nižších vrstev substrátu a kytka si s tím vystačí. Dělat to pořád ale nedoporučuju.

Karlos.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

PP. (5356) - xxx.xxx.128.44 (?)
29.7.2009 8:40

Jen doplním, že substrát z obchodu je nevhodný k pěstování v podstatě čehokoliv. A smíchat borovou kůru s polystyrenem snad svede každý. Neřeším ovšem dostupnost borové kůry, polystyrenu je všude dost.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

29.7.2009 11:18

Děkuji Všem (zvláště paní Věrce2) za rady, jsem úplný začátečník, pro mě každá rada dobrá. Zdravím Zdenca

Připojit reakci

Pěstování orchideí

29.7.2009 19:41

Vůbec není zač, já sama jsem byla ráda, když se se mnou někdo podělil o zkušenosti.

Jen to paní Zdeno neberte jako univerzální návod. Například tu zálivku si musíte upravit podle svých podmínek. Za obecné považujte jen to, že phalaenopsisu spíš ublížite vodou, než vyschnutím.

Jak mě správně doplnil Karlos, pokud budete přesazovat, nekupujte si substrát v supermarketech. Sice se tam poslední dobou objevil nový německý, ale ani ten (ještě je k dostání český od Agra) není pro phaly vhodný. Koupila jsem ho a mám v něm zasazenou jen jednu cambrii, té to, jak se zdá, nevadí. Pokud nevíte, kde sehnat borovou kůru, pak já jsem ji letos prvně koupila na výstavě Lukscheiterů, mají i internetový obchod, dá se tam objednat. A zase, přesně jak píše Karlos, pro phaly jsou ideální větší kousky kůry, aby byl substrát hodně vzdušný.

Přeji hodně úspěchů

Připojit reakci

Pěstování orchideí

30.7.2009 12:26

Díky, já ji mám novou,  snad ji nějakou dobu nebudu muset přesazovat  (doufám, že mi přežije a na přesazení taky dojde).Ještě bych se Vás paní Věrko zeptala na to zalití,  napsala jste, že až květináč nebude orosený, tak zalít. Orosený ho mám, tak tři - čtyři dny, potom je kůra suchá, ale kořeny jsou zelené, takže vodu asi májí. Zdá se mi, že po třech dnech je asi brzy na další zálivku, nemám počkat až kořeny trochu vyschnou, abych jí nepřelila. Zdravím a přeji také hodně úspěchů. Zdenca

Připojit reakci

Pěstování orchideí

30.7.2009 13:53

Znovu bych si dovolil doplnit, že ani substráty které už jso květnících zakoupených kytek nejsou moc vhodné pro dlouhodobější kultivaci. Tuhle jsem u příbuzných viděl dva phaly. Sesychaly, jinak v dost dobrých podmínkách. Velká okna na sever, přímo na parapetu. prý proč nejdou? Koukám na substrát a vidim zasolený, jemnozrnný, čistá kůra pomalu se už rozkládající. kytky přišly o kořeny a ztrácely vodu, pochopitelně. Polystyren je esteticky rušivý prvek, svítí už zdálky a nevypadá hezky, nicméně parapetářská praxe mě naučila, že jeho použití se vyplatí. Cca 30% do kůrového substrátu, a žádná jemná drť, ale kousky stejně velké jako je kůra. Upraví se vysychání a zálivka je pak bez rizik. Dáte větší kusy na dno, a to asi do výšky 1/4 a pak směs kůry, polystyrenu a třeba i dřev uhlí, které je ale lepší nechat stát ve vodě několik týdnů, nebo převařit.  Do horní třetiny můžete přidat hrubý vláknitý prosev z kvalitní rašeliny, třeba agro, nebo i trošku rašeliníku, ale jen lehounce prosypat... Má opravdu pozitivní účinky na růst nových kořenů, také s rašelinou zřejmě upravují pH a maj pufrační schopnost. Bukový list ač doporučovaný v literatuře, se mi moc neosvědčil, spíš bych ho dal terestritům. Nebo jen slabý přídavek epifytům, do horní třetiny...

Pokud jde o kůru, tak musím říci, ano, hrubá je lepší. Jde o velikost kytky, semenáček bude asi chtít jemnější, ale dospělá rostlina, pokud je sázená do hrubozrnného, parádně zakoření, a nemusí se 3 roky přesazovat. Já jsem škodná, a v lese loupu kůru přímo z velkých borovic. Pokud to člověk dělá opatrně, škodu nenadělá, a za dva roky nikdo nic nepozná, do živého nejdete a stačí vám toho trocha, navíc pokud je v blízkosti nějaká pila, jistě se dá domluvit.. Sekyrkou pak na špalíku rozsekávám na kousky spíše krychlového tvaru, prach a drobný odpad jde pryč.

Karlos.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

30.7.2009 14:42

Karlosi, díky za popis. A tu kůru z lesa nepřevaříte, myslím, že se v ní schovávají všelijaké breberky. A co můčovací kůra, ta by nešla použít. Zdravím Zdenca

Připojit reakci

Pěstování orchideí

30.7.2009 14:55

Kůra na mulč je naprosto nevhodná, brzy se rozkládá a obsahuje i dříví, jemné kousky, plátky kůry z relativně mladých smrků a všelijaký bordel. Pravý opak toho co jsem vysvětloval. Kůra by měla vypadat takto:  http://www.abecedazahrady.cz/files/6516.jpg

Kousky, mezi nimiž je velký prostor pro vzduch. Substrát by měl rychle vysychat, nejlépe do druhého dne. V květníku vám kytka nebude trpět suchem, toho se nebojte.

Většinou kůru převařím,...to ano.

Karlos.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

30.7.2009 19:22

Dokonce si myslím, že mulčovací kůra je napuštěna nějakými herbicidy, ale možná se pletu. Každopádně bych to rozhodně nezkoušela (i když, přiznámse, že mě to taky napadlo)

Připojit reakci

Pěstování orchideí

31.7.2009 12:29

Díky za obrázek té kůry. Tak hrubou ji ta má orchidej nemá. Počkám až odkvete a jak se jí bude dařit.  Když to nebude dobrý, tak se poptám a jinak vyrazím do lesa, ale pšššt.  Zdravím Zdenca

Připojit reakci

Pěstování orchideí

31.7.2009 13:48

Nemusíte nutně loupat ze stromů, někdy se dá krásně nasbírat po zemi. Jen radím vybírat pevné větší kousky, doma to vždycky můžete nasekat na menší. Kůru můžete buď vyvařit nebo prohnat teplem v troubě nebo v mikrovlnce. Každopádně se tím krásně zničí potencionální škůdci, které byste si z lesa mohla zavléci domů

Připojit reakci

Pěstování orchideí

31.7.2009 17:00

Zdravím, taky doufám, že ta kůra bude na zemi kolem stromů. Nejsem žádná ničitelka.  A určitě ji převařím.

Ahojky Zdenca

Připojit reakci

Pěstování orchideí

8.8.2009 21:33

Zdravím všechny pěstitele orchidejí a mám dotaz-při přesazování phalenopsisu můžou se zdravé kořeny zkrátit, když je jich hodně?Nebo raději volit stále větší květináče.Milka

Připojit reakci

Pěstování orchideí

Věrka2 (133) - xxx.xxx.218.209 (?)
9.8.2009 9:10

Do zdravých kořenů vůbec nezasahujte. Odstraňte ostrým nožem pouze nahnilé nebo polámané kořeny. Řez ošetřete prachem dřevěného uhlí. Doporučuje se i živočišné uhlí nebo mletá skořice, ale s tím zkušenosti nemám. Pokud je kořenů hodně, zvolte cca o 2 cm větší květináč.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

9.8.2009 20:25

Moc díky za radu, budu se řídit vašim doporučením, ale u jedne jsem už kořeny trochu zkrátila tak musím doufat, že se nic nestane, ale bylo jich tak moc, že se mi nevešly ani do květinače 16 cm.Dřžte mi palce Dík

Připojit reakci

Pěstování orchideí

Efertiny (21) - xxx.xxx.51.246 (?)
12.5.2010 20:07
dobrý den, minulý rok jsem dostala phal, minulý rok bylo to asi v květnu mi kvetla. Od té doby nekvete, hnojím, nerosím. Substrát z kůry pro orchidee a polystyrenu. Květináč průhledný, nepřelívám, zalévám až substrát uschne. Má poupata, ale ty se do dneška ani nezvětšili, nezmenšili nic. Nevíte kde by mohla být chyba? Myslíte že už nemá cenu phal zkoušet pěstovat? Děkuju za rady
Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.28.5 (?)
21.12.2009 11:22

Dobrý den chtela bych sezeptat co je spatny kdyz ji listy zloutnou. Mam dendroniici jak se presne ten druh nazývá a ta mi jde krasne jen ji rosim a kvete a ma i nove stonky ale u te druhe plhaneopsisy me listy zloutnou ale dole ma novy vyhonek bud na list nebo kvet jeste nerozeznam. Co je to:(

Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.38.239 (?)
22.8.2009 16:24

Prosím, mám dotaz. Pěstuji orchidee asi tři roky, mám jich doma zatím šest. Vše bez problémů, daří se jim. Teď jedna odkvetla, po odštípnutí stonek obrazil (jako vždy), ale stala se jedna věc. Místo aby se tam začaly vytvářet květy, tak tam rostou pravděpodobně listy. Nejdřív jsem myslela, že se květ zasekl a bude "hluchý", ale čím to je větší, tak to vypadá na list. Nemůže tam tedy vznikat nová odnož? Ještě jsem se s tím nesetkala, aby na stonku místo květu rostl list. Děkuji za případné rady nebo přípomínky.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

Věrka2 (133) - xxx.xxx.218.243 (?)
22.8.2009 17:52

je to "miminko" kterému se říká keiki. Nechte ho růst na rostlině dokud nebude mít alespoň tři minimálně 5 cm dlouhé kořeny. Oddělit teprve potom. Klidně i později. I tak se někdy stane, že se keiki nechytí.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.102.172 (?)
9.9.2009 18:18

Dobrý den.

Prosím o pomoc s mými umírajícími orchidejemi. Mám, totiž měla jsem 10 orchidejí, vesměs phalaenopsis, ale poslední 2 byly i dendrobia. A tím to začalo. Jeno z dendrobií začalo schnout a než jsem se rozkoukala, víc než polovina rostliny prostě uschla a začaly vysychat listy a vadnout květy i ostatním. Hned jak jsem si toho všimla, tak jsem nejnapadenější rostlinu vyhodila a těm ostatním alespoň odstanila poškozené listy, ale zdá se, že to nepomáhá. Další začínají mít příznaky a úplně zdravé se zdají už jen 3.

Zkoušela jsem hledat na internetu, ale nepodařilo se. Nejeví to známky žádného škůdce, i když pod mikroskopem jsem se nedívala. Prostě nic na tom není vidět, dokud nezačnou schnout listy, pak květy a pak prostě umře celá kytka. Budu moc vděčná, když mi kdokoli poradí.  Předem děkuji za jakoukoli radu. harpie@seznam.cz

Připojit reakci

Pěstování orchideí

Věrka2 (133) - xxx.xxx.215.26 (?)
9.9.2009 22:09

No, bez aktuálních fotografií těžko určíme příčinu. Vadnutí listů může být důsledkem sucha, ale taky naopak přejití. U Phalaenopsisů preferuju zálivku máčením do nádoby s vodou. Interval je závislý na tom, kde jsou květiny umístěné.

Každopádně, začít léčbu od listů je úplně špatně. Když se orchideji bez zjevného důvodu nedaří, vždycky je třeba začít od kořenů. Kořeny jsou srdcem orchideje. Takže doporučuju následující postup. Pokud Vám odcházejí kvetoucí rostliny, nemilosrdně odstřihněte celý květní stvol. Jen rostlinu vysiluje. Ihned vyndejte rostliny z květináčů. Oklepte kořeny od substrátu a osprchujte. Pak je důkladně kousek po kousku prohlédněte kořenový systém, ale i nadzemní část rostliny.. Veškeré náznaky hniloby nebo mechanicky poškozené odřízněte velmi ostrým nožem tak, abyste nepoškodila část, která zůstane na rostlině. Řezy zasypte prachem z dřevěného uhlí. Nechte je na vzduchu důkladně oschnout, klidně několik hodin. Mezitím si připravte nový substrát. Phalaenopsisy vyžadují velmi vzdušný. Pokud nemáte zkušenosti s mícháním svého substrátu, doporučuju čistou borovou kůru s příměsí několika malých kousků dřevěného uhlí. Kůru buď nasbíráte pod stromy v lese, nebo se dá koupit na internetu. Jen zapomeňte na substrát pro orchideje z běžných obchodů. Je příliš jemný a pro Phalaenopsisy zcela nevhodný. Mimo kůry se dají použít i kokochipsy.

Pokud jste vyloučila všechny škůdce a zkontrolovala a ošetřila kořeny, máte reálnou šanci orchideje zachránit. Mimochodem, i pokud by byl stav kořenů tak zoufalý, že by skoro žádné nebyly, vězte, že i taková orchidej se dá zachránit. Je to jen běh na dlouhou trať a ne každého to baví.

Přeju hodně úspěchů, Věra

Připojit reakci

Pěstování orchideí

14.9.2009 8:24

Dobrý den, mám dotaz jestli se musí přisvěcovat v zimě vandě, když je u jižního okna myslím, když je tma už od 16 hod.Díky

Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.201.223 (?)
18.10.2009 16:28

Některá dendrobia jsou opadavá, tak,zě jste mohla vyhodit zdravou rostlinu.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

ella56 (221) - xxx.xxx.48.29 (?)
25.12.2009 22:53

Zdravím, poradí mi někdo skoro denně rosím hodně slabým hnojivem listy Dendrobie a Phalaenopsis, můžu také takto často mlžit Cymbidium? mám je všechny na parapetu, pod nimi je radiátor, děkuji E

Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.203.161 (?)
28.12.2009 15:55

Veškeré hnojení v současné době nemá význam. Cymbidium chce v zimě chladněji než nad radiátorem, teplota by měla být max. 18°C.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.199.119 (?)
30.12.2009 0:50

Dobrý večer, chcem vás požiadať o radu. Moja orchidea / lišajovec-phalaenopsis/ vždy pred Vianocami vyženie stonku s pukmi, ale tie jej časom opadnú už mi to urobila asi 4.krát potom jej ju zakrátim a ona zo spiacich očiek vyženie konáriky a na tých na Veľkú noc zakvitne. A ja si márne lámem hlavu nad tým prečo jej v zime puky opadajú. Môže to byť aj od chladu? Mám ju na parapete plastového okna. Alebo má v zime málo svetla, alebo suchý vzduch? Už ste sa s tým niekto stretli?  Za rady vopred ďakujem

Aňaňa

Připojit reakci

Pěstování orchideí

sengge (267) - xxx.xxx.114.115 (?)
30.12.2009 11:23

Mě to v zimě phalenopsisy dělají taky. Naštěstí neopadají všechny květy, ale jenom část. Myslím si, že je to suchým vzduchem ve vytápěném bytě a už jsem se s tímto "přirozeným úbytkem" smířila.

Zkuste vaše orchideje v období zimního nasazování květů rosit. Ale s citem - pozor na vodu v "srdíčku" - bývá zdrojem zahnívání. Doporučuje se orchideje rosit ráno nebo dopoledne, aby do večera stihly vyschnout. A nepřehánět to :-)  

Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.33.57 (?)
8.1.2010 10:00

Dobrý den.Mam několik phal a u jedné se na všech listech ze spodu udělaly malé kapičky jak špendlikové hlavičky je to lepkavé asi míza ale nikde není žádný parazit co by to zpusobil. Listy jsou světlejší a mdlé.Už vyhaněla šlahoun ale ted se to zastavilo.Co by to mohlo byt a jak na to.Předem děkuji.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.140.100 (?)
18.2.2010 13:11

Lepkavé kapky by mohla dělat mšice, zkusila bych postřik na savý hmyz.Světlé a mdlé listy?Snad nepřelévat(zalévat dešťovou nebo převařenou vodou)a přihnojit hnojivem na orchidee.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

Věrka2 (133) - xxx.xxx.122.111 (?)
18.2.2010 19:43

kdy už lidé konečně pochopí, že převařením vody se soli jen koncentrují...

Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.140.100 (?)
18.2.2010 12:46

Já si myslím, že opadávání květů je způsobeno nedostatkem světla.Sama mám phalenopsisy na jižním okně které přez léto stíním žaluziemi.Napodzim a začátkem zimy mě začaly poupata také opadávat, tak jsem se v knihách dočetla, že jeden z důvodů může být málo světla, tak mám okna přez zimu bez žaluzií a opravdu se to zlepšilo.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.187.3 (?)
19.2.2010 23:25

Lepkavé kapičky na Phalenopsisu mohou být způsobené puklicí. Pozorně prohlédněte jestli nejsou na rostlině malé hnědé puchýřky.

Připojit reakci

Pěstování orchideí

host - xxx.xxx.3.1 (?)
14.12.2012 21:38

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat na pěstování orchideí v hydroponii. Koupili jsme si domu jednu Phalaenopsis, ale bohužel se nm nepodařilo najít jak ji zalévat a rosit. Bydlíme v panelovém domě.

Děkuji za pomoc

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Orchideji žloutnou listy 52.9.201821393
Vanda411.4.20181918
Pochlubte se jak vám kvetou Orchideje 5714.1.201884259
Znáte orchidej Ondontocidium?213.7.2017866
Pěstování orchideí2057.6.2017546682
Rozverná rodinka orchidejí36.4.20171245
Určení názvu orchideje 822.3.201710440
Škudce - prodsím o radu530.7.20168817