Mulč a žížaly



host - 225.35 (?) 
19.4.2012 10:21, zobrazeno: 5919x

Zajímaly by mne názory na zamulčované plochy (+ netk.textilie) a vliv na přirozené procesy v půdě včetně žížal. Mám na zahradě naštěstí kvalitní černozem, kde je kupa žížal ale také čarověníky borovic a to na plochách které nejsou zamulčovány, takže je to souboj s trávou... Mulč by byl řešením ale nevím, jestli nevyženu žížaly a zastavím tak přirozené procesy v půdě, takže ji vlastně zhorším?  Díky za názory 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 126.48 (?), 5.6.2012 19:29

Mulč udržuje svrchní vrstvu půdy pro žížaly dle mého názoru ideálně vlhkou, nebrání přístupu vzduchu, nemění výrazně pH půdy, tlumí teplotní výkyvy a déšť. Takže by měl žížalám spíše prospívat. Nejsem si jist neškodností textilie, pokud jde o možnost přístupu žížal k potravě na povrchu. Pokud nebude zakrytý pás příliš široký, nebál bych se toho. Epigeické a endogeické druhy si potravu najdou vedle a pod mulčem se jim bude dobře bydlet. Takže budou krásně přihnojovat rostliny a kypřit půdu. Trochu složitější to mohou mít jen hlubinné žížaly, které si budují vertikální chodby a jsou v tom dosti pomalé. Ty ale představují jen jednotky procent z celkové směsi žížal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 5.6.2012 19:48

Tak já mám zkušenost úpně jinou... mám hnusnou slínovici a jelikož dva měsíce nepršelo, je už i ona suchá na prachfrown Žížaly se v ní prakticky nevyskytují - ani ve vlhké(to je lepidlo a neprorazily by towink ) s vyjímkou květinových záhonů, které hnojím koňským hnojem (kompostovaným) a ploch pod keři, které jsou zamulčované textilkou a kůrou a je tam tudíž pořád trochu vlhkosmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika