Kompost



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 183.216 (?) 
24.6.2014 9:17, zobrazeno: 67111x

Dobrý den, potřeboval bych poradit. Můj děda má větší zahradu tak si udělal kompost tak, že si vykopal 2m jámu a kdykoliv poseká trávu, tak to hází do té vakopané jámy. Jeden kompost má z plastu asi 900l ale ten se mu brzo zaplní posekanou trávou, tak si vykopal jámy aby to měl kam sypat. Zeptal jsem se dědy proč si nekoupí ještě jeden plastový kompost, ale jemu vyhovuje na kompost ta jáma. Myslíte, že to tak může zůstat? Zatím ten kompost není cítit ale mám obavy aby děda neměl problémy se sousedy k vůli tomu. Díky předem za Vaše názory a rady.    

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
geraldG10 - (45) - 108.21 (?), 24.6.2014 10:23

Kompost potřebuje ke správnému rozkladu vzduch, což v jámě nebude. Nedokážu si ani představit jak se ve dvou metrech přehazuje a složení kompostu jen z trávy také není zrovna nejlepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 24.6.2014 10:34

Vykopaná jáma plní funkci kompostovače jen částečně, protože se dovnitř  vzduch dostává jen obtížně.Mikroorganismy, mykozy jej nutně potřebují ke své činnosti.Pak založený travní kompost netleje, ale hnije(i když asi smrdět nebude).Jistá možnost tu je.Pokud bude děda ochoten naslouchat vnučce, pokuste se dědovi navrhnout, aby...

Aby zaplnil jámu pokud možno najednou.Tímto procesem (hygienizace) znikne teplo, které po dobu několika týdnů zničí semena plevelů,chorob.Pak by měli po fázi očisty nastat tlející procesy,a to se stane tak,že se bude po určité době  komposty často prohazovat.Tím, že se jinak zahnívající základka častěji obrátí naruby, se jednotlivé vrstvy budou lépe provzdušňovat,a tlením rozkládat na humus.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 65.144 (?), 24.6.2014 11:12

Aby zaplnil jámu pokud možno najednou... mam dojem, ze ten pan vykopal jamu, aby se mu do ni veslo co nejvic travy a ne, aby ji zaplnil najednou po jednom sekani (to by musel mit takovych jam vicero) a o kompost mu zrejme vubec nejde, chce se zbavit travy. Pokud do jamy na travu obcas prisype zeminu a poleje vodou, tak by to nemelo zapachat. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.6.2014 11:19

Já bych asi používal ten 900litrový kompostér. Až se zaplní, vysypte částečně rozložený kompost do jámy. Pak naplňte nový kompostér a proces opakujte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 24.6.2014 11:21

jenom nepolévat vodou - to rozjede anaerobní zapáchající kvašení s produkcí metanu a NH4.

Tráva se slehne sama do příštího sekání...

Zemina (nebo ještě lépe starší kompost) působí jako absorbér čpavku = čím více mineralizované organiky, tím lepší absorbér NH4.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 24.6.2014 11:24

Je to jednoduché... to si musí jeden rozmyslet, zda chce kompost, nebo kompost nechce.Ale mám dojem, že pán jeden kompost plastový už má, a ten druhý si udělal sám vyhloubením jámy-tady tedy tuším,že vzniklý kompost žádaný je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 65.144 (?), 24.6.2014 11:34

Ano, ma plastovy komposter (nikoliv kompost) a ten na likvidaci travy nestaci, tak si vcelku rozumne vykopal jamu a travu hazi tam. Obcasne prisypani zeminy (ci kompostu) a politi vodou (prisypane zeminy) se mi osvedcilo, kompost nezapacha. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 24.6.2014 11:44

Pokud bych nechtěl kompost, kompostér bych si pro likvidaci trávy nepořizoval.Protože... vyrobit kvalitní travní kompost je práce navíc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 65.144 (?), 24.6.2014 11:47

Ta mate zrejme pravdu. A jakou mate praktickou a ekonomickou radu pro likvidaci travy? J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika