Jaký květináč pro orchidejku?



Stránky: 1,  2,  3   
tereza.f - (6) - 162.6 (?) 
11.1.2011 22:18, zobrazeno: 64781x

Dobrý den, dostala jsem orchideu, tak si sháním informace o pěstování a dočetla jsem se, že by se měla pěstovat v průhledném květináči, protože prý kořeny mají rádi světlo. Já jsem si na ní koupila keramický obal na květináč, tak se chci zeptat, zda si mám radši koupit průstvitný nebo neprůhledný obal nevadí...

Děkuji mnohokrát za rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 230.216 (?), 11.1.2011 23:32

Pani Terezo, dobre kupte si pruhledny kvetinac, ale skutecne v tom rozdil neni. Jedina vyhoda je, ze mozna uvidite koreny a pokud je to vase prvni 'orchide' jiste to ocenite. Jinak, ja myslim, je dulezitejsi vedet jaky druh orchideje mate, a v cem ji budete pestovat a kdy je nejlepsi ji presadit. Kozicka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tereza.f - (6) - 162.6 (?), 12.1.2011 9:23

Děkuji mnohokrát za radu, mám druh Phalaenopsis. Dočetla jsem se, že průhledný květináč je důležitý pro asimilaci kořenů, jsem v pěstování orchid.  opravdu nováček a do teď jsem o tom nevěděla nic, při pročítání diskuzí jsem ale moc nezmoudřela... názory se opravdu mnohdy opravdu liší...

Mohu se ještě zeptat, zda mám květinu přesadit nyní? Dočetla jsem se, že by se měla přesadit hned jak jí přinesu domů, prý může být substrát vyčerpaný (což je docela logické), ale zase jinde jsem četla, že se má přesazovat až po odkvětu jednou za rok s odštipem zahnilých kořenů, tak jsem opět bezradná... Nerozhoduje i roční doba? Teď je je zima, tak nevím, zda je to vhodné...

Ještě by mne zajímalo hnojení, někdo píše, že přihnojuje s každou zálivkou, někdo jednou za 14 dní po zalití..

Předem děkuji za rady, s pozdravem Tereza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.242 (?), 12.1.2011 10:12

Terezko, on opravdu má každý trochu jiný názor, trochu jinou zkušenost. Já mám orchideje Phaly v průhledných původních květináčích a ještě v neprůhledných keramických nebo plastových obalech. Ty obaly jsou trochu větší, na dno nasypu vždy něco málo keramzitu nebo kamínky, aby při zalévání nestály květináče ve vodě a taky z obalů, ze dna se voda odpařuje a tím zajistí vzdušnou vlhkost (snad nepíšu koniny). Obal trochu větší jsem zvolila proto, že ze zkušeností s ostatními kytkami vím, že kdyby byly natěsno, rády se kořeny "zapaří". Většinu kytek po přinesení z obchodu hned nepřesazuji, je pro ně docela šok změna prostředí venkovního a proto se bojím, že těch šoků by bylo najedou moc. Přihnojuji jak si vzpomenu - někdo přihnojuje v každé zálivce, ale dává hnojivo v menší než doporučené dávce. Nenamáčím, jen zalévám. Ale opravdu s citem, orchideje jsou na přemokření citlivější než na přísušek. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 45.146 (?), 12.1.2011 13:53

Souhlasím s Elenou. Přesazovat co možná nejméně, pro kyti je to stres skoro vždy a hlavně jsem ještě neobjevila substrát, který byl Phalům plně vyhovoval. Všude je hlavně jemně nadrcený a to zrovna Phaly moc nechtějí, neb chtějí prosychat a ne uhnívat. Chtějí velké kusy kůry. V koupených květináčích a substrátech se je snažím nechávat co nejdéle a jen proplachuji, abych alespoň trochu vyplavila usazené soli. Co se týče průhledných květináčů, řekla by vám asi Kozička a ostatní milovníci orchidejek,  jak se tváří jejich Phaly na průhledné květináče, jestli je v nich také pěstují.  Moje osobní zkušenost je taková, že úplně nutně to nevyžadují. Je to dobré hlavně pro vás, protože tak nejlépe zjistíte, zda je čas na zálivku či ne. Když jsou kořeny bílé zalít a když jsou stále ještě zelené nezalévat. Takže já nechávám plastový průhledný květináč a dávám do keramického ozdobného obalu. Nehrozí záhuba v důsledku přemokření substrátu a hezký květináč je zvenčí. Průhledné, ozdobné a skleněné jsem už ale také viděla, pokud byste trvala na dekorativním a průsvitném obalu. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 230.216 (?), 12.1.2011 15:34

Jen bych chtela dodat.  Kdyz nemam vetsi kuru po ruce pridam kulicky pecene z jilu. Ty kulicky se prodavaji v obchode na hydroponiku a jsou tvaru velikeho hrachu a drzi susbtrat vzdusnejsi.Ale, take se do kury pridavaj volkanicke kaminky (lava). Phals dovazene z Ciny jsou v mechu 100%. A jsou i dalsi moznosti.

Skutecne zadny idealni substrat neni a kazdy ma sve vyhody a nevyhody,  o tom bychom mohli diskutovat hodiny. A jak casto presazovat zalezi na prostredi a substratu. Nekdo, presazuje Phals kazde 2-3 roky a uplne to staci. Ja musim - v mych podminkach- presazovat kazdy rok a vetsinou to udelam hned jak Phal odkvete.  S presazovanim si dam praci a trva mi to dost dlouho. 

Dulezita je velikost kvetinace. Mnoho lidi pouzivaj moc veliky kvetinac v pomeru k mnozstvi korenu a potom je problem, zvlaste kdyz je kura mala a dlouho schne.  Jak veliky kvetinac pouzit ja osobne poznam az kdyz orchid vyndam, umeju a ufikam spatne koreny. Neridte se podle velikosti listu.

5.11.2010 jsem dala fotku pod nazvem 'Kvetinac na Phal'. Funguje take neb kura vysycha stejnomerne. Ale, v bilem nebo zelenem plastiku rostou stejne dobre. Jenom bych na Phal asi nepouzivala hlineny kvetinac bez glazury. 

 Take nenamacim. Jenom zalevam/hnojim a kazdy mesic nebo tak nejak dobre proleju cistou vodou. Ale, nekdo ma uspechy s namacenim. Ja se 'snazim' hnojit pravidelne. Skutecne to neni slozite, Phal je jako kazda kytka, jenom se pestuje jinak. K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 162.6 (?), 12.1.2011 15:48

Děkuji mnohokrát za podrobné rady. Průhledný květináč určitě neupřednostňuji, již jsem si zakoupila glazovaný keramický, ale až pak jsem se dozvěděla, že by Phal. měly být v průhledné nádobě, tak jsem chtěla vědět, jak moc to je vážné :) Děkuji mnohokrát i za rady ohledně přesazování, přesazovat nebudu a pokusím se sehnat časem substrát s co nejhrubší strukturou... mohu kdyžtak doplnit mulčovací kůrou? aby substrát byl provzdušněn?

Děkuji mnohokrát za všechny rady, přeji krásný zbytek dne. Tereza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.242 (?), 12.1.2011 16:17

Terezko, zase já, kdysi tady na zahradě nebo pokojových květinách, proběhla diskuze na téma jaký substrát, a většina diskutujících se shodla na tom, že kupované pro orchideje jsou nejhorší. Četla jsem také knihu od české pěstitelky orchidejí (ty překladové nejsou pro naše podmínky zrovna nic moc, i když pro zajímavost..) a ta dává do množství pro jeden květník kupovaného pouze jednu kávovou odměrku nebo káv. lžičku, přesně už nevím. Jinak namíchat - mulčovací kůru, nejlépe borovou, jak radí Kozička možno keramzit (to je ten jíl), kousky polystyrenu, orchidejáři (ti zkušení, já ne) dávají kousky molitanu, může být bukové listí, bukové nebo dubové hobliny aj. Důležité je, aby byl hrubší, větší kousky tak, jak máte v květníku nyní. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.216 (?), 12.1.2011 16:52

Bobry den Eleno, 

nase prispevky se krizovaly, ale to listi je pro mne novinka.

Myslim v listopadu napsal pan Marty ze pouzil listi lipove a i uschle vetve s vinne revy. Predpokladam dobre, ze lipove nebo bukove listi - kdyz se nasbira suche- a pak se namoci ve vode nehnije? Jinak ano, kazda 'tvrda' kura funguje a naprosto souhlasim, kvalita kury na orchidy ktera se prodava aspon v nasich obchodech je cim dal tim horsi. Je to problem. Ja verim, ze orchid poroste v cemkoliv co mu upevni koreny, pokud je to ciste, vzdusne a nehnije to.  Kozicka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.216 (?), 12.1.2011 16:24

Terezo,

jiste Vam nekdo o tom napise. Bohuzel ja nevim z jakeho stromu mulcovaci kura je, a jak dlouho vydrzi a nema plisen anebo jestli je to skutecne kura a ne rozdrcene drevo? I kdyz koupite kuru na orchidy-stava se ze jsou v ni kousky dreva - ktere ja osobne vyhazuji.

Jak se nazyvaj ty buraky z umely hmoty co se pouzvaji na vycpavani baliku? Jmeno co ja znam je 'Styrofoam' a jsou vyrabene z polystyrene. Cele davam na dno kvetinace a nektere muzete rozdrobit na kousky a pridat do kury. Taky provzdusni substrat a odpuzuji vodu.  Verim, ze Vas kvetinac ma na dne velkou diru(y) aby jim rychle voda protekala. Kozicka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika