Bambus - množení



host - 36.50 (?) 
11.5.2019 5:57, zobrazeno: 11101x
Poraďte prosím, kdy u výběžkatého bambusu odkopnout nové výhony, pokud ho chci namnožit. Při jaké velikosti? Děkuji.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 107.19 (?), 13.5.2019 9:03

No, já jsem je teď ukopl při výšce cca 20 cm (byly poněkud mimo a nehodily se mi) a mám je v květníku, ale natuším, jestli se chytnou. Je to poprvé, co se o něco takového pokouším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pavelmicek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (55) - 29.21 (?), 13.5.2019 10:10

Mám 12 druhů bambusů 4-tým rokem.

Množit bambus v době růstu výhonku je ten nejméně vhodný okamžik, nicméně často se ujme i tato část rostliny. Je to ovšem zbytečný šok jak pro oddělenou část tak i pro mateční rostlinu, která vám na to může zareagovat sníženým růstem všeho ostatního co už mělo v plánu vyrašit.

Ideálni doba je brzy na jaře ještě před vyrašením nebo si počkat až výhonek dosáhne své maximální výšky a olistí se. Tak to dělám já. Pokud jsou již letní teploty, tak o to více si pak hlídat zálivku.

Dobré je, aby v oddělené části byly i letošní i loňské výhonky, často pokračuje rhizom (podzemní výhonek) i metr dále za posledním nadzemním výhonkem, snažím se vzít bez poškození celý tento výhonek.

Já všechny bambusy množím brzy na podzim a vždy mi přečkaly zimu. Pokud u nového oddenku nevyraší nové výhonky brzy z jara nepanikařit, právě nové rostlinky raší často později. Po přesazení doporučuji zakrátit výhonky na poloviční výšku. Poškozený kořenový systém nemusí zvládat posílat vláhu do celé listové plochy.

Také se částo ujme i jenom podzemní výhonek, 20cm dlouhý zasadit do květináče. První rok a první zimu mít raději doma v květináči, pečlivě se starat o pravidelnou zálivku. Celý rok vystřelují malinké výhonky, po roce se rostlina stabilizuje do klasického režimu kdy vypouští výhonky na jaře.

Nejhorší je vyhotovit oddenek u fargesií, trsnatých bambusů. Rýč naostřený jako nůž a mlátím po něm těžkým kladivem. Často je to boj na dvě hodiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika