Ozdobnice čínská - skut. velikost



morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 30.67 (?) 
11.6.2012 18:08, zobrazeno: 7758x

Zdravím vespolek!

Zakoupil jsem dvě ozdobnice za účelem lehkého zakrytí vstupu do koupacího jezírka. Jedna je M. sinensis variegatus a druhá M. s. strictus. Na štítcích je samozřejmě i výška v dospělosti, ale není mi jasné, zda je to počítané jako maximum i s květy, nebo jde o čistou výšku samotných stébel. Na netu je kopa obrázků, ale snad žádný s člověkem nebo jiným měřítkem, abych si mohl udělat představu, jak to ve skutečnosti bude veliké...

A druhý dotaz: nebude z květů ozdobnice padat "sajrajt" do jezírka?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 220.182 (?), 12.6.2012 0:16

Variegatus je vyšší -cca 2m, strictus nižší - cca 1,60m. Květenství mají ozdobnice většinou těsně nad listy, takže to velký rozdíl není. Celkový vzrůst záleží i na konkrétních podmínkách. Chmýří z nich moc nelétá, pouze při stříhání stébel, ale s jezírkem v blízkosti zkušenost nemám.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 30.67 (?), 12.6.2012 8:37

Moc děkuji za Vaše poznatky, Lído. Zajímavé je, že na štítcích to mám přesně naopak - vyšší má být strictus (2,5m) a nižší variegatus (1,8m), ale mám tendenci věřit spíše Vám, protože popisky na štítcích mi přijdou takové "univerzální", u Dračíku (Penstemon) například píšou 1,5m výšku, takže asi tak...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 179.90 (?), 12.6.2012 14:17

Myslím, že se sajrajtem (ach jo) si nemusíte dělat starosti.

Koupil jste si totiž takové Miscanthusy, kt. vykvétají v našich podmínkách velmi pozdě (pokud vůbec). Variegatus mi např. zatím nikdy nekvetl, Strictus ano, při velmi dlouhém teplém podzimu (v říjnu).

ad výška - záleží na vláze, hnojení (a pod.) Variegatus mívá u mne 1,5 - 1,8 m, Strictus od 1,8 - 3 m. Udáváno v trsu.

Někt. Misc. opravdu mívají květy vysoko nad trsem, záleží na kultivaru.

Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.182 (?), 12.6.2012 14:30

Ta výška asi opravdu záleží na podmínkách. Psala jsem to podle toho, jak je to u nás. Švagrová má variegatus o dobře 30cm vyšší než jsem já, sousedka strictus tak mně po nos. Já mám zatím malý M.Hercules, pak gracillimus a Morning Light, ale tyhle dva nemám.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 30.67 (?), 13.6.2012 1:29

Moc Vám oběma, Květo a Lído, děkuji za odpovědi! Díky Vám už v tom mám o poznání jasněji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika