Vyplatí se bruska na retězy motorových pil?



skolin - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 194.126 (?)
15.12.2007 16:52

O bruskách už tu bylo diskutováno, ce se týče typů a cen... ale pokud se ptáte zdali se vám to vyplatí - je to prosté, spočítejte si Kolik vás například stejí za rok broušení řetězů - pokud si hecháváte brousit, nebo v případě že ho brousíte poze sám pilníkem spočítejte si co vám to zabere ročně času (který můžete vyžít potom efektivněji), kolik dáte za pilníky + plus menší kvalita nabroušení - čili horší řezací vlastnosti, vyšší spotřeba paliva a možná i řetízků - nerad bych se dotknul, nevím jakou máte s ručním proušním praxi, samozřejmě lidi co se pilama živí, možná nabrousí pilníkem líp, něž kdejaká bruska, ale ve většině případu to bude spíše naopak, nehledě na to když se brousí řetízek v lese na zemi, při svačině... Já osobně bych určitě raději invetoval do brusky ty cca 2000 než se stim babrat, zase bych nekupaval to nejlevnější za 1200 Kč, a něco kolem třeba 5000 Kč asi vážně není pro doma rentabylní. Se značkou nedokáži poradit ale učitš bych se také zajímal o kotoče. Mám špatnou skušenost s kotoučky od orgonu - teré se sice tváří jako to nelepší co může být, ale učitě jsem měl i lepší, nyní používám orygo od stejné značky výrobce brusky a naprostá spokojenost.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 198.133 (?), 13.12.2007 23:59, zobrazeno: 100386x

Zdravím.

Chtěl bych poradit jestli se vyplatí koupit hoby brusku na řetězy. Vybral jsem si brusku Einhell, ale kdyz jsem se byl zeptat v obchodě tak mi to akorát zkrytizovali. Tak jsem na vážkách. Prosím o radu a jestli má někdo zkušenosti s tímto nářadím tak prosím napište. Můžete i doporučit jinou značku.

Předem děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 33.146 (?), 14.12.2007 6:30

Diskuze proběhla o pár řádků níž, mluvit o tom více je zbytečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 174.94 (?), 15.12.2007 15:30

Doporučit se dá, ale je to o penězích, a pokud to nebudete mít na kšeft, tak víc jak 1200,- nemá cenu dávat (u někoho je to 1/4 pily). Za ty peníze lepší než SKS nekoupíte, pak gude za jednou tolik, nebo dvakrát tolik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
skolin - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 194.126 (?), 15.12.2007 16:52

O bruskách už tu bylo diskutováno, ce se týče typů a cen... ale pokud se ptáte zdali se vám to vyplatí - je to prosté, spočítejte si Kolik vás například stejí za rok broušení řetězů - pokud si hecháváte brousit, nebo v případě že ho brousíte poze sám pilníkem spočítejte si co vám to zabere ročně času (který můžete vyžít potom efektivněji), kolik dáte za pilníky + plus menší kvalita nabroušení - čili horší řezací vlastnosti, vyšší spotřeba paliva a možná i řetízků - nerad bych se dotknul, nevím jakou máte s ručním proušním praxi, samozřejmě lidi co se pilama živí, možná nabrousí pilníkem líp, něž kdejaká bruska, ale ve většině případu to bude spíše naopak, nehledě na to když se brousí řetízek v lese na zemi, při svačině... Já osobně bych určitě raději invetoval do brusky ty cca 2000 než se stim babrat, zase bych nekupaval to nejlevnější za 1200 Kč, a něco kolem třeba 5000 Kč asi vážně není pro doma rentabylní. Se značkou nedokáži poradit ale učitš bych se také zajímal o kotoče. Mám špatnou skušenost s kotoučky od orgonu - teré se sice tváří jako to nelepší co může být, ale učitě jsem měl i lepší, nyní používám orygo od stejné značky výrobce brusky a naprostá spokojenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 15.12.2007 18:33

Již po několikáté, ale chápu, že vyhledat potřebné v tom množství příspěvků není pro každého jednoduché. Bruska se podle mě vyplatí každému, kdo potřebuje řezat s motorovou pilou. Kolikrát budete brousit - to Vám neřekne dopředu nikdo. Tím se dá těžko na peníze spočítat, kdy se vložená investice vrátí. Někdy pořežete s jedním řetězem hodně dřeva, bez znatelného snížení řezného výkonu - jindy je to i třeba shodou okolností i náhodou otrava, protože narazíte na hřebík, drát, zarostlý kámen, dřevo je po těžbě znečištěné a potom je nutnost ostřit častěji. Když bych opravdu jenom pro Vás, abych pomohl k rozhodování spočítal jeden rok: příprava cca 20 - 30 m dřeva - tedy průměrná zásoba dřeva na jednu zimu u běžného RD. Pokud by se nic nestalo, co výrazně otupí řetěz, tak odhaduji cca 10x potřebu ostření - přeostření.  1 ostření Vás bude stát dejme tomu i s cestou 100,-Kč + čas + většinou to není na počkání + další cesta + čas. Takže když přesto budu počítat jenom celkem 100,-Kč, tak to vychází 1000,-Kč. K tomu je třeba připočítat cenu několika pilníků cca 120,-Kč, vodítko pilníku - může být i s pilníkem cca 200,-Kč. Je třeba uznat, že zejména první broušení neuděláte stejně, jako servis, proto je vhodné se naučit brousit na starším řetězu. Zase na druhou stranu si dost majitelů pil stěžuje, že řetěz byl po broušení ze servisu hodně zbroušený. Toto záleží na okolnostech, protože s hodně tupým řetězem se nedá nic jiného dělat, ale je jasné, že doma si s tím pohrajete a řetěz vydrží déle. Takže sečteno, když budu brát pouze 10x100 = 1000,-Kč což je cena SKS. Pokud budu uvažovat o běžném majiteli motorové pily, tak se dá konstatovat, že většina neumí správně brousit, takže tím odpadne velká nepříjemnost - když "nabroušený řetěz" na pile  neřeže. Někdy je to o návratu zpět z lesa a plán, že něco uděláte je značně narušen. Dále je to o motoru, který potřebuje, aby měl správný odpor v ostrém řetězu, tím má nejvyšší řezný výkon a nejmenší spotřebu - další důvod proč mít ostrý řetěz. Broušení bruskou je méně namáhavé a i hodně otupený řetěz není problém, dále je to přesnost a stejná délka zubů. Asi jsem toho dost zopakoval, ale to není důležité, důležitější je správná volba. Mohu Vám objektivně uvést, že jsem se pilníky nabrousil hodně a rozhodně netoužím po návratu k tomuto způsobu ostření. V současné době již ani kulaté pilníky použitelné nemám. Ještě k odolnosti brusného kotouče - má za sebou asi 200 broušení a ubyl z něho 1mm proti novému  - to jsem ho ještě srovnal na začátku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
skolin - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 194.126 (?), 15.12.2007 20:00

ano, přsně tak, co se týcě kotoče, jeho oprtřebení-penize navic jsem záměrně neuváděl, jelikož je to zanedpatelné a pro doma možná vyvržní po celou životnos těch nejobyčejnějších brusek. Jen pokud bych mohl doplnit, to že je při broušení pilníkem ubytek zubu menší (nebo spíše šetrnější) ve většině domácích případů se to zase vykompenzuje tím že úhle budou néně přesné a zuby více podbroušené - čímš budou zase náchylnější na otupení nebo vylomení. Čili z vlasní skušenosti a praxe sem toho názoru ře ručnim brousenim se rozhoně nic neušetří, nehletě pak na onen zmíněný řezný výkon - jak říkám alespoň ve věšině případů. Další výhodou domácí brusky bude i fakt, že pokud si řetízek budete brousit sám, táte si velmi dobrý pozor na to aby se zub nepřehřál - nezakalil, nezmodral a tím pádem nezměkl... takouvou jistotu v případě že si ho dáte nabrousit určitě nemáte., to byl ostatně u mě první důvod proč si koupit brusku, když jsem si všimnul jak jsem měl zuby zmodralé a nedokonale ubroušené, navíc bez snížení omezováků... vážně lepší udělat si to sám. a od té doby mám prostě klid, nehledě na občasnou sousedskou výpomoc... když občas někomu potáhnete řetízek třeba jen za dvacku, nebo i za 50, rád vám to dá, neř aby stim někam jezdil do servisu, a vám se třeba hnedle zaplatí kotouček... ne li po čase celá bruska...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 16.12.2007 22:11

Plně souhlasím s tímto názorem, každá sranda něco stojí. To znamená, mám-li pilu, brousím řetěz. Většinou to opravdu nikdo neumí a řekl bych, že v dnešní dobe používat pilník, leda z nouze. Nebo jste někdo viděl brousit nástroje pilníkem. Přestaňte prosím šetřit na nesprávném místě, vždyť se můžete klidně chlubit i bruskou. To mluvím i na ty z vás kteří máte pilu víc pro parádu, než na práci. Tato poznámka se týká i tak trochu výběru pily. Každý si upřímě odpovězte na tuto otázku:co od pily požaduji a jaké množství dřeva budu zpracovávat. Hobby pilou těžko vytěžím les a naopak, proč tahat těžkou profi pilu na probírku. Otázka značky je ve hvězdách, každý chválí něco jiného. Negativum také slyším na všechny značky. Pila je totiž velice náročný stroj na obsluhu a údržbu, což mnozí nechtějí respektovat a z tohoto důvodu se dostávají do potíží. Potom záleží na přístupu servisu jakým způsobem vám je ochoten pomoci. Když řežete tupým řetězem jste schopni po chvíli zničit lištu, či přidřít motor a připálit spojku. Pak se není co divit, že oprava se rovná ceně nové pily. Na jednu stranu je škoda, že řezat pilou dnes může každý kdo si ji zaplatí. Zejména vůdči bezpečnosti bych byl pro (řídičák na pilu). Profíci jej mají a vědí dobře proč! Prominte mi všichni, ale ty vaše žabomyšší války kolem pilek, to je k neuvěření. Kdyby každý měl dát všemu tolik energie, co zabírá tato diskuse, nedělali bychom nic jiného. Přitom je to tak jednoduché - pasáček pase, řidič řídí, velitel velí, ale pak se nakonec všichni cpeme do jednoho, no a výsledky známe. Mluvím z vlastní zkušenosti, tudíš ani sebe nevynechávám. Všem hodně štěstí při práci a rekreaci.

J.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 178.7 (?), 18.12.2007 8:44

Ok. Vase prispevky se mi libí. Kde tedy ziskat jako amatér, který ročně kácí 30-60 kubiků dřeva řidičák na pilu? Zdravi O.Smola

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.195 (?), 18.12.2007 18:28

No ono to opravdu existuje, sice se to nejmenuje řidičák na pilu, ale je to skutečný průkaz, bez kterého byste správně neměli vůbec pracovat s motorovou pilou (ono je na to většinou i upozorněno v návodu k použití). Bližší informace si můžete zjistit na lesnických učilištích a podobných školách zaměřených na les a zemědělství kde se přímo tyhle kurzy provádějí, mnohdy i pro externí firmy. Nedovedu si představit, že bych jako zaměstnavatel dal do ruky pilu na kterou nemá oprávnění, to by si IBP smlsla!!! Auto také nesvěříte chlapovi který nemá řidičák, i když jezdit umí! Na druhou stranu si samozřejmě může třeba to auto koupit osoba která v životě řidičák neměla a ani neuvažuje o tom, že by si ho někdy udělala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.191 (?), 6.10.2013 8:31

ridicak na pilu musi mit jen profesional a udela se nakzdem lesnickem ucilisti, amateru se to netyka.stoji cca5000kc a kazde dva roky se onovuje za litr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika