kosa



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?)
14.5.2014 17:20

asi to bude patrné z obrázku Babky s vodícím čepem a dvou kloboučků.

Dále pak babky ploché a úzké. Ještě by to chtělo obrázky příslušných kladiv k babkám do páru.

pomůcka k naklepávání
pomůcka k naklepávání
babky
babky
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
jikok - (48) - 169.89 (?), 3.7.2009 21:03

tak jsem se probral diskusi, koupil babku i ten forichtung na naklepavani. Ale nikde jsem se nedocetl, jestli naklepavani zacit u spicky a nebo u toho sirokeho konce. Kdo poradi?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 132.42 (?), 13.5.2014 18:57

kuje sa od paty ku spičke a nazad pomaly opatrne a rovnomerne sa taha na babke pasik 2 az 3 mm stary kujon

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 54.191 (?), 14.5.2014 9:54

Je to celé špatně, takto se dá nejsnáze vyrobit pukavec. Dobré rady se lehce najdou v jiných tématech pro kosu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 174.65 (?), 3.7.2009 21:26
Pro 168.12: Záleží jak je člověk vysoký. Já měřím přes 190 cm, a pokud kosiště neseříznu tak už je kosa nahoru vytočená moc.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 164.192 (?), 3.7.2009 22:44

Já měřím 189 a kosa není vytočená moc.  A k předcházejícímu dotazu na klepání kosy. Kosa se klepe od paty ke špičce. Na Babku se pokládá tou stranou kterou kosa neklouže po zemi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 7.87 (?), 4.7.2009 7:39

Mistři v naklepávání, které jsem znal, jsou už dneska většinou mrtví, ale pokud se pamatuji, pokládali kosu na babku stejnou stranou, kterou klouže po zemi. Já to tak dělám stejně. 
Řekl bych, že hlavní věc je výsledek - tím je ztenčené ostří, které se nesmí zvlnit a to nezávisí na tom, jak je kosa vůči babce orientovná, ale do jak širokého pásku ostří se tluče.

Jinak mám pocit, že naši předkové nepracovali s kosou stylem, že by nejprve totálně zrasovali ostří a pak museli dlouho naklepávat. Kosa se prostě průbězně ladila, tak jak přicházely větší akce. Snažím se pracovat podobně - moc toho už dneska nenasekám - ale kosu zlehka naklepu během 10 minut.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.8 (?), 5.7.2009 21:35

Plně souhlasím s tou polohou kosy při klepání - má být jednoznačně v takové poloze jako při sekání, nikoli v obrácené poloze. Naklepáváme-li ji v poloze, kdy je na babce ta plocha, která při sekání klouže po zemi, je to jediný správný způsob. A také si nepamatuji, že by někdy onen profík, o kterém jsem se tu již jednou zmiňoval, klepal v obrácené poloze. Důvod je, jsem o tom přesvědčen, zcela prostý ale důležitý. Při naklepávání dochází k velmi mírnému vyhnutí úzkého okrajového pásma ostří směrem vzhůru - je takřka nepozorovatelné, ale dobrý pozorovatel si toho musí všimnout. Při sekání je potom ostří touto svojí polohou do jisté míry chráněno před vlivem abraze od eventuálního občasného kontaktu kosy se zemí. Takto kosa sklouzne jakoby "po břiše" a ostří je vystaveno škodlivým vlivům jenom minimálně - nemluvím samozřejmě o kopancích kosou do země. Pokud bychom naklepávali v obrácené poloze, bude tomu právě naopak a dokonce se situace oproti výchozímu stavu ostří zhorší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.5.2014 10:12

Jsou babky ploché a babky špičaté. K babce ploché patří šičaté kladívko a naopak ke šičaté babce použijete klasicky ploché kladívko. Poloha kosy je pak spodní stranou k plochému nástroji. Pokud máte kloboučkový naklepávač, pak za ostrý nástroj se považuje klobouček.

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 108.13 (?), 14.5.2014 17:10

Jsou babky ploché (čtvercové, obdélníkové) a babky „úzké“. Používat běžné zámečnické kladivo je krajně nevhodné. Ke klepání na ploché babce se používá oboustranné kladivo a ke klepání na babce úzké, jednostranné kladivo. Nosy a ploska jsou odlišné od jiných kladiv. Pak bych měl dotaz pane SvK, co znamená „ za ostrý nástroj se považuje klobouček“. Můžete to nějak rozvést.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 14.5.2014 17:20

asi to bude patrné z obrázku Babky s vodícím čepem a dvou kloboučků.

Dále pak babky ploché a úzké. Ještě by to chtělo obrázky příslušných kladiv k babkám do páru.

pomůcka k naklepávání
pomůcka k naklepávání
babky
babky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika