Roubovací nůžky



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
18.6.2017 9:39

Za ty tři roky jsem toho změnil víc. Roubovací kleště mám dvoje stejné (druhé jako nevhodný dar), ale nepoužívám je. Neživím se výrobou ovocné sadby a neštěpuju stovky stejných semenáčků - tam by to snad mělo smysl. Kleště si neporadí s extrémně tenkými a tlustými rouby. Těch pár desítek řezů provedu snadno nožem.
   Roubovací nůž jsem taky přestal používat, koupil jsem si několik velikostí ulamovacích nožů a roubuju s nimi. Jejich čepele (používám výměnné, ale neulamovací) jsou tenší a přijdou mi i ostřejší, než umím nabrousit. Řez jde evidentně lehčeji a řezné rány vypadají hladší. Ujímavost je stejná.
    Nestejná síla roubu a podnože nevadí, pokud je silnější podnož. Tedy při klasické kopulaci. Jak je to u kleští, to nevím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 143.2 (?), 20.11.2014 18:57, zobrazeno: 15850x

Měl bych dotaz na roubovací nůžky EXTOL. Máte někdo zkušenosti s těmito nůžkami s roubováním ovocných stromů? Případně poraďte jinou značku.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 161.55 (?), 20.11.2014 19:33

Doporučuji ostrý nůž, praktičtější wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.131 (?), 20.11.2014 19:34

Ježiš jak ten složitý přístroj funguje surprise???     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 18.68 (?), 20.11.2014 19:42

Dobrý den. Paní Lído, není to nic složitého, zdá se mi, že je tam vložený nůž, který provádí tzv. omega řez. Takže jedním stiskem vytvoříte řez v podnoži a druhým stiskem v roubu a pak to krásně spasujete do sebe. Mrkněte na You atd. tam je hodně ukázek, jak se strojově roubuje. Viděl jsem video, kde jedna firma strojově roubuje mnoho miliónů sazenic vinné révy a v pohodě. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.131 (?), 20.11.2014 20:50

Díky za vysvětlení, vypadá to zajímavě... Ale dočetla jsem jen o vinné révě, o stromcích, jak se tazatel ptal, ne.            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 20.11.2014 21:07

Roubovací nůžky jsou použitelné samozřejmě i pro štěpování ovocných stromků. Ovšem určitým omezujícím faktorem je tloušťka roubovacího materiálu, tedy dřevitých výhonů. U révy totiž bývají jednoleté výhony, používané k roubování plusminus stejně tlusté, cca 8 mm. A této tlouštce je přizpůsobena velikost tvarového nože nůžek. U ovocných stromků bývá rozměrová tolerance štěpovacího materiálu mnohem širší. Takže pokud máme k dispozici příliš tenké, anebo tlusté větvičky, může nastat problém, že omega nůž daných rozměrů pro ně nebude optimálně pasovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 18.68 (?), 20.11.2014 21:45

No, já bych jen doplnil, že u všech dřevin které se roubují se materiál nejdříve třídí podle tloušťky. Takže výsledkem je to, že máte velmi přesně daný materiál podnoží o průměru, kterému zase vyhovuje průměr roubů. Ale to se dělá i při roubování nožem. Bylo by kuriózní se pustit ve velkovýrobě do roubování a teprve zkoušet, který roub pasuje průměrem na kterou podnož. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.11.2014 23:12

Já jsem loni těma Extoolkama pár roubů naštěpoval. Něco se chytlo, něco ne, ale koupil jsem je dost pozdě na jaře, takže výsledky nebyly úplně srovnatelné. Myslím si, že pro amatérského ovocnáře to není. Srůstová plocha je o hodně menší než u anglické kopulace, časová úspora je minimální. Problém vzniká nejen u velmi silných a velmi slabých roubů, ale i tehdy,  když podnož a roub nejsou úplně stejně tlusté. Jediný přínos bych viděl u produkčního štěpování, kdy potřebujete co nejrychleji naroubovat na tisíc stejných podnoží tisíc roubů. Co si vůbec neumím představit, jak omega nůž nabrousím, až se trochu otupí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.40 (?), 17.6.2017 23:44

Pane Vyzloužil, změnil jste za ty 3 roky (kdy jste psal předchozí komentář) na roubovací nůžky názor, nebo Vám pořád přijde roubovací nůž lepší?

A pokud úplně přesně nesedí tloušťky podnože a roubu tak to dle vašich zkušeností nefunguje? Nebo tam může být nějaká malá tolerance?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 18.6.2017 9:39

Za ty tři roky jsem toho změnil víc. Roubovací kleště mám dvoje stejné (druhé jako nevhodný dar), ale nepoužívám je. Neživím se výrobou ovocné sadby a neštěpuju stovky stejných semenáčků - tam by to snad mělo smysl. Kleště si neporadí s extrémně tenkými a tlustými rouby. Těch pár desítek řezů provedu snadno nožem.
   Roubovací nůž jsem taky přestal používat, koupil jsem si několik velikostí ulamovacích nožů a roubuju s nimi. Jejich čepele (používám výměnné, ale neulamovací) jsou tenší a přijdou mi i ostřejší, než umím nabrousit. Řez jde evidentně lehčeji a řezné rány vypadají hladší. Ujímavost je stejná.
    Nestejná síla roubu a podnože nevadí, pokud je silnější podnož. Tedy při klasické kopulaci. Jak je to u kleští, to nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika