Mulč z ořechových větví



host - 113.29 (?) 
18.3.2012 14:27, zobrazeno: 22692x

Dobrý den, dá se použít na mulčování záhonů ořechové dřevo? Máme poražený velký ořech a zdá se mi škoda ty větve spálit. Chci je podrtit a použít. Bude mít tento mulč nějaký negativní vliv na růst rostlin? A jak skladujete tuto štěpku, když ji máte větší množství? Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 164.4 (?), 18.3.2012 14:51

je tady několik vláken o mulči, jen pohledat... mulčovací kůra, kůrový mulč, je tam i o ořechu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 113.29 (?), 18.3.2012 15:40

Já jsem ty vlákna četla, ale stejně v tom nemám jasno, tak jsem vznesla dotaz. Ořechové listí dává většina lidí jenom k ořechu a na drcené ořechové větve nemám ujasněný názor. O skladování jsem zatím nic nenašla. Budu mít tohoto materiálu vetší množství a záhonky se budou teprve zakládat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 164.4 (?), 19.3.2012 10:22

ořešák je hořký, kyselý,některé rostliny ho nemusí dobře snášet, je to loterie, štěpku uskladňuji a suším v bednách od zeleniny a ovoce ze supermarketů přes zimu ve skleníku a přes léto pod balkonem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.182 (?), 19.3.2012 10:50

Listí ořešáku obsahuje látky brzdící růst rostlin, předpokládám, že se dřevem to bude podobné - ale je to jen předpoklad...       Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 152.34 (?), 19.3.2012 12:26

Samotnou mě to zajímá, a našla jsem celkem solidní článek ze zemědělky v Ohiu, který má vcelku praktické výstupy.

Ohio State University Extension
Black Walnut Toxicity to Plants, Humans and Horses
HYG-1148-93
Richard C. Funt
Jane Martin

Z tohoto článku orientačně přeloženo do češtiny:

"Kořeny ořešáku černého (Juglans nigra L.) a ořešáku šedého (Juglans cinerea L.) tvoří látku označovanou jako juglon (5-hydroxy-alfa-naftachinon)."...

"Řada rostlin, jako jsou rajská jablka, ostružiník, borůvka, azalka, kalmie, rhododendron, borovice smolná a jabloň, jsou-li pěstovány v kořenové zóně těchto stromů, může být během jednoho nebo dvou měsíců poškozena nebo zajít,. Toxická zóna má v případě dospělého stromu průměr asi 15 až 18 metrů, bráno od kmene, ale může být až 25 metrů."...

"Na juglon nejsou citlivé všechny rostliny. Řada stromů, vinné révy, keřů, pokryvných rostlin, letniček a trvalek bude v blízkosti ořešáku růst."...

"Juglon je špatně rozpustný ve vodě a v půdě není velmi mobilní.
Listy ořešáku je možno kompostovat protože se toxin, vystavený vzduchu, vodě a bakteriím, během dvou až čtyř týdnů rozloží. V půdě může rozklad trvat až dva měsíce. Listy ořešáku je možno kompostovat odděleně a u hotového kompostu pak testovat toxicicitu na semenáčcích rajčat, které se v něm pěstují. Mulč z pilin, čerstvé piliny nebo štěpky z prořezu stromů se pro rostliny citlivé na juglon, jako borůvky nebo jiné, nedoporučuje. Kompostováním kůry po dobu nejméně 6 měsíců se však získá bezpečný mulč i pro rostliny, které jsou citlivé na juglon."

Následuje seznam rostlin, které jsou citlivé vůči juglanu a rostlin, které jsou vůči jeho působení odolné, Seznam je zajímavý, ale dlouhý.

Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 113.29 (?), 20.3.2012 6:13

Děkuji za vyčerpávající odpověď.

Jenom si nevím rady s kompostováním kůry? Měla jsem za to, že se kůra skladuje v tenké vrstvě, aby se nerozkládala. Mám v plánu tuto štěpku dát do pytlů, které se používají na zeleninu, jsou takové sítované. Předpokládám, že ten mulč v tom proschne. Dojde i tak k odbourání juglonu? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika