kosa



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?)
14.5.2014 20:15

kámen je křehký, štípatelný takže by bylo hlavu babky těžké udržet v požadovaném tvaru.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
                     
host - 105.107 (?), 14.5.2014 19:16

Může být babka kamenná? Na zbořeništi domu v blízkosti žulových lomů jsme vykopali kamenný nástroj - asi 20 cm vysoký, na jedné části je kruhová vybroušená plocha. Ostatní část je opracovaná hruběji. Foto mohu mít po výkendu. EM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 14.5.2014 20:15

kámen je křehký, štípatelný takže by bylo hlavu babky těžké udržet v požadovaném tvaru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.2 (?), 14.5.2014 22:00

Naklepávám většinou obráceně (horní stranou kosy dolů) právě z důvodu, který uvádíte. Kosu mám na babce mírně šikmo tak, že ostří je nejvýše. Navíc babka je lehce prohnutá-více než ploska kladiva. Při opačném naklepávání docházelo právě k prohýbání ostří směrem dolů, k babce a ostří směřovalo do země. Takto mne to učil i můj dědeček. A to byl panečku nějaký sekáč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jikok - (48) - 169.89 (?), 4.7.2009 9:15

dekuji za radu, bude to boj, protoze jako levak mam vse naruby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 54.27 (?), 4.7.2009 14:18

Naklepávám špičkou malého kladívka 1 - 3 milimetry kosy. Jestli od špičky nebo od paty je jedno. Začínám na jednom místě a pokračuji k druhému a potom zpátky několikrát za sebou.  Důležité je, aby naklepávané místo leželo přímo na kovadlince, ne ve vzduchu. Naklepávání je hotovo, když ty 1 - 3 milimetry jsou tence rozklepané z cca milimetru silné stěny kosy na cca 2 desetiny milimetru, ale ještě nejsou popraskané.  Posledním projetím srovnávám ostří, aby mělo stejný směr jako zbytek kosy, protože jinak podle strany, ze které se naklepává, je ostří vyhnuto dolů nebo nahoru a nešlo by brousit. Pokud se má sekat nějaká zanedbaná buřeň, naklepávat se nesmí, protože ostří by se na pevných stoncích a kamenech vylamovalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 164.171 (?), 5.7.2009 21:40

Jakou plochou pokládat kosu na babku záleží na jaké babce naklepáváter. Pokud na tupé tak tou co klouže po zemi, pokud na ostré, tak tou druhou. Kosa má být vyklepaná postupně a pak se nevlní aní neohýbá. Dříve bývyly takové štokrdlata na naklepávání, dosud jej mám, a klepalo se dvakrát. Jednou na vytáhnutí ostří a podruhé na jemno na ostří. Proto bývaly dvě ostré babky a nebo kladivo s dvěma nosy. Pokus se klepalo na tupé babce, tak štokrdle mělo jen babku na jedne straně a nebo jednu tupou a druhou ostrou. Mám i vymačkávací lis, kde dvě kovydlinky se po sobě odvalují pomocí páky a tím vytahují ostří.

           Hezký den Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.210 (?), 4.6.2011 10:37

Tomu štokrdleti se říká "dědek".

Jiří

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 174.65 (?), 6.7.2009 9:26
164.192. Nezáleží jen na výšce, ale i na postoji, a také na kose, pod jakým úhlem má vytočený úchyt. Díval jsem se na kosy po mých předcích, i po předchozích majitelích našeho stavení, a skoro všechny kosy mají více či méně seříznuté kosiště.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 6.7.2009 12:50

A hlavně záleží na rukách, které ji drží. Mám kosu, kterou mi připravil strýc, o kterém vím, že to s kosou umí. Já jsem s tou kosou schopný poséct jen nějakou lebedu nebo kopřivy. Když chci s tou kosou posekat trávu, tak padne tak každé druhé stéblo, posekaná plocha vypadá hrozně, tak nějak tam jsem byl tam ne. Ovšem když tu samou kosu veme do ruky někdo, kdo to umí, třeba má matka, tak za ní zůstane pěkně rovně posečená tráva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.6 (?), 17.7.2009 16:47
Čtu pozorně diskusi, ale řekněte mi, kosa leží na babce hřbetem ode mne nebo obráceně. Nebo je to jedno?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika