Samozavlažování (nejen) truhlíků



host - 29.162 (?) 
8.2.2007 9:25, zobrazeno: 17235x
Určitě mnozí také řešíte problém,  jak zajistit  optimální  dostatek vláhy  rostinám pěstovaným v nádobách (myslím nejen truhlíky, ale i systémy pěstování např. v bednách a v pytlech na balkónech) , v situaci, když nemůžete  zajistit denně zalévání. Všelijaké  systémy kapkové závlahy jsou pro hobby pěstování moc drahé. Zkusil jsem knoty, ale mám pocit , že např. rajčatům to nestačí, zkusil jsem široké knoty ze skelné tkaniny   (na opravy laminátových lodí) , ale při stříhání se rozpadá, nehledě k tomu, že se težko shání.   Chtěl bych zkusit izolační desku (skelná vata),  kterou bych umístil pod substrát s tím , že vy přesahovala do nádoby z vodou a zálivka by probíhala vzlínáním vody do skelné vaty . Máte s tímto tématem nějaké praktické zkušenosti??   
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 15.1.2011 23:54

Knoty jsou nejlepší flanelové /staré tepláky, košile/. Tyto knoty musí být hodně široké. Pruhy látky /lépe vzlína voda než po skelném vláknu/ musí procházet celým sloupcem substrátu. Rostlinka /rajče, okurka nebo bonsaj/ si nasají tolik kolik potřebují. Příští léto dáte nové látkové knoty a to tak, že rostlinu vyklepnete z květináče otvorem - otvory prostrčíte látkové knoty a ty přehodíte přez horní okraj nádoby a zafixujete gumičkou, nebo vám někdo přidrží pruhy textilu. Potom můžete rostlinku vrátit s původním kořenovým balem, nebo dodáte nový substrát a do toho zasadíte rostlinku. V podmisce musí být vždy voda ve které jsou volně smáčené začátky textilních knotů.. Textil musí být volně prostrčen otvorem! Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 210.193 (?), 16.1.2011 16:49

na tomto diskusním foru jsem se dočetla, že existuje hydrogel, který se přidá do zeminy a zajišťuje vláhu, proto jsem se minulý týden ptala v semenářství na hydrogel, bylo mi řečeno, že se nevyrábí, ale že mají nějaké granule, které si přádávají k rostlinám a zajišťují jim vláhu, měli malí kbelíček s těmito granulemi, snad 3-5 kg za 225 kg, jelikož jsem ještě musela dál cestovat a bylo to pro mě těžké, tak jsem to nekoupila. Ale určitě se tam zas zastavím a přečtu si návod a snad to potom koupím. Bylo by to pro mě řešení, kdybych to mohla dát do truhlíku a zajistit tak vláhu po dobu, co nejsem na chalupě. také jsem někde přečetla, že se dají dát na dno truhlíku jednorázové pleny, které mají v sobě gel. Chci to zkusit. Veruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.242 (?), 16.1.2011 17:14

Verčo, nebyl to náhodou zrovna ten vermikulit co jinde radila Kozička? Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 152.34 (?), 16.1.2011 19:39

Hydrogel je typ polymeru, který dobře váže vodu (jsou z něj třeba kontaktní čočky). Vermikulit je minerál. Jak hydrogely, tak vermikulit je možno používat jako půdní kondicionéry, které dokážou zadržet vodu, která tak třeba v lehkých půdách neodteče nebo se neodpaří, a zůstane (ale ne ze 100 %) dostupná rostlinám.

Používám hydrogelový kondicionér na chalupě, protože tam půda neobsahuje žádné jíly, které funkci zadržování vody také dobře plní. Přestože se záhony nikdy tak nevyhřejí jako truhlíky, tak v létě po 5 dnech bez zalití stejně vyschnou. Rostliny v horkém suchém létě samy hodně odpaří, takže i když se použije třeba hydrogel, půda stejně vyschne. Proto jsem se na chalupě vzdala truhlíků na oknech a mám jen na terase dva doma upravené velkokapacitní samozavlažovací květináče.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 57.149 (?), 13.2.2017 13:10

Bude fungovat samozavlažování truhlíku tímto způsobem? Tzn. dva truhlíky vedle sebe  - v jednom voda, v druhémm normálně zemina - knoty po celé "šíří" boční strany truhlíku přes okraj z jednoho do druhého. 

Bude jako knot fungovat silná bílá geotextílie?

Ať nezkouším co už někdo vyzkoušel.

Díky

Pavel


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.178 (?), 13.2.2017 14:52

Na tomhle principu mám udělanou "bažinku" pro vlhkomilné rostliny u jezírka. Voda sákne pruhem hnědé geotextilie (bílou jsem s ohledem na barvu nezkoušela).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 125.3 (?), 6.6.2017 20:24

Osobně mám nejlepší zkušenost s truhlíky typu "Lebiš", což jsou vlastně dva truhlíky nad sebou. V horním jsou otvory pro knoty (dle potřeby až 5 ks), v dolním truhlíku je voda (cca až 5 litrú), což vydrží skoro na 1 týden.

Používám skoro 10 let a bez chyby.laugh

Před dovolenou jsem však řešil problém, jak přežijí 14 dní. Za zhluba 15 Kč jsem koupil infuzní soupravu a použil 5 l lahev od pramenité vody ze supermarketu, kterou jsem zavěsil výš než truhlík. Po troše laborování jsem doladil průtok, aby přítok byl zhuba stejný, jako úbytek vody ze spodního truhlíku, takže jsem měl v zásobě 10 l vody smiley.  Povedlo se

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika