Obrácené zuby na ruční pila ocasce



Stránky: 1,  2   
host - 234.119 (?) 
9.12.2012 15:28, zobrazeno: 12854x

Od dětství mi říkali, že na pilu se netlačí. Jen tahá. Když jsem pracoval s lupénkovou pilkou , vždycky se list upínal tak, aby zuby směřovaly směrem k držadlu. Dědova ocaska i čepovka měla zuby stejně nasměrované. KDyž dnes procházím železářství, truhlářské potřeby, Baubajzy i Hambajzy-všude se prodávají pilky, jejichž zuby směřují směrem dopředu. crying Pila zabírá jen při pohybu vpřed....pokud se vám ovšem při tomto záběru neprohne. angryProč? Nemohl by mi nějaký truhlář vysvětlit zda toto uspořádání má nějakou výhody? Jaký to má smysl? Nějaký důvod to mítmusí. Přece ten výrobce není jen tak blbej!frown

 Jedinou světlou výjimkou jsou japonské pily (rioba, dozuki...), které měly nedávno dokonce v jednom Hambajzu-tam jsou zuby směřující k rukojeti, aby byl řez rovný a čistý..  

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 149.89 (?), 9.12.2012 16:47

výhodu to ma kdyz potrebuje mít jednu stranu čistě zařezanou a nejde zté druhé strany řezat tak použijete opačny list a vec je vyresena, druha strana býbá vždy více nerovna ale ne vzdy potrebujete mít obě strany perfektní napr pri řezaní kruhového dřezu, zespod korpusu pak jen docistíte pilníkem nebo smirkem nebo vyrezy v zádech korpusu linek otvory pro zásuvky odpady atd

zda je lepsí list se zubama dolu nebo nahoru se říct neda oba řežou dobře asi tak nebo pokud ví nekdo o dalším vysvetlení rad se necham poučit :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 149.89 (?), 9.12.2012 16:56

tak jsem si spatne precetl problém...

popsal jsem přímočarou pilu

Ozubení listů u ocasky směřuje vždy proti upínací stopce, takže pila řeže jen při vratném pohybu listu, nikdy ji nenajdete s opačným ozubením podlémého jeto bezpečnostní prvek ale mozna taky ne no.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.227 (?), 9.12.2012 18:25

Na pilu se samozřejmě tlačí.Síla kolmá k řezu je však o dost menší, než síla potřebná k pohybu ve směru řezu.Člověk jaksi řeže rukama a klouby jsou většinou výš, než je rovina řezu.Výsledná síla je tedy ve směru klouby -zuby pily, rozložením sil je vytvořená zároveň i kolmá síla-tlak na řez.Proto jsou vždy zuby dopředu.Kdyby zuby byly otočeny k rukojeti a řezal byste pohybem zpět, musel byste vždy navíc vyvíjet právě tuto kolmou sílu.Kdybyste řezal předměty třeba nad hlavou, směr sil(klouby-zuby) by byl opačný, takže by bylo výhodnější list otočit, tak aby zuby směřovaly k rukojeti.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 232.108 (?), 9.12.2012 20:39

Díky, využití svislé síly-tlaku ruky považuji asi za nejlogičtější vysvětlení. Až na tu doušku že "zuby jsou vždy dopředu". S tím nemohu souhlasit. A když se podíváte na japonské tesařské spoje a něco si přečtete o jejich nástrojích tak mi snad dáte za pravdu. Mimo jiné zuby směřující směrem k ruce mají snahu se sami zakusovat do materiálu a není proto třeba svislé síly do řezu. Řez je pak mnohem rovnější, nezahýbá a lépe se řeže. Ale uznávám, že to je asi otázka osobního vkusu. Myslím, že každý, kdo si to někdy zkusil by mi dal také za pravdu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 232.108 (?), 9.12.2012 20:41

pár obrázků:


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 232.108 (?), 9.12.2012 20:45

další:


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 29.109 (?), 9.12.2012 20:14

Taky mi od dětství mi říkali, že na pilu se netlačí ale jen se tahá. Ale to plati v pripade, ze s tou pilou rezou 2, kazdy taha z jedne strany. Jinak se spis naopak tlaci (ne nutne vzdy), to si nedovedu moc dobre predstavit jak rezete napr. nejakou vetev, to musi trvat hrozne dlouho, kdyz jen tahate.  J.R. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 9.12.2012 20:48

Samozřejmě, že výjimky existují.Právě třeba na jemné řezy, kdy větší kolmá síla je na závadu.Vy jste se ptal na důvod, proč mají pily zuby obrácené od rukojeti.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 232.108 (?), 9.12.2012 21:30

Já používám u jemných řezů zuby symetrické. Ale díky za vysvětlení, ta přítlačná síla má jistou logiku. Budu k výrobcům osasek shovívavější. Ach jo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika