Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Nářadí a pomůcky > Štěpařský vosk

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.166.20 (?)
3.11.2009 20:12

Pane, takovéhle rady mám nejraději,, / ano ještě jsem při vař. něco přidal, ale to si zatím nechám pro sebe/."  Možná jste neměl psát raději nic. VašekB.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna

Štěpařský vosk

pavel... (111) - xxx.xxx.19.114 (?)
3.3.2009 17:43, počet návštěv: 89905
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Lze nějakým způsobem tvrdý štěpařský vosk znovu dostat do vláčného (tekutého) stavu?

Připojit reakci   

Štěpařský vosk

Maty (946) - xxx.xxx.97.44 (?)
3.3.2009 17:59
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Mirným zahřátím vosku v teplé lázni o teplotě do 50°C. Martin

Připojit reakci

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.176.18 (?)
3.3.2009 18:00

Nahřát, nejlépe ve vodní lázni.           Lída

Připojit reakci

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.128.44 (?)
3.3.2009 18:06

Roztavit a přidat trochu lihu. Za rok se musí znovu, líh uteče. Pozor na oheň!

Připojit reakci

Štěpařský vosk

3.3.2009 18:40

Ještě přidám recept na vosk: Kalafuna (smůla na prase), vepřové sádlo, včelí vosk, v poměru 1:1:1 opatrně roztavit a rozmíchat.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.55.221 (?)
3.3.2009 20:07

Musí to byť čistý lieh alebo môžem aj ovocný destilát?

Připojit reakci

Štěpařský vosk

3.3.2009 20:23

Technický líh. Destilát nevím, ani jsem nezkoušel. Technický líh má prakticky 100% lihu, proto.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.111.225 (?)
12.2.2011 21:19

Môže to byť aj ovocný destilát. Ja osobne pridávam ešte, tak 10% glycerínu. Hlavne podľa toho, na čo ten vosk potrebujem.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

vyslouzil (17237) - xxx.xxx.65.50 (?)
13.2.2011 8:15

Technický líh určitě nemá 100% alkoholu. Maximálně 95, ale nejsem si jistý, zda to není jen něco přes 60.
   Můžete říci něco bližšího o tom přidávání glycerinu? Jaké s ním máte zkušenosti a kvůli čemu jej přidáváte?

Připojit reakci

Štěpařský vosk

vyslouzil (17237) - xxx.xxx.77.39 (?)
3.3.2009 21:33

Do rozvařeného vosku z kalafuny (či smrkové pryskyřice), včelího vosku a sádla přidávám ještě - do chladnoucího trochu 96% lihu a 0,07% metylparabenu - obojí z lékárny. Lze nahradit lihem na pálení a kyselinou benzoovou. Zpomaluje žluknutí sádla.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

VašekB (36) - xxx.xxx.166.20 (?)
3.3.2009 23:26

Učili jsme se na učnáku, že do vosku máme přidávat pouze vepřové sádlo a mouku. V žádném případě rozpouštědla líh a podobné. A tak to leta dělám, pomalu ohřeju přidám sádlo a ta mouka je zdůvodu přetrhávání při nabrání a mazání. Mě to tak slouží čtvrt století a jinak bych to už nedělal. Ránu na stromu beru jako živé.  VašekB

Připojit reakci

Štěpařský vosk

vyslouzil (17237) - xxx.xxx.94.12 (?)
4.3.2009 9:19

Můžete, prosím,  ten recept s moukou napsat podrobněji?

Připojit reakci

Štěpařský vosk

VašekB (36) - xxx.xxx.166.20 (?)
4.3.2009 23:01

No podrobněji, dám od oka hrubou mouku tak asi lžičku na kelímek. Nevím v čem ho dnes prodávají, dříve byl v plechovce asi 200 gramů. Žiju ze zásob hlubokého totalizmu. Vosku v podstatě nic není, jen ztuhnul, to zlepší sádlo a rozhřátí. Ta mouka přetrhává táhnoucí se vosk při mazání. Možná dnes dělají vosk podle jiné receptury ale dělám to podle staré rady mistra pana Vaníčka z Kopidlna kterému vděčím za mnohé a rád na něho vzpomínám. VašekB

Připojit reakci

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.54.27 (?)
4.3.2009 23:37

50 - 60 dílů kalafuny, 30 včelí vosk, po 2 - 10 dílech vepřové sádlo, parafin a asfalt a takových 5 - 10 dílů jemný popel ze dřeva. 

Líh se dává podle toho, kdy se s tím bude pracovat a jak. Pokud se jedná o roubování časně na jaře, kdy je zima, dává se lihu hodně stejně tak jako když se štěpařský vosk nalije do hliníkové tuby třeba od kondenzovaného mléka. A stejně tak, když se jedná o vosk ne na roubování, ale na omazávaní ran. Když se jedná o štěpařský vosk pro pozdější roubování v dubnu a květnu, dává se lihu méně. Líh se nedává vůbec tehdy, když se počítá s ohřevem vosku na nějakém ohřívadle a hlavně když se štěpuje ve velkovýrobě někde v uzavřeném prostoru ve skleníku, kde je ten ohřívač.

Dřevěný popel se dává proto, aby vosk netáhnul při omazavání roubu vlákna. Stejně jako se dává ta mouka a asi obecně nějaký jemný práškový materiál.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

tomast (566) - xxx.xxx.244.15 (?)
5.3.2009 7:33

Zajímavé recepty, děkuji za ně, určitě něco zkusím, zásoby z obchodu dochází... 

Mám jen jednu připomínku k přídavku metylparabenu, ev. benzoové kyseliny do vosku : tyto dvě látky jsou konzervans, nikoliv antioxidans!  Jejich přídavek - za účelem zpomalení žluknutí -  tudíž nemá žádný smysl.
 Žluknutí je (alespoň v prvotní fázi) radikálová reakce a ta prosím běží i ve zcela sterilním prostředí,  antioxidanty jsou vesměs látky tuto prvotní radikálovou reakci terminující. Ani mi není známo, že by se běžně antioxidanty prodávaly (nepočítaje víno s nezanedbatelným obsahem resveretrolu, farmakologické preparáty a přípravek proti oxidaci benzínu od Briggse s obsahem bis- tercbutylfenolu. Tahle sloučenina se běžně dává i do potravin - oleje-  a doporučil bych jej jako smyslupnou náhradu těch dvou konzervaček)
Jinak benzoovka jako mikrobistatikum je účinná pouze nedisociovaná, tzv. v kyselém prostředí - smysluplné použití je v kyselých nálevech, hořčici, kečupu. Ten štěpařský vosk má pH neutrál...

Ještě jednou děkuji za recepty na vosky, mimochodem některé se hodně podobají těm, které si klohním na soustružené dřevěné výrobky.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

5.3.2009 8:06

Vycházel jsem z toho, že vepřové sádlo jako přídavek do mastí v lékárně - adeps suilus stabilisatus se to jmenuje, obsahovalo právě kyselinu benzoovou. V poslední době už se nepřidává, zato mají masti kratší expiraci. 
  Kyselina, kterou přidávám, pravda, není benzoová (ta se snad již neprodává), nýbrž   sorbová. Myslím, že se přidává i do uzenin.  Metylparaben je uváděn jako konzervans mastí k zevnímu použití, taky byl napsán na etiketě koupeného štěpařského vosku. Místo lihu tam byl ještě izopropylalkohol.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

5.3.2009 12:13

Parabeny se přidávají i do zubních past - kvůli vaznosti se k abrazivu (mletý vápenec) přidává želírující látka - třeba celulóza - a jsou v tom navíc mraky vody. Bez poměrně vysoké přísady konzervans by to bylo okamžitě plesnivé.

Co se týče sorbovky, pro její užití platí totéž co pro benzoovku - tj. je účinná v kyselém prostředí, některé mikroorganizmy ji navíc metabolizují za vzniku senzoricky velmi aktivních karbonylových sloučenin (tohle ale vadí třeba u plísňových sýrů, ne u vosku..)

Připojit reakci

Štěpařský vosk

5.3.2009 11:29

V praxi rozlišuji vosky dva:
   1. Jeden, kterým zatírám konce roubů při kopulaci, místa srůstu, které nepřekryje páska, celý spoj při vázání lýkem. Důležité je pouze to, aby se s voskem dobře pracovalo, nevlasatil, nepálil pletiva, trvanlivost není podstatná.  Za pár týdnů, jak rouby vyraší, jeho funkce končí, dál je zbytečný.
     2. Druhým voskem zatírám větší řezné plochy - většinou na starších přeroubovaných stromech. Rány se tu hojí i s ujmutými rouby několik let, některé se úplně nezavalí vůbec. Tady je dobré, aby vosk kryl ránu co nejdéle, nepopraskal, nevydrolil se. Nevadí tolik, když se s voskem o něco hůř pracuje, vyžaduje namahavější roztírání či nahřátí.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

5.3.2009 13:27

Před asi 2 lety jsem koupil stromový balzám- značku si nepamatuji, ale bude toho teď všude plno - žlutošedá barva, v bílé plastové piksle,  pěkně voní, akorát se k ničemu nehodí - špatně se roztírá, táhne a neulpívá na dřevě, takže jsem nad ním zlomil hůl.
Podle těch výšeuvedených receptur by možná stačilo nastavit jej trochu sádlem, naředit lihem nebo izopropylákem(který se tolik neodpařuje), ev. přidat mouku aby tolik netáhl??

Připojit reakci

Štěpařský vosk

richmond (2) - xxx.xxx.6.249 (?)
1.10.2009 10:34
Chcel by som Vás poprosiť o presný recept na výrobu štepárskeho vosku aby som niečo nedomrvil v záhrade a ešte by som chcel radu ako dlho sa dá skladovať takto pripravený vosk ako ho pripravím teraz na jeseň, či sa mi nepokazí do jari a ko zabrániť jeho pokazeniu. môžem nahradiť popol múkou? parafín mám pridať kvapalný alebo v pevnej forme a asvalt? asvalt sa nemyslí ten z cesty? alebo aký? Ako postupovať pri výrobe a vlievaní jednotlivých zložiek? Idem sa pokúsiť o výrobu 1X a nechcel by som to zmrviť Ďakujem veľmi pekne za Váš čas a ochotu Do zdarného rezania a zberania úrody... Richnomd SK
Připojit reakci

Štěpařský vosk

1.10.2009 12:42

Pár receptů máte napsaných výše.
Štěpovací vosk není ideální surovina pro experimenty, může způsobit neujmutí roubu, odrůdy kterou jste třeba těžko sháněl. Jestli Vám záleží na úspěšnosti roubování, raději si hotový kupte. O přídávání asfaltu do štěpovacího vosku jsem neslyšel, ale umím si představit jeho účinek na rostlinných pletivech.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

richmond (2) - xxx.xxx.236.204 (?)
1.10.2009 19:37
Mám nakúpené jednotlivé zložky no nechcem ich miešať ledabolo, myslel som že ako starší a skúsený mi poradíte receptúru, môžem skočiť do záhrad. potrieb ale prečo by som mal zasa pchať peniaze do koncedrnov ked si viem pomôcť aj sám a aj iným... mám strihania a rezania veľa a za malý kelímok zaplatiť sa mi zdá trochu zdieranie a nepatrím medzi tých čo nemyslia ale práve medzi tých čo chcú myslieť a preto som aj medzi vami Dakujem
Připojit reakci

Štěpařský vosk

jirilan (753) - xxx.xxx.79.176 (?)
1.10.2009 20:05

V knihovně si půjčte knihu Štěpování od Bílka- Hanuše.  Tam je návod na výrobu štěpařského vosku a mnoho cenných informací.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

1.10.2009 22:40

Několik let jsem míchal štěpovací vosk z různých poměrů včelího vosku, pryskyřice (kalafuny),  sádla (loje)  a lihu. S přidáváním mouky, parafínu, oleje či asfaltu zkušenosti nemám. V poslední době si kupuji zahraniční vosk po internetu. Je, pravda, drahý, ale krásně se roztírá bez ohledu na teplotu. Neujmutí cenné odrůdy je ztráta větší.
  Na rány po stříhání a řezání vosk zásadně nepoužívám. Jednak je diskutabilní, zda to má vůbec smysl, navíc je to pracné a spotřeba velká. Když už, tak hustá latexová barva (stimulátor a fungicid může i nemusí být) vyjde levněji a bez namáhavého roztírání.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

tomast (566) - xxx.xxx.244.4 (?)
2.10.2009 11:30

Zelený kelímek štěpovacího vosku koupíte všude za pár desetikorun, vydrží mi (při cca 20-30 roubech za rok ) 4 roky - tu cenu za odírání v žádném případě nepovažuji. Aby se tento vosk dobře roztíral, je potřeba ho trochu nahřát na vodní lázni (při mém provozu mi to 3-4x za rok nevadí), někdo znalejší by možná doporučil nastavení malé části vosku (to množství, které v jednu sezónu zpracuji)  sádlem (viz výše).

Většinu surovin, potřebných k přípravě vosku doma, nakoupíte v balení min 500 gr, když připočtu váš ztracený čas, počítám, že vosk vyrobíte daleko dráž nežli to co koupíte hotové v obchodě.

Mám dojem, že asfalt je součástí některých malířských, popř. starších lakýrnických receptur, jste si jist s těmi štěpařskými vosky?

Letos na jaře jsem se pokoušel vylepšit stromový balzám (bílá plastová piksla, téméř neroztíratelné, je toho plno v Baumaxech, viz výše). Podle deklarovaného složení to byla čistá kalafuna+rozpouštědlo, nahřál jsem to a nastavil včelím voskem a vepřovým sádlem, po ochlazení jsem přidal izopropylák (je méně těkavý nežli etanol). S výsledkem nejsem příliš spokojen a jak bylo uvedeno v příspěvku výše, na roubování bych to stejně nikdy nepoužil.

P.S. Z přehledu různých receptur, které se ke mně doposud dostaly usuzuji, že permanentní roztíravosti vosku lze docílit pouze příměsí většího množství rozpouštědla (alkoholy, glykoly) - a v tom taky vidím jejich největší slabinu. Nejlevnější šarže rozpouštědel mají nejvyšší obsah nečistot a hlavně proměnlivou kvalitu, které zřejmě stojí za problémy   popálení pletiv a celkovým  neujmutím  roubů.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

tomast (566) - xxx.xxx.6.103 (?)
24.10.2009 11:16

Snad toto vlákno ještě někdo čte, měl bych jeden dotaz ke složení - spíše balzámů nežli štěpařských vosků:

-některé komerčně vyráběné balzámy obsahují látky, urychlující zavalování rány - jedná se zřejmě o některý z rostlinných hormonů, používaných i při tkáňových kultivacích...

Nemáte tedy někdo představu, o jaké sloučeniny se v tomto případě jedná?

Připojit reakci

Štěpařský vosk

Rony (1072) - xxx.xxx.175.250 (?)
24.10.2009 14:24

Četl jsem, že v Kanadě se skutečně používá na zatíraní velkých řezů balzám na bázi asfaltu. Neřeším teď malé řezy ale velké. Je potřeba si pamatovat, že uřezané dřevo (to co zůstalo) je mrtvé a balzám má jediný účel aby nevysychalo a nehnilo, než je zavalí kalus, tedy to co je těsně pod kůrou a to živé je a toto živé pletivo i když by jste nezatřeli, tak se nic nestane. Obalí se kůrkou a žije a roste dál. Jediné co už neroste a nežije (proto nežije, že byla odňata asimilační plocha - větev s listem a časem odumřou i přísušné kořeny k příslušným už neexistujícím vodivým drahám) je to ponechané a odřezané a proto se to má snahu co nejvíce kazit.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

24.10.2009 16:31

Znám složení asfaltu a osobně bych ho na své stromy nepoužil - mám teď na mysli obsah dráždivých látek, schopných popálit živá pletiva...

V jedné zahrádkářské příručce stojí, že produkty na bázi dehtů jsou použitelné k zatírání jádrového dřeva, které je mrtvé (což vlastně tvrdíte i vy). Dehet mj. obsahuje fenolické látky, tedy sloučeniny působící jako mikrobi- a fungicidy ("karbolová kyselina" se léta používala k  desinfekci piteven). V tomto duchu - ale taky z hlediska nízkých pořizovacích nákladů -může mít jejich použití smysl, nikoliv však pro mně...

Připojit reakci

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.9.33 (?)
3.11.2009 2:41
Předem upozorním, že nejde o rybář. latinu. Dle staršího návodu odsud jsem si taky uvař. št. vosk. Použil jsem hodně v. vosku- domácího z předešlého včelaření- 1. vývar souší, hodně nečistot, ale asi hodně propolisu, něco mouky, sádlo z koupeného dom.prasete, ale divné, při pokoj.teplotě neztuhlo a výsledkem bzl vosk, který v létě nestíká, dobře kryje alepí, netahá se vůbec. Spíše si ho musím naškrábat, v létě do jde lépe, ale i v sobotu, kdy jsem zamazával uřízlé větve po kalamitě při + 5 C šel škrábat a lepil taky.. Ale to hlavní-po jarním dubn. řezu Stanley jsem hodil odř. větve venku do mokr. písku a 1. května jsm narouboval 4 pláně slivky 6 rouby tím Stanley a šly mi 4!. Pak byl 1 vylomený, alwe i tak mám ted 3 stromečky. Ale já roubovat neumím! A tak věřím.že je to jen zásluha toho vosku / ano ještě jsem při vař. něco přidal, ale to si zatím nechám pro sebe/. Vzorky pro analýzu ochotně dodám. Izopropanol se odpařuje daleko rychleji než etanol, proto Vám to tak tuhne. Domácí je někdy lepší- Zdravím Ladaiozk
Připojit reakci

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.166.20 (?)
3.11.2009 20:12

Pane, takovéhle rady mám nejraději,, / ano ještě jsem při vař. něco přidal, ale to si zatím nechám pro sebe/."  Možná jste neměl psát raději nic. VašekB.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

3.11.2009 21:09

Ale já roubovat neumím! A tak věřím.že je to jen zásluha toho vosku...

Vosk roubovat umí!

Připojit reakci

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.9.33 (?)
5.11.2009 2:06

Pánové, nedříve jsem chtěl od "starých psů " posoudit, zda můj postup vaření byl v podstatě správný, To, že jsem pravdomluvný ..., který by se cítil nefér vůči Vám, že něco zatajil, ale zároven jsem nechtěl aby jste okamžitě ze mne začali dělat nepravdomluvného. Takže -věřte nevěřte-můj tajný tip je kofein. Vařil jsem totiž vosk na chalupě kam jsem něco dovezl aněco uklidila žena v kredenci po myších -stavba, stále mají přístup. A tady máš tu mouku, co nahryzala atady jěště rozhryz. kafe. DEJ ho sem taky! A dále jsou 2 skupiny lidí. Jedna, kam patřím, naroubovala za celý život se štěstím 3x merunku- jo a ještě 2 strom. rybízy- a říká roubovat neumím a za tím si stojím. Pak je ta druhá, která se stejnými úspěchy naroubovala už desítky, stovky,tisíce stromků-úsudek si musíte udělat sami Sám se považuji za profesionála v úplně jiném oboru a tak mám občas lehký úsměv podivuji se nad tím co vše si ama. dovolí. Tak stejně by jste se usm. vy při pohledu na mě- rouby po jarním sestřihu, odlamovací nůž na papír a elektrk. izolačka. Bud štěstí amatéra nebo možná ten vosk. Jaro přijde a uvidíme-Lada.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

5.11.2009 7:43

Ke stimulaci tvorby kalusu - (to by z mého pohledu mohlo zlepšit přirůstání roubu) - se používají některé sloučeniny z rozsáhlé skupiny syntetických auxinů, jsou to vesměs substituční deriváty 2 až 4 uhlíkatých kyselin a patří sem i látky, které se v minulosti používaly výhradně jako herbicidy... Stimulační efekt mají i některé triazoly, nicméně na podobný efekt kofeinu jsem nikde v literatuře nenarazil...

Úspěšnost roubování není podmíněna použitím roubovacího nože,  mám dojem, že užití stejného odlamovacího nože na tomto fóru přiznal pan Boštička. Rovněž tak nevidím velký rozdíl mezi "čistokrevnou" roubovací páskou a izolační páskou pro elektrikáře...

Připojit reakci

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.6.16 (?)
5.11.2009 9:42

Také nejsem žádný zahradník profesionál.Čas od času se mi podaří rozmnožit rybíz.Na jabloň Ontario, jsem loni na jaře narouboval Panenské a Matčino.Na klínek.Jako vosk jsem použil starý špalíčkový vosk na běžky.Zbytek stromového balzámu (byl jsem přesvědčen že jej mám),mi kdosi důkladně uklidil.Rouby se mají k světu.Pepík

Připojit reakci

Štěpařský vosk

5.11.2009 9:58

Jsem-li nepozorný, příliš spěchám, nebo vyruší nečekaná návštěva, stane se mi občas, že na něco zapomenu. Napsat cedulku, zatřít roub, občas i zavázat pásku. Protože příroda je nevyzpytatelná, někdy se přihojí i to, co by podle pravidel nemělo. Občas taky naopak. To ale nepovažuji za objev nové metody.
   Experimentovat s neověřenými vosky či způsoby se mi ale nechce, neúspěch je sice cenná zkušenost, ale taky ztráta roku nebo i vzácné odrůdy.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.251.161 (?)
26.4.2010 13:35

p.Vysloužil rád čtu Vaše příspěvky.Nevíte jaký je rozdíl mezi terpentýnem a terpentýnovým olejem? Četl jsem, že na vláčnost ztuhlého vosku je dobrý terpentýnový olej.Nevím kde jej koupit(malé množství stačí deci)Terpentýn se prý dá koupit v barvy laky a prý také v lékarně.Je mezi nimi rozdíl?Kdybych tedy nesehnal doporučený terpentýnový olej(zahrádkář) použil terpentýn, neuškodí to stromečkům? děkuji   Rudolf Vybíralík 

Připojit reakci

Štěpařský vosk

26.4.2010 14:56

Já bych s vosky moc neexperimentoval. Přestal jsem si vařit vosk z pryskyřic, kalafun, loje a včelího vosku. Nádoby se nenávratně zašpiní a vosk není lepší než koupený. Příliš nevěřím ani ztvrdlému vosku zahřátému s lihem. Obvykle zase brzy ztvrdne. Kvalitní vosky -  od dr. Theisse nebo Plantely jsou vláčné v zimě, netečou za vedra . Na ropubování je spotřeba malá, zatírat štěpovacím voskem pouhé rány po řezu mi přijde nesmyslné. Nátěr latexem je snazší a levnější. Podle mě navíc není ani zatření řezných ran nezbytné. Důležitější je respektovat Zahnova pravidla.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

27.4.2010 10:33

p.Vysloužile souhlasím s Vámi, že experimentovat není většinou dobré.Proto raděj přijmu rady, které jsou ověřené. Dekuji za typy dobrých vosků.Literaturu mám nějakou doma, ale nerozumím co myslíte Zahnovými pravidly.Z mé literatury znám jen takto nazvaný způsob roubování a způsob řezu.Mohl by jste prosím stručně naznačit.

děkuji Vybíralík

Připojit reakci

Štěpařský vosk

PP. (5416) - xxx.xxx.147.108 (?)
27.4.2010 13:53
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu) Připojit reakci

Štěpařský vosk

27.4.2010 7:26

Terpentýn(=terpentýnový olej) je směs uhlovodíků, získaných destilací borových pryskyřic. Seženete v prodejnách pro výtvarníky, před lety býval i v drogeriii. Rozdíl je v kvalitě a samozřejmě ceně.

Vzhledem k tomu, že řada receptur obsahuje kalafunu (tedy dest. zbytek z výroby terpentýnu) či různé smoly, stromkům tím neublížíte. Pro ztekucení tvrdého vosku mi přijde smysluplnější použít etanol (nebo něco výševroucího - izopropanol,), který bude spíš po ruce...

Připojit reakci

Štěpařský vosk

27.4.2010 10:20

Děkuji za doporučení.Vybíralík

Připojit reakci

Štěpařský vosk

26.4.2010 14:02

četl jsem v zhrádkáři doporučení na zatírání ran latex, stimulátor na zakořenění bylinných řízků, kuprikol a aby to tak nerazilo je možné přidat trochu zelené barvy na malbu pokojů. Ruda

Připojit reakci

Štěpařský vosk

27.4.2010 12:30

S přimícháváním práškových příměsí (barva, stimulátor, fungicid) se zhoršuje adheze i krycí schopnost disperzní barvy. Přidáním tekutého stimulátoru se mi jednou latex (možná to byl balakryl) srazil.
 Obarvím-li latex, tak obvykle černou (vznikne tmavošedá) nebo hnědou. Zelenou kůru na stromech nemám.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.9.33 (?)
14.5.2010 3:06
Pánové, jak jsem slíbil před rokem, dávám vědět o použití doma vařeného vosku s přídavkem kávy, Přemluvil jsem mlad. synovce na rooubování pláněk-umí to lépe. Na 5 pl. naroub. odrůdou Stanley mu po 14 dnech jedou /plně/ 4 - 5. evidentě zaschlý roub - přeroubováno. Minulou sobotu jsme udělali pokus na vzrostlém pl. dvojáku - na horní straně rouby z odstřihu a n na dolní rouby z konce března. Jsem zvědav na 10 naroub. třešniček ve stejnou dobu - 2 strm. zasch. rouby, ostatní nejisté-uvidíme, tř. je prý svi*a. Pár jádrovin jede dobře. Půjčil jsem vosk obsousedovi, po14 dnech mi hlásil, že ze 4 šv. mu zatím jede 1,ale prý mu jede ořech. Přeji Vašim stromečkům dobrý růst-to taky pomůže A zdravím - Lada
Připojit reakci

Štěpařský vosk

14.5.2010 7:07

Pokud bych přidával stimulátor, asi bych použil čistou látku, rozpuštěnou v alkoholu. Vzhledem k cílovým koncentracím (řekněme 100 mg/kg) to žádná velká kvanta nebudou.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

14.5.2010 7:46

To by bylo ideální, ale kde ji vzít? Práškový stimulátor obsaghuje pár mg naftyloctové kyseliny a kvantum pudru.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

14.5.2010 8:49

Asi nejjednodušší je jít na eBay - indolyloctovka, -máselná i naftyloctová kyselina se dají koupit v množství 1 nebo 5 gr. Za druhou zmíněnou jsou platil před rokem vč. poštovného 3-4 dolary.

Dál existuje komerční preparát Rhizopon, což jsou asi 50mg tablety čistých látek (IAA nebo IBA), určitě je někdo prodává i v ČR..

Připojit reakci

Štěpařský vosk

14.5.2010 8:55

Asi to zkusím. Kvůli vosku teda ne, ten beru už jen originál.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.76.191 (?)
26.3.2014 7:37

je vcelku jedno co je to za lih jde predevsim o dezinfekci

Připojit reakci

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.76.191 (?)
26.3.2014 7:34

dekuji) do vyhledavace jsem zadal (steparsky vosk)dozvedel jsem se odpovedi na otazky vesmiru zivota a vubec ale jen vy jste mi odpovedel dekuji jeste jednou)

Připojit reakci

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.58.114 (?)
23.3.2012 11:58

Prosím o radu, který štěpařský vosk běžně dostupný v obchodě je lepší - Primax nebo Jenten univerzální? Děkuji KB

Připojit reakci

Štěpařský vosk

vyslouzil (17237) - xxx.xxx.92.38 (?)
23.3.2012 12:27

Myslím, že je to vcelku jedno. Všechny u nás prodávané vosky jsou drahé, v chladnu tuhé a mnohé mají již v prodejně zaschlý škraloup na povrchu.  Je proto dobré vosk natlačit do menší lahvičky a tu nosit v chladnu v kapse.  Nebo jej nahradit hustou vodouředitelnou barvou.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

Mittwoch (308) - xxx.xxx.136.244 (?)
25.3.2012 12:54

Zkoušel jsem oba a jsou stejně kvalitní. Primax má menší krabičku a, řekl bych že oproti Jentenu, malinko více zasychá na povrchu. Ale mikrovlnka vše snadno a rychle vždy napraví. wink K ceně vosku - neřekl bych, že je nějak výrazně drahý. Při běžném používání - u mě roubování, zamazání řezných ran ve školce a po střihu po výsadbě, vydrží dlouho. Na větší rány je levnější alternativa: venkovní bílý latex + trochu kuprikolu + trochu stimulátoru růstu + tónovací barva či dřevěný popel. Výsledná cena kilovky této směsi vyjde okolo 100,-. Zdraví Mittwoch

Připojit reakci

Štěpařský vosk

víítek (572) - xxx.xxx.6.16 (?)
27.3.2012 17:53

Jenten je klasika. Mě naprosto vyhovuje.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.148.34 (?)
12.2.2013 16:34

Moje řeč. Český výrobek, prověřená kvalita, registrace u Rostlinolékařské správy. Rozhodně se nedrolí a nestéká. Když je trochu tužší, zahřeji ho ve vodní lázni.  Dá se snadno koupit přímo od výrobce.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

Mart (245) - xxx.xxx.5.93 (?)
24.4.2018 7:12

Tento balzám z latexu + přísady používám léta, je ale zajímavé, že ing.Blažek (Holovousy) doporučuje v jedné ze svých knížek (Pěstujeme slivoně-jabloně) vnitřní latex.Mrkl jsem na složení do technických a bezpečnostních listů a ten vnitřní obsahuje nejměně nějaké látky.Snad je proto více ekologický, pravděpodobně ale nevydrží tolik jako venkovní nebo alespoň univerzální latex.Martin

Připojit reakci

Štěpařský vosk

Mart (245) - xxx.xxx.5.93 (?)
24.4.2018 7:18

V časopise Zahrádkář byla svého času popsána na bázi latexu tzv. roubovací pasta, původ zahrádkáři z Horní Bělé, údajne dělali několik kg této pasty na roubování, tenkrát psali že tam vosk už nikdo nechce používat, jen pastu. Zkoušel to někdo? Martin

Připojit reakci

Štěpařský vosk

vyslouzil (17237) - xxx.xxx.11.254 (?)
24.4.2018 7:57

Natmavo obarvený hustý latex s přídavkem stimulátoru jsem používal roky. Fungoval dobře.Nedostatky byly mizivé - prudký déšť hned po štěpování, nepoužitelný při mrazu nebo hodně silná silná míza ředící latex.

Připojit reakci

Štěpařský vosk

host - xxx.xxx.51.173 (?)
31.3.2019 15:36

připojuji částečné složení vosku jenten :

kalafuna < 30 %
lanolin < 35 %
ceresin < 10 %
terpentýnový olej < 5 %
ethanol < 4 %

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Nářadí zn. Berlan3431.5.2019103287
Tlakový rozprašovač Lidl315.5.20191947
Pozná někdo co je to za nářadí? 35.5.2019987