Vyplatí se bruska na retězy motorových pil?



host - 70.254 (?)
18.5.2008 10:53

Mám italskou od fy.Zeman, asi1900Kč, Broušení je přesné, musí se to seřídit.Má to málo chlazený motorek,1 řetěz a musí se chvíli počkat.Jsou i brusky od OREGONU, ale 5-10 tisíc.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 3.5.2008 18:18

P. 120.31, ledacos jsme si vyříkali, spolu myslím na rovinu. Nesnižujte se k tomu, že od problému utečete např. vytýkáním, že někdo něco dělá, nebo ne. Já jsem teď plánoval 3 dny, co všechno udělám a systém, který v tomto státě perfektně funguje mi to zhatil. Totiž - lidé se bojí o práci a chodí nemocní do práce - nevyléčení, potkáte je v autobuse, kdekoliv. Tak jsem to chytil taky, a mohu akorát sedět po chvilkách u noťasu :))):(... Asi bychom to měli rozlišit - pro profesionála je to pouze pomůcka, kterou občas využije, pro amatéra(nejen), který to zpravidla neumí pilníkem je to velmi důležité východisko z nouze a začne konečně mít radost, jak mu pila pomáhá, jinak se strachuje, že bude řetěz brzy tupý.Každý řetěz by se měl asi 4x srovnat přesně - bruskou, nebo pomocí pilníku uchyceného v přesném vedení. Už jsem těch řetězů viděl hodně, profík jej má ostrý, ale zuby mají různou délku i úhly, od oka nemá nárok ani profík. Projeví se to nejvíce v polovině řetězu. Díky těmto nepřesnostem se musí zuby srovnat, a to podle nejkratšího a úhel na každém zubu. Řetěz, který se na první pohled jeví, jako celkem málo zbroušený má po přesném ostření na brusce najednou o poznání kratší zuby. To je ten problém a někdy stále předhazovaný nedostatek brusek - dá se s nimi brousit úplně stejně, jako pilníkem - jen líznout. Jenže když je to 10x pilníkem a pořád více se odchylujeme od správného úhlu, každý zub je jinak dlouhý - potom bruska pouze chyby ukáže, ale nezpůsobí zkrácení zubů - příčina byla před bruskou.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 120.31 (?), 3.5.2008 19:13

V první řadě bych chtěl panu J.S popřát ať se brzy uzdraví. A co se týká brusky tak je tady celá debata zbytečná, a každý si bude brousit tak jak mu to vyhovuje já zůstanu u pilníku (a přípravku od oregonu) třeba pro to že je k řetězu šetrnější a zachovává lépe tvar ostří zubu. No a jestli jsem se pana Kohoutka nějak dotknul tak se omlouvám bylo to myšleno v legraci na tu jízdu na koni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 3.5.2008 20:12

Dík, to je fakt důležitější než bruska :)))). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 12.250 (?), 18.5.2008 8:52

Motorovou pilu mám asi 13 let.Pořezal jsem dost a dost.Řetězy jsem brousil pilníkem, jen příležitostně jsem je nechával nabrousit a srovnat v servisu.Nepovažuji se za profíka, dřevorubectví mne neživí, ale myslím, že řetěz nabrousím obstojně.Jen jsem se vždy po strojním srovnání zubů divil.jak řetězu ubylo.Při ručním broušení si neuvědomujete až tak moc, jak jsou zuby různě zbroušené a srovnaný řetěz vám vyrazí dech.

Nicméně o koupi brusky jsem již delší dobu sem tam zauvažoval a před několika měsíci jsem si ji koupil.Prostě jsem si udělal radost(měl jsem na dvoře zrovna 20m3 dřeva na zpracování).Bruska stála 1200 peněz a koupil jsem RIS 650.Dle vyjádření majitele obchodu a servisu si ji u něj kupují i lidé těžbou se živící.Nemám důvod mu nevěřit, protože ho znám velmi dlouho.

První 2 broušení jsem provedl na starých, vyřazených řetězech.To abych si to osahal.Nádhera.Další broušení již naostro.Vybral jsem nejvíc zbroušený zub z řetězu a podle něj nastavil dorazy.A potom hezky v klídku a pomalu jsem řetěz srovnal.Bruskou nebrousím pokaždé.Vždy po vyjetí nádrže líznu každý zub 4x pilníkem a po 10 nádržích beru řetěz na brusku.Musím říci, že je to o úplně jiném řezání než dříve.

Připojuji se k názoru, že nemá cenu někoho přesvědčovat a každý ať brousí, čím je zvyklý a co mu vyhovuje.Já jsem si jen řekl, že 1200 není až zase taková darda, abych si tu radost neudělal.A navíc jsem se u pivka zmínil, že brusku mám.V současné době je již zaplacená:-).

dobrou volbu všem.

L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 18.5.2008 11:23

Tak přesně na toto čekám, konečně se našel soudný člověk, který popsal to nad čím se ostatní dohadují a snaží obhájit (svou pravdu). Přesně takovouto zkušenost jsem udělal již dávno a z původních oponentů jsou teď zájemci o kvalitní broušení řetězů.Holt je vidět, že nejlépe přesvědčí vlastní zkušenost

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.203 (?), 5.6.2008 13:26
Neni nad cim diskutovat, tak jak to popisujete, tak to stanovi vyrobci. Pak to bez problemu funguje. Pokud jsou ale pouze rezaci veekendaci, doporucuji take po cca deseti vyjetych nadrzich, t.j. deseti rucnich prebrouseni, nechat retez/retezy prebrousit na strojni brusce a to muze udelat u servisu nebo jine odborne dilne, pak je pro takove lidi zbytecna strojni bruska.Jinek doporucuji /viz vyrobci/ alespon 2 ne li 3 retezy stridat na MP a pretacet listu.Jinak obecne plati na jednu retezku pouzivat 2 az 3 retezy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 70.254 (?), 18.5.2008 10:53

Mám italskou od fy.Zeman, asi1900Kč, Broušení je přesné, musí se to seřídit.Má to málo chlazený motorek,1 řetěz a musí se chvíli počkat.Jsou i brusky od OREGONU, ale 5-10 tisíc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 120.31 (?), 13.7.2008 20:52

Tak jsem měl možnost o víkendu vidět v na vlastní oči broušení řetězu na brusce Einhell SKS85E, a musím uznat že je to opravdu šikovná věc. A taky se musím omluvit za to jak jsem vehementně bránil pilník ,zvláště panu Kohoutkovi. Pro nás víkendové dřevorubce se bruska rozhodně vyplatí, a jak najdu mezeru v rodiném rozpočtu tak jdu po ní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 13.7.2008 23:05

Pan Kohoutek bere na vědomí!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 255.138 (?), 15.7.2008 21:15

Já jsem v jiné diskuzi zmínil, že demoluji dřevostavbu.  Mám el. pilu Dolmar, koupil jsem dva řetězy a také brusku Einhell SKS 85. Před 50ti lety byli pravděpodobně hřebíky zdarma, protože jsou v prknech natlučeny i tam, kde nemají žádný význam. Trámy jsou skoro kovové. Chtě-nechtě trefím hřebík co půl hodiny.

Mě se bruska těžce vyplatí. U nás ostří řetězy za 50kč a to by mě asi zruinovalo. Dle mého amatérského názoru, ostří bruska skvěle. Řetězy poměrně dost vydrží, ikdyž trefím hřebík v "tlaku" na pilu, tak je ostří zubů jen trochu "ožižlané" a bruskou ho jenom lehce srovnám se zanedbatelným úbytkem materiálu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika