Vyplatí se bruska na retězy motorových pil?



host - 70.254 (?)
18.5.2008 10:58

V roce 1962-64 na zákl.voj.službě.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 70.254 (?), 18.5.2008 10:58

V roce 1962-64 na zákl.voj.službě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 213.115 (?), 18.12.2007 21:29

Dá se nabrousit s bruskou Einhel řetěz (např. Dolmar 3/8 typ 099), který v manuálu předepisují brousit na 10 stupňů, nikoliv kolmo (90 stupňů)? Zmíněnou brusku mám, ale tyto úhly nastavit nelze(brousí kolmo - 90 st.), zatím jsem to nezkoušel. Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 18.12.2007 21:47

Tento profi hranatý řetěz běžně na brusce SKS brousím. Ta odchylka od vodorovné roviny je znatelnější u ostření pilníkem, než u brusky. Je třeba dodržet úhel řezného zubu a správně nastavit hloubku - nezabrušovat hluboko, nebo naopak příliš málo. U profesionálních brusek je možnost nastavení dokonalejší a to je správné, neboť takové nářadí musí mít vyšší parametry, což také souvisí s cenou. Ale kdyby SKS brousila špatně, tak tu o ní nenapíšu pozitivní ani slovo.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.115 (?), 18.12.2007 21:54

Děkuji moc pěkně za vaši rychlou odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.89 (?), 1.1.2008 12:16

Já si myslím že jsou to vyhozené peníze. Někdo tam píše, co stojí pilníky. Cena je 35 kč. Při výrobě 50 m dřeva vám musí vydržet tak 5 let. A stačí k tomu jednoduché vodítko za 120 kč, kde jsou i úhle broušení. A za cenu brusky je lepší koupit novou lištu + 2 řetězy a máte na 10 let vystaráno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 176.230 (?), 1.1.2008 14:18

samozrejme existuje "pilcicky kurz" a "osvedcenie" pre pilcikov, nie som si isty, ale napr. zivnost bez toho nejde, ale ja uz peknych par rokov pracujem v lese, predtym hobby (vo vlastnom, niekolko 100 kubikov rocne), teraz niekolko 100 kubikov mesacne spolu s kolegom (on "papiere" ma, ja nie)... tu nejde o to, ci niekto ma "papier" alebo nema, tu ide skor o zdravy rozum a dodrzanie pravdiel bezpecnosti pri praci... zial vodicak sofera nerobi a ani "papiere" nerobia pilcika... ked si pojdete dat urobit kupelnu, tak rva co vas bude zaujimat je praca toho konkretneho obkladaca, ked sa vam bude pacit, bude kvalitna nebudete pozerat ci ma maturitu, vyucny list, alebo je to napr. kadernik, ktory perfektne ovlada robit obklady...

zdravy  rozum v lese nenahradia ziadne "certifikaty"...

co sa tyka brusky na retaz, tak tych par rokov v pohode fungujem s pilnikmi, bruska mi nechyba a pravdupovediac poznam 1 pilcika, ktory ma brusku, ostatni pouzivaju pilniky... u nas sa traduje, resp. drzime sa toho, ze 1 retaz  pilnik, niekedy aj 2 pilniky... nikto nema cas "hladkat" retaz a setrit na pilniku, ked to stoji 40skk a skatulka cigariet 80skk :) jednoducho je to spotrebny material... pila sa brusi vacsinou 2-3 denne, pri praci na sklade je to castejsie....

dobre nabrusena pila je zaklad, nejde len o to, ci sa pri tom moze poskodit lista, motor alebo cokolvek ine, ale jednoducho to brzdi pracu a mna osobne to extremne znervoznuje, teda pri naznaku, ze je retaz tupa hned ju "pretiahnem"  a rezem dalej...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 1.1.2008 15:57

Nutí mne to reagovat na příspěvek, který preferuje, koupi nové lišty a dvou řetězů. Prosím poraďte mi kde koupím za 1000 Kč lištu 40 cm a dva řetězy... Dříve byli lidé rádi každému pokroku, tak mi je divné, že se dnes někdo brání ulehčení a zpřesnění práce, jinak je mi do toho jak si kdo brousí řetěz, s prominutím houby. Mrzí mne však jedno, ta skutečnost. že většinou ti co nemají zkušenost např. s bruskou křičí, že ji nepotřebují. Považuji toto jednání za běžnou nemoc českého národa (hold ten Švejk je znát). Pro mne je hold jednoduší vyrazit na dřevo s 2 až 3 mi dobře nabroušenými řetězy. Přehozený řetěz mám během chvilky, otočím i lištu a v pohodě řežu dál. Vytahovat pilník a mordovat řetěz na koleně mne ani nenapadne. To, že lidé vyhazují peníze za mnohem větší (nesmysly), než je bruska řetězů, vědí snad všichni! Osobně se domnívám, že v mém případě se bruska určitě vyplatí. Deset nabroušení řetězu a investice je doma. Na vysvětlenou dodávám (nabroušení ve firmě a režie dopravy), mne vychází na tyto peníze. Pokud mi tedy někdo sežene lištu a dva řetězy, které se nemusí brousit, za cenu brusky (1000 Kč), je tato k prodeji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.89 (?), 1.1.2008 18:03

Rád bych se vám omluvil pane Kohoutek, jestli se vás můj názor dotknul. Ale je to můj názor, ne doporučení. Profi lištu + 2 řětězy seženete běžně za 1400 - 1600 kč (podle délky). A pokud si neumíte nabrousit řetěz, jak říkáte na koleně pilníkem, tak stačí v lese jeden kamínek... tím nezatracuji brusky. Asi na to koukám jinak. Živil jsem se 20 let jako dřevorbec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 176.117 (?), 1.1.2008 18:46

p. Kohoutek, zda sa mi, ze pisete dost podrazdene :( nabrusit pilu v lese trva priblizne rovnako ako vymena retaze, ta retaz sa zvycajne nezatupi tak extremne, ze ju treba brusit na bruske, ale staci 1-3 pretiahnut lahko pilnikom a retaz je v pohode... skutocne si myslim, ze rucne brusenie je setrnejsie a tiez nepoznam nikoho, kto by si chodil brusit pilu niekde do firmy a pocital este dopravu, ten kto si nevie nabrusit pilu " na kolene v lese" nech s nou ani nereze a nepouziva ju... byvam v dedine, kde je asi 30 partii drevorubacov (partia t.j. traktorista a 2 drevorubaci) a poznam jedneho, ktory ma brusku (aj to len kvoli daniam si ju kupoval na konci roka)

osobne vidim opodstatnenie v takej bruske, ked je retaz velmi znicena, niekedy sa stane, ze sa zareze do kamena, ktory drevorubac nevidi a zuby treba zbrusit na polovicu a pilnikom sa treba s tym viac pohrat, vtedy by bruska bola dobra... ale obhajovat brusku pokrokom a neviem cim nie je velmi namieste... urcite veci sa oplati robit tak ako sa robili davno, teda pekne rucne a pilnikom...

koniec koncov, nech kazdy robi tak ako uzna za vhodne, co mu viac vyhovuje...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.107 (?), 1.1.2008 18:58

No, ono je to tak, že dřevorubec v lese řetěz obtahuje několikrát za šichtu. Jednak to umí jednak potřebuje aby ten řetěz byl stále co nejostřejší a aby mu co nejdéle vydržel. A řetěz z lišty sundá v lese jedině když se vážně poškodí třeba o kámen.  Na druhé straně i on může potřebovat čas od času srovnat třeba délku zubů a proč to dělat pilníkem, když je k mání, v dnešní době za blbejch tisíc korun bruska, která to umí. Těch tisíc korun nijak nezlehčuju já peníze taky netisknu a ani nenacházím na ulici, ale zas to není suma, která by většinu z nás položila, takže ať je návratnost jaká chce, kdo řeže MP tomu se bruska více či méně hodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:43
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika