Otazka pro pana Ivana



Stránky: 1,  2   
host - 96.16 (?) 
30.11.2008 9:22, zobrazeno: 13126x
Pane Ivane. Zminil jste se, ze jste fyzik tak by me zajimal vas nazor. Mam plastovou nadobu o prumeru 2 metry ve ktere je 1 metr vody. Mohl by jste mi poradit? Kdyz do ni dam teoreticky asi 4 pet lahve o delce 1m. Roztrha led nadobu nebo tomu zabrani stlaceni pet lahvi? Dik Radek
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 185.138 (?), 1.12.2008 22:18

Nejsem fyzik, ale 3,14krychl. m vody při zmrznutí zvětší objem o cca 300l.

Odhadnout to je dost těžké, protože záleží i na způsobu promrzání. I kdybych zvažoval rovnoměrné rozepnutí nahoru a do strany, tak potřebujete nechat k úplné deformaci 5% plochy (0,157kv. m). Je dobré chodit rozbíjet krustu, aby voda mohla co nejdéle nahoru. Mi to vychází tak 25 lahví, aby se plast nádrže namáhal co nejméně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 143.60 (?), 1.12.2008 23:06
Dekuju za odpoved. Abych byl konkretnejsi. Je to plastova odpadova jimka 2m na vysku. Jelikoz ji mam postavenou na skale tak jsem ji pomoci sbijecky dostal 40cm pod uroven terenu. Je to velky skalni masiv tak predpokladam, ze nikdy nepromrzne jelikoz ze zkusenosti vim, ze pri odhazovani snehu je pod snehovou hromadou kazdou zimu odtata klenba a navic 1m od jimky tece potok. Zajimalo by me jestli by tez pomohla izolace jimky, ktera by udrzela teplo vznikle rozkladem odpadu a jiz zminovanou teplotu skaly. Pokud by izolace pomohla tak jak silna? Dekuji R.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 21.66 (?), 2.12.2008 0:01

Taky jen z hlavy mám pocit o něco kolem 4% nárůst objemu při změně skupenství a tudíž tento počet pet lahví toto nevykompenzuje a i citem se mi tento poměr zdá malý. A jen souhlas s předchozím příspěvkem, že bude záležet na režimu promrzání. Plast jako takový má určitou pružnost, která ale s klesající teplotu klesá/plast křehne/ a tak bych radši nádrž vypustil nebo likvidoval led.

Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 21.66 (?), 2.12.2008 0:12

Teď ještě koukám, že se jedná o odpadní jímku a říká se, že kanalizace vlivem hnilobných procesů nezamrzá, ale je otázkou provoz či nárazovost provozu jímky. V tomto případě bych řekl, že je nenahraditelná vlastní praktická zkušenost.  Jinak izolaci bych moc nevěřil, neboť aby tato byla funkční, tak by neměla navlhnot, protože pak rapidně klesá její účinnost/ viz mokrý svetr, který nezahřeje/ a u nádoby, která je uložená v zemi by toto bylo dost nesnadné zrealizovat.

Ivan 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 142.52 (?), 2.12.2008 0:43
Koupil jsem domaci teplomer s tepelnym bazenovym cidlem, u ktereho se da nastavit alarm pri kriticke teplote a v pripade poplachu pustim okapovy vyhrivaci kabel, ktery tam strcim. Jeste uvazuji o michadlu pohaneneho potokem. Asi by bylo neprijemne, kdyby to ruplo :o) Dekuji za prispevky a kdyby vas jeste neco napadlo tak budu rad. R.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 2.12.2008 12:38

Pamatuji, že staří zemědělci radili do sudu s vodou vložit kůl, aby led neroztrhl sud. Na můj dotaz, k čemu to je, říkali, že led "vyšplhá" po kůlu (?) Fyzikálně si to vysvětlit nedovedu, ale mnozí to dělají stále. Možná na tom něco bude.
  Proti roztrhnutí nádoby v pohodě stačí, aby měla mírně konický tvar, tedy aby dno bylo nepatrně menší než hladina a stěny mírně šikmo. Led potom nádobu neroztrhne, jenom se vysune výš. Aspoň v mém betonovém jezírku to funguje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 99.214 (?), 2.12.2008 14:25

Zima a led jsou pěkný neřídi. Mně vloni takto bohužel jed zničil plastovou konickou nádobu na vodu tak, ža protrhl dno a je zničená. Byla to cca 300 l nádoba a zůstala skoro plná voda a na jaře byla prázdná a dno provalené.Asi k tomu i přispěla velká hmostnost vody která pomohla tlaku vody při mrznutí:
Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 121.238 (?), 2.12.2008 13:38

Lad narastie objemom oproti vode o max 8-9 %. Samozrejme nie vsetka voda premrzne naraz, pri mrznuti sa uvolnuje teplo, ktore moze spomalit proces a rozhodujuci je aj pohyb vznikajuceho ladu v nadobe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 143.59 (?), 2.12.2008 13:57
Dreveny kul urcite pouziju a co se tyka pohybu vody vyrobim jednoduche michadlo pohanene potokem. Treba to pomuze i bakteriim. R.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika