Rýč



Zahradnik72 - (28) - 84.204 (?)
24.4.2018 0:14

Měl bych otázku stran zakončení "lopaty" rýče - oblouček nebo špička?

(Nejde mi o rovnost/nerovnost topora*, ani o to, jestli je to Fiskars nebo něco jinýho a kupodivu ani o samotné rytí.)

Jde mi o "obrývání" zbylých pařezů a jejich kořenů v zemi (většinou menších, které si pak vytáhnu zvedákem sám). Někdo tady nebo v něketrém z "rycích" vláken zmiňoval (před mnoha lety), že vyrýval peřez špičatým rýčem. Já si chci koupit nový rýč a nikdy jsme doma neměli špičatý, vždy ploché. Když jsem tím chtěl přeseknout kořen v zemi, věděl jsem, že nesklouzne. U špičatého se bojím, že pokud se netrefím přesně špicí, ujede mi do boku.

Jak jste na tom s kořeny a rýčem?

Díky

-----------------------------------

* Možná i toporo hraje roli - seknu s tím křivým (ergonomickým) stejně dobře jako klasickým rovným toporem?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 157.179 (?), 30.9.2010 17:10

Je otázka, zda mluvíte každý o stejném rýči. Fiskars vyrábí 4 druhy rýčů. 3 by se ani rýči neměly nazývat. Jeden je špičatý, ten jsem viděl kdysi u jednoho zahradníka, druhý hliníkový, který se hodí pro drobné holčičky na rytí v písčité půdě jižní moravy. Třetí, výrazně zahnutý je něco mezi rýčem a lopatou a je pro hloubení jam např. na sázení stromků. Až poslední je skutečný rýč. Má čepel rovnoběžnou s rukojetí před jejím zahnutím a ten můžete použít v omezené míře místo sekery.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 30.9.2010 17:38

Na stránkách e-shopu Fiskars se prodává 6 druhů rýčů v kategorii Rýče a lopaty a jeden hliníkový v kategorii Lehké zahradní nářadí (co jsem o něm psal výše),  to nepočítám různé polní lopatky a rycí vidle. Tedy minimálně 7 druhů rýčů. Mým favoritem je rýč zahradní špičatý - má zahnutou rukojeť a špici na jílovitou a kamenitou půdu. Předpokládám, že většina diskutujících má na mysli právě ten.
   Jinak pro paní konvalinku - máme všude po zahradě velmi podobnou půdu, ale záhonky po pár letech kultivace, přísunu hnoje, kompostu a písku lze lehce hlinikovým rýčem porýt. Nechce se mi věřit,, že po sklizni mrkve,  rajčat, cibule či salátu musíte naskakovat na rýč, aby vniknul do půdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 30.9.2010 18:58

Já bych paní skoro věřil. Každoročně orám celou plochu zeleniny a tam, kde jsou pěšinky mezi záhony - zvláště když je suchý podzim - má mašinka dost práce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 1.10.2010 12:08

Po pár letech přísunu tun koňského hnoje, jsme ve fázi, kdy už se tam na jaře dá skoro dobře vysazovat  Na podzim jsme jedinkrát zkoušeli použít orbu kultivátorem (lidově terou) a bylo to tak, že jsme ji s mamkou tahaly na laně a otec tlačil - nadření jak ...  (nechtěla jsem to ujíždět těžkým traktorem) Ovšem už to zase pár let orá traktor Zetor 80ka - jelikož tchán byl naštvaný, že tam teru odvaří. Nad rytím celé zahrady se ani nedá uvažovat... Jelikož letos pořád prší, mrkev jsme vyrývali výceméně za mokra a v té naší,,modelíně" ne, že byl problém urýt drn(měl co dělat i manžel) ale ještě z něho nějak vydolovat tu mrkev

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zahradnik72 - (28) - 84.204 (?), 24.4.2018 0:14

Měl bych otázku stran zakončení "lopaty" rýče - oblouček nebo špička?

(Nejde mi o rovnost/nerovnost topora*, ani o to, jestli je to Fiskars nebo něco jinýho a kupodivu ani o samotné rytí.)

Jde mi o "obrývání" zbylých pařezů a jejich kořenů v zemi (většinou menších, které si pak vytáhnu zvedákem sám). Někdo tady nebo v něketrém z "rycích" vláken zmiňoval (před mnoha lety), že vyrýval peřez špičatým rýčem. Já si chci koupit nový rýč a nikdy jsme doma neměli špičatý, vždy ploché. Když jsem tím chtěl přeseknout kořen v zemi, věděl jsem, že nesklouzne. U špičatého se bojím, že pokud se netrefím přesně špicí, ujede mi do boku.

Jak jste na tom s kořeny a rýčem?

Díky

-----------------------------------

* Možná i toporo hraje roli - seknu s tím křivým (ergonomickým) stejně dobře jako klasickým rovným toporem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 181.248 (?), 24.4.2018 5:32
Je to tak jak se domnívate, sveze se. Alespoň ty klasické špičaté nebo tvarově velmi podobné. Já zase mám obrácenou zkušenost - naši vždy kupovali spíš špičaté. Ty jsou spíše na tvoření děr. Navíc se špička lehce ohýbá a po čase až chronicky vlivem častého ohýbání materiálu. Možností by byla jen mírná oblina, ale i tak si myslím že rovný sekne nejjisteji. Špici netrefis skoro nikdy, jen nechapu, když "to" obryju jednou max. dvakrát jsou kořeny všechny presekle a není už co vytahovat. Otázka je zda nevymlatit pařez radsi celý. Zdaretz K. z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zahradnik72 - (28) - 84.204 (?), 24.4.2018 6:38

S pařezem máte možná pravdu, nicméně šlo mi o to sklouzávání při přeseknutí kořenu.

Díky za reakci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 24.4.2018 7:40

Netuším, jaké přesně máte rýče, nicméně já mám klasický mírně do špičky a rozhodně mi nic nesklouzává. Menší kořeny bez problémů přesekávám rýčem a na větší si beru sekeru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 181.248 (?), 24.4.2018 9:03
Zdvořile Vám popisu jak vypadá špičatý rýč. Podívejte se třeba do knížek pro zahrádkáře typu 1000 rad zahrádkářům, nebo Encyklopedie zahrádkářů od Kutiny a kol. a na ne navazující drobnější publikace. Nebo v jakémkoliv obchodě s tímto zbožím, samostatná plechová nebo i kovaná věc tak za stovku (kovaná samo víc) To Je Špičatý rýč. Pokud máte jen mírnou oblinku, tak je to něco mezi, a podle toho se to tak chová. Není to prostě ani to ani to. Já prostě zas nevím co máte vy. Zdaretz K.z.B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 24.4.2018 9:51

Víte co - těch tvarů je nepřeberné množství, stačí se podívat do nabídky prodejců. Mám jeden z těch prodávaných jako "špičatý". Ale špička je mírnější než jiný prodávaný jako špičatý, kde špička je poměrně ostrá. Takže to poučování si můžete odpustit. Žádná přesná definice neexistuje. A můj špičatý rýč je snadno použitelný na přesekávání kořenů. Tím jsem tedy tazateli odpověděl. Záleží pouze na tom, jak moc špičatý jeho rýč bude, od určitého úhlu už bude přesekávání obtížnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika